09.10.2021. u 17:33 Broj citanja: 628
7. kolo kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo
Velika pobjeda ˝Zmajeva˝ u borbi za baraž

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine u Astani je danas pobijedila Kazahstan sa 2:0 (1:0) u 7. kolu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2022. godine u Kataru. Strijelac oba pogotka bio je Smail Prevljak u 25. i 66. minuti.

Nakon tri remija i jednog poraza nogometaši BiH izborili su prvu pobjedu u ovom ciklusu kvalifikacija, kojom su trenutno izbili na drugu poziciju u D-grupi, i tako znatno povećali šanse da u preostala tri susreta izbore nastup u baražu.

Kazahstanci su agresvino otvorili susret, ali su se izabranici selektora Ivajla Peteva brzo oslobodili pritiska i preuzeli inicjativu.

Prvu prilika za BiH imao je Stevanović, koji je nakon ubačaja pokušao pogoditi glavom, ali Pokatilov brani. Do sredine prvog dijela bh. tim je više držao loptu u svom posjedu. Nakon nekoliko polu-prilika Džeke, uslijedio je vodeći pogodak Prevljaka, koji je ubačenu loptu od Stavanovića sjajnim šutem glavom poslao u mrežu domaćina.

Iako je bh. ekipa zadržala inicijativu i bila je bolji protivnik rezultat se nije mijenjao do kraja prvog dijela.

Dominaciju na terenu bh. nogometaši su nastavili i u drugom poluvremenu. Nakon nekoliko propuštenih prilika, vodstvo je povećao Prevljak svojim drugim pogotkom u 66. minuti. Napadač belgijskog Eupena izbio je sam pred golmana domaćih, te ga je bez problema savladao za 2:0.

Do karaja susreta Džeko je dva puta bio u dobroj prilici da poveća prednost, ali su oba pokušaja završila bezuspješno, jednom je pogodio prečku, a drugi put stativu.

Naredni susret nogometaši BiH igraju u utorak, 12. oktobra u gostima protiv Ukrajine. Nakon tog susreta "Zmajevima" preostaju još dva domaća duela do kraja kvalifikacija - 13. novembra protiv Finske i 16. novembra protiv Ukrajine.

U D-grupi vodeća je Francuska sa 12 bodova, druga je BiH sa šest, slijede Ukrajina i Finska sa po pet, dok je Kazahstan posljednji sa tri boda.

07.05.2024. Broj citanja: 65
U Kini ga prodaju za 20.500 eura, a u EU za 42.000. Bruxelles najavio žestok odgovor

07.05.2024. Broj citanja: 98
Putin prisegnuo za predsjednika Rusije

07.05.2024. Broj citanja: 419
Na internetu se pojavio vrlo moćan, misteriozan AI. Odmah je nestao

07.05.2024. Broj citanja: 134
Pet radnika umrlo od otrova u Italiji: ˝Čuo sam da vrište, ali nisam im mogao pomoći˝

07.05.2024. Broj citanja: 60
Predsjednik Brazila zbog poplava traži proglašenje elementarne nepogode

07.05.2024. Broj citanja: 181
Danas je Putinova inauguracija. Ono najvažnije dogodit će se nakon nje

06.05.2024. Broj citanja: 97
Snimljen film o djeci Sarajeva koja su ubijena tokom snajperskog terora devedesetih

06.05.2024. Broj citanja: 743
Rusija zaprijetila napadima na Britaniju: ˝Posljedice će biti katastrofalne˝

06.05.2024. Broj citanja: 241
Putin naredio vježbe nuklearnog oružja. ˝To je odgovor na provokacije Zapada˝

I španjolski studenti spremaju prosvjede protiv Izraela
Putin Rusima: Zajedno ćemo pobijediti, izaći ćemo iz ovoga još snažniji
EU najavila žestok udar na Kinu. Zbog jeftinih auta prijeti pravi trgovinski rat
Ukrajinci objavili snimku: "Ovo su ruski agenti, htjeli su ubiti Zelenskog"
Ruski vojnik u Ukrajini ubio šestoricu suboraca. U tijeku je potraga
Maslinovo ulje moglo bi pomoći u borbi protiv demencije, pokazala je studija
Ruski helikopteri uništavali su ukrajinske pomorske dronove. Sad su dobili odgovor
U Bosporu se nasukao ukrajinski brod, zatvoren ključni kanal
Pet radnika umrlo od otrova u Italiji: "Čuo sam da vrište, ali nisam im mogao pomoći"
Policija upala u ured krajnjeg desničara u Bruxellesu. Špijunirao za Kinu?
Na internetu se pojavio vrlo moćan AI. Ubrzo je misteriozno nestao
Profesor u Pekingu: Srbija i Mađarska su tradicionalni prijatelji Kine
Ljudi koji imaju kopije specifičnih gena gotovo sigurno će oboljeti od Alzheimera
Nađeni prislušni uređaji u sobi u kojoj se trebala sastati poljska vlada
Nožem napao ljude u bolnici u Kini. Dvoje ubijenih, deseci ranjenih
Indijka se žalila da je muž sili na "neprirodan seks". Sudac: To u braku nije zločin