TUZLARIJE - VIJESTI

14.12.2021. u 17:24 Broj citanja: 477
Na 14. sjednici Kolegija gradonačelnika Tuzle:
Utvrđen Prijedlog Budžeta Grada Tuzla za 2022. godinu

Tuzlarije


Na 14. sjednici Kolegija gradonačelnika Tuzle, održanoj u utorak, 14.12.2021. godine, razmatrani su i utvrđeni prijedlozi Budžeta Grada Tuzle za period 01.01. - 31.12.2022. godine, Odluke o izvršavanju Budžeta Grada Tuzle za period 01.01. - 31.12.2022. godine, te Obrazloženja Budžeta Grada Tuzle za period 01.01.2022. – 31.12.2022. godine.

Suada Isaković, pomoćnik gradonačelnika za Službu za budžet i finansije, istakla je slijedeće:

- Na današnjoj sjednici Kolegija, gradonačeknik je utvrdio prijedlog Budžeta Grada Tuzle za 2022. godinu. Kao što je poznato, Gradsko vijeće je krajem oktobra utvrdilo Nacrt Budžeta koji je uključen u javnu raspravu koja je trajala 25 dana i u periodu javne rasprave pristigao je značajan broj novih inicijativa i prijedloga. Nakon sagledanih prijedloga izrečenih u postupku javne rasprave, a u skladu sa raspoloživim sredstvima, gradske službe zajedno sa gradonačelnikom su predlagale nove pozicije, a sve u skladu sa nadležnostima Grada kao jedinice lokalne samouprave.

U skladu sa raspravom vijećnika prilikom utvrđivanja Nacrta budžeta, nastojalo se ispoštovati što je moguće više prijedloga, u smislu da građani grada Tuzle dobiju što kvalitetnije usluge iz nadležnosti Grada, iz svih oblasti.

Budžet Grada Tuzle, odnosno njegov prijedlog za 2022. godinu iznosi 68.480.000 KM i veći je za 16.202.000 KM ili oko 31% u odnosu na utvrđeni Nacrt. Ovakvo povećanje Budžeta u odnosu na utvrđeni Nacrt je posljedica novih revidiranih projekcija koje je Grad Tuzla dobio u 11. mjesecu od Ministarstva finansija u pravcu povećanja prihoda po osnovu PDV-a i poreza na dohodak. U ovoj i narednoj godini ukupno ovi prihodi se predviđaju u većem iznosu, od oko 5.500.000 KM, što je dalo mogućnost izvršnoj vlasti da predloži novu poziciju u Budžetu ili da poveća postojeće pozicije. Također, u Budžet 2022. godine uključena su i sredstva iz Budžeta tekuće 2021. godine, koja nisu mogla iz raznih razloga biti realizirana.

Najviše sredstava iz Budžeta 2022. godine predviđeno je za oblast komunalne infrastrukture, oko 47% Budžeta je predviđeno da se uloži u izdvajanja u komunalnu infrastrukturu, bilo da se radi o tekućem održavanju komunalne infrastrukture ili o novoj gradnji i rekonstrukciji, a u apsolutnom iznosu to je oko 32.500.000 KM.

Ono što smo uključili u naš Budžet u iduću godinu, a što je veoma značajno za naš grad je da ćemo dobiti značajna sredstva od Nogometnog saveza BiH, odnosno Grad Tuzla će sufinansirati rekonstrukciju terena na stadionu Tušanj, čija je ukupna vrijednost oko 2.500.000 KM, a Grad Tuzla će učestvovati sa 20% u realizaciji tog projekta, sa oko 500.000 KM.

U Budžetu su predložena i sredstva za stvaranje preduslova za širenje kapaciteta u predškolskoj ustanovi Obdanište „Naše dijete“, odnosno za završetak objekta obdaništa u naselju Slavinovići, čime će se stvoriti uslovi da svi roditelji koji žele da njihova djeca borave u predškolskoj ustanovi to i ostvare, kada se završi ovaj objekat.

Sredstva za sport na nivou Grada Tuzle također su povećana, kao i davanja za nesmetano funkcionisanje određenih javnih ustanova i preduzeća čiji je osnivač Grad Tuzla.

Nakon što je gradonačelnik utvrdio ovaj prijedlog, on će biti upućen Gradskom vijeću na usvajanje i razmatranje i mi se nadamo da ćemo u ovoj budžetskoj godini, odnosno u mjesecu decembru, na narednoj sjednici Gradskog vijeća imati blagovremeno usvojen Budžet i da nećemo imati problem koji smo imali ove godine, kada je Budžet, zbog pomjeranja održavanja lokalnih izbora, usvojen tek krajem mjeseca februara, što je pomjerilo cijelu budžetsku godinu u smislu trošenja sredstava, tako da neki projekti iz objektivnih razloga nisu mogli biti realizirani, pa su morali biti preneeeni u Budžet naredne godine.




Osvrnuvši se na utvrđeni Prijedlog Budžeta Grada Tuzle za 2022. godinu, gradonačelnik Jasmin Imamović, naglasio je slijedeće:

- Kao što znate, u Nacrtu Budžeta smo predvidjeli u oktobru mjesecu 52.000.000 KM. Tu smo bili veoma strogi, nismo htjeli mi da pravimo procjene nego smo očekivali procjenu nadležnog Ministarstva finansija. Vidjeli smo da cijene rastu i da bi mogao biti veći prihod od PDV-a, da bi mogao rasti prihod od poreza na dohodak. Isto tako u vrijeme pripreme Nacrta nismo mogli znati koje će od planiranih i započetih poslova biti završeni. Pomjeranjem izbora pomjereno je i vrijeme usvajanja Budžeta. Nismo ga mogli usvojiti u decembru nego je trebalo konstruisati Vijeće, tako da smo Budžet imali tek 1. marta. To je skratilo izvršenje Budžeta za više od dva mjeseca.

Kada smo dobili projekciju Ministarstva finansija, vidjeli smo da možemo predvidjeti znatno veći Budžet. Sada smo predvidjeli 68.500.000 KM. Tu su uključena i sredstva za projekte koji koji nisu dovršeni do kraja 2021. ili je tenderska procedura u toku i biće plaćeni tek kada budu završeni. Negdje oko 10.000.000 KM je tih sredstava, to su već rezervisana sredstva, i tačno se zna šta će se tim sredstvima platiti.

Ovih 68.500.000 KM nam je dalo mogućnost da, analizirajući javnu raspravu, šta su govorili građani, službe i vijećnici Gradskog vijeća, poštujemo maksimalno koliko to raspoloživa sredstva dopuštaju. Mislim da je mnogo povoljniji Budžet nego što je bio Nacrt. Biti će iduće godine značajnih projekata. Poštovali smo socijalne mjere. Po zakonu gradonačelnik ima pravo da raspolaže tekućom rezervom. Ona bi po važećem zakonu mogla biti 1.500.000 KM i ove godine moj tim i ja smo postupili kao i svake godine, ona nije 1.500.000 KM nego je 70.000 KM, a tu razlika ide u različite službe, uglavnom za jačanje socijalne zaštite, pomoć najranjivijim kategorijama i sl.To je praksa mog tima i moja već dugi niz godina.

Iz Budžeta se vidi briga o različitim ranjivim grupacijama, različitim socijalnim grupama, i da pravimo značajne komunalne objekte. Iskoristiti ćemo priliku koju nam je dao Nogometni savez Bosne i Hercegovine da napravimo teren koji košta 2.500.000 KM, najsavremeniji nogomentni teren, koji je potreban jer ovdje na istom stadionu igraju dva premijerligaša.

Imamo dosta posla oko SKPC Mejdan. Očekujem da ćemo otvoriti u ovoj godini veliku dvoranu Mejdana, potpuno obnovljenu, što smo radili sredstvima našeg Budžeta i u partnerstvu sa UNDP u BiH.

Biti će dosta važnih komunalnih objekata u gradu, nastojati ćemo da zadržimo poticaje za nabavku toplotnih pumpi, peći na pelet, širenje mreže toplifikacije, utopljavanje zgrada. Zadržavamo pravce koji se tiču kvalitete života građana, zadržavamo ekonomske poticaje malim i srednjim preduzećima, standare gradnje komunalnih objekata i njihovo održavanje. Pratimo stanje ranjivih grupa i socijalne potrebe građana. Mislim da to ovaj Budžet od 68.500.000 KM može da zadovolji u dobroj mjeri, ukoliko dalje ova kriza ne bude eskalirala i ukoliko se ne nastavi ova veoma teška politička kriza, o kojoj permanentno razmišljamo i na tome radimo. Moramo se snaći u idućoj godini, ovaj grad kao jedna cjelina, kako preživjeti tu veliku političku krizu i kako mi kao i drugi gradovi u Federaciji na to utičemo u funkciji smirivanja i u funkciji sprečavanja onih koji bi da razbiju ovu zemlju.




Pored utvrđivanja prijedloga Budžeta i dokumenata vezanih za usvajanje Budžeta Grada Tuzle za 2022. godinu, Kolegij gradonačelnika je razmatrao i utvrdio Prijedlog Pravilnika o izmjenama Pravilnika o kriterijima i postupku za odobravanje jednokratne pomoći pripadnicima branilačke populacije sa područja grada Tuzle, Prijedlog Odluke o naknadama uposlenicima gradskih organa uprave Tuzla koje nemaju karakter plaće. Svi utvrđeni prijedlozi dokumenata će biti upućeni Gradskom vijeću na razmatranje i usvajanje.

Grad Tuzla

(tuzlarije.net - Grad Tuzla)               





OSTALE VIJESTI


12.06.2026. Broj citanja: 317
VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada



12.06.2026. Broj citanja: 97
Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih



12.06.2026. Broj citanja: 94
Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat



12.06.2026. Broj citanja: 76
Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine



12.06.2026. Broj citanja: 91
Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca



11.06.2026. Broj citanja: 305
Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira



11.06.2026. Broj citanja: 117
Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih



11.06.2026. Broj citanja: 223
FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to



11.06.2026. Broj citanja: 172
Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka



11.06.2026. Broj citanja: 160
Tri europska veleposlanika stigla u Moskvu. Lavrov: Saslušat ćemo ih














OSTALE VIJESTI
Iran i Amerika dogovorili okvire sporazuma. "Konačna odluka još se čeka"
Kijev traži 20 milijardi dolara. "Svi vide da Rusija gori, mi želimo da gori još više"
Netanyahu: Dok sam ja premijer, Iran neće imati nuklearno oružje
Uzbuna na sjeveru Europe: Rusija žurno gradi baze, satelitske snimke otkrile plan
Odbor za financije dao pozitivno mišljenje o Žigmanu za guvernera HNB-a
MMF snizio prognoze za gospodarstvo eurozone
Iranski mediji objavili detalje mogućeg sporazuma s Amerikom
Prodavač lutrije prevario dobitnika 4.7 milijuna eura u Španjolskoj. Ide u zatvor
Ukrajina: Očekujemo udar Orešnikom u iduća 24 sata
Papa Lav krijumčarima ljudi: Ako se ne pokajete, završit ćete u paklu
Novo važno otkriće na Ruđeru o kretanju stanica raka kože
Amerikanci se guše u poskupljenjima. Stranke će na izbore potrošiti milijarde
Italija ne želi vratiti ukrajinsku djecu. Kijev bijesan: "Rade isto što i Rusi"
Podaci iz igrice PokĂŠmon Go koriste se za obuku vojnih dronova
Objavljeno kada i gdje bi moglo doći do potpisivanja sporazuma između Amerike i Irana
Njemački ministar: Stalno spominju obitelji s djecom. Imigranti su uglavnom muškarci
General: Za mir u Ukrajini potrebno je da Putin umre
Šef delegacije EU: Došlo je vrijeme da političari u BiH poslušaju svoje građane
Bio je američki heroj, a onda mu je žena brutalno ubijeno. Suđenje je promijenilo sve
Jača indijska proizvodnja tekile. "Teoretski bismo mogli konkurirati Meksiku"




SVASTARIJE

VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada

Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih

Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat

Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine

Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca

Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira

Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih

FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to

Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka

Tri europska veleposlanika stigla u Moskvu. Lavrov: Saslušat ćemo ih