TUZLARIJE - VIJESTI

17.03.2022. u 13:24 Broj citanja: 20169
Građani BiH naredne godine u EU mogu samo sa popunjenom online potvrdom

Tuzlarije


Građani BiH će od naredne godine u EU moći putovati samo ako prije polaska popune elektronski obrazac i plate jednokratnu naknadu od sedam eura.

Naime, tada na snagu stupa ETIAS, Evropski sistem za putovanja i autorizaciju, koji je već nekoliko godina u pripremi i više puta je odgađana njegova primjena, ali u EU tvrde da su konačno završeni svi postupci i da sistem može početi da funkcioniše bez smetnje.

"Evropski sistem za informacije o putovanjima i odobravanje putovanja (ETIAS) bit će automatizovani elektronski sistem koji omogućava ulazak i vodi evidenciju o posjetiocima iz zemalja kojima nije potrebna viza za putovanje u Schengen zonu. Očekuje se da će sistem postati operativan 2023. godine", kazali su portal Akta.ba iz Ureda specijalnog predstavnika EU u BiH.

Naglasili su da ETIAS ne uvodi obaveze poput onih posjedovanja vize i putnici iz zemalja za koje je omogućen bezvizni režim putovanja u EU, uključujući i iz Bosne i Hercegovine, i dalje će moći putovati bez vize.

"Državljani trećih zemalja kojima nije neophodna viza za putovanje u Schengen zonu trebat će prije puta podnijeti zahtjev za odobrenje putovanja jednostavnom procedurom korištenja ETIAS web stranice ili mobilne aplikacije i za to će morati platiti naknadu u iznosu od 7 eura, a dobijeno ETIAS odobrenje važit će tri godine", pojasnili su.

Prednosti ETIAS-a

Efikasnija i brža procedura kontrole na granicama je svakako jedna od glavnih prednosti ovog sistema, koja će putnicima olakšati putovanje.

"Neke od pogodnosti ETIAS-a uključuju efikasnije i brže procedure kontrole na granicama, manje birokratije, manje kašnjenja i odgađanja za putnike, bolju sigurnost, poboljšanu prevenciju ilegalnih migracija kao i efikasnije procedure upravljanja granicama općenito", rekli su.

Iz Evropske komisije su pojasnili da informacije koje prikupljaju će omogućiti da uz pomoć ETIAS-a unaprijed verifikuju potencijalne bezbjednosne rizike.

"Informacije koje prikupljamo će omogućiti da uz pomoć ETIAS-a unaprijed verifikujemo potencijalne bezbjednosne rizike, ilegalne migrante i moguće zaraze, a da pritom u potpunosti poštujemo principe ličnih prava i zaštite informacija", kažu oni.

Ističu da će građanin koji bude htio da putuje u EU morati da popuni online obrazac, a sistem će automatski uporediti podatke s evropskim bazama.

"Odobrenje će u najvećem broju slučajeva biti izdato unutar nekoliko minuta, a u rijetkim slučajevima, kada su potrebne dodatne provjere, izdavanje dozvole može potrajati do 30 dana", naglasili su.

Inače, ETIAS je samo nastavak jačanja sistema prikupljanja informacija o svim osobama koje ulaze u EU, koji je započet uvođenjem biometrijskih pasoša. Podsjećanja radi, kada su građanima BiH ukinute vize 2010. godine, uslov je bio da građani nabave biometrijske pasoše, bez kojih bi i dalje morali podnositi zahtjeve za vize u ambasadama zemalja EU u Sarajevu. S ETIAS-om sistem će u potpunosti biti zaokružen jer će nadležni organi EU povezati podatke biometrijskih pasoša sa novim sistemom.

E.S.

(tuzlarije.net - akta.ba)               





OSTALE VIJESTI


12.06.2026. Broj citanja: 162
Hoće li BiH navijači uspjeti na otvaranju napraviti što nije nitko u povijesti SP-a?



12.06.2026. Broj citanja: 499
VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada



12.06.2026. Broj citanja: 149
Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih



12.06.2026. Broj citanja: 130
Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat



12.06.2026. Broj citanja: 115
Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine



12.06.2026. Broj citanja: 127
Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca



11.06.2026. Broj citanja: 346
Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira



11.06.2026. Broj citanja: 139
Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih



11.06.2026. Broj citanja: 254
FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to



11.06.2026. Broj citanja: 195
Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka














OSTALE VIJESTI
MMF i Ukrajina postigli dogovor o isplati 690 milijuna dolara pomoći
Europska komisija dala rok Bijenalu zbog sudjelovanja Rusije
Ministarstvo pravosuđa SAD-a odobrilo spajanje Paramounta i Warner Brosa
SAD odobrio Poljskoj dodatne 4 milijarde dolara vojne pomoći
Može li Trump postići dobar sporazum s Iranom? Nekoliko je velikih prepreka
Napadač u Teksasu nasumično pucao na ljude. Nakon višesatne opsade pronađen mrtav
U sefu bivšeg španjolskog premijera pronađen nakit vrijedan 1,2 milijuna eura
Ukrajina i Moldavija otvaraju pristupne pregovore s Europskom unijom
SAD razmatra plan za osiguranje iranskog nuklearnog materijala
FIFA je simbol korupcije. Zašto je i dalje tako moćna?
SAD: Iran se obvezuje trajno odreći nuklearnog oružja
Pakistanski premijer: SAD i Iran postigli mirovni sporazum
Reuters: UAE deblokira milijarde dolara za Iran
Rusija razvija satelitski sustav za dronove i povećava vojsku
Američka vojska pripremala misiju za zapljenu iranskog uranija. Trump ju je otkazao
Sudac odbio odgodu uklanjanja Trumpova imena s Kennedy Centra
Papin avion prizemljen zbog tehničkog problema
Sam Bankman-Fried izgubio žalbu, potvrđena 25-godišnja zatvorska kazna
VIDEO Poljska predstavila prve borbene avione F-35 Husarz
Trumpova administracija uvjerena da će Izrael pristati na sporazum




SVASTARIJE

Hoće li BiH navijači uspjeti na otvaranju napraviti što nije nitko u povijesti SP-a?

VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada

Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih

Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat

Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine

Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca

Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira

Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih

FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to

Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka