30.03.2022. u 08:51 Broj citanja: 697
Maribor, ˝Četveromeč Slovenije-Hrvatske-BiH-Srbije˝ u plivanju:
Kenan Dračić osvojio 3 medalje i postavio 2 državna rekorda

U Mariboru je proteklog vikenda, od 26.-27.03.2022. godine, održano reprezentativno međunarodno takmičenje "Četveromeč plivačkih reprezentacija Slovenije-Hrvatske-Bosne i Hercegovine-Srbije". Kako i naziv takmičenja kaže, nastupile su plivačke reprezentacije 4 države regiona u konkurenciji kadeta i mlađih juniora. Plivalo se u olimpijskom (50 metara) bazenu sa 8 staza i elektronskim mjerenjem vremena. BiH je predstavljalo 27 takmičara, a naši takmičari su bili izuzetno uspješni i kući su se vratili sa 15 osvojenih medalja.

Plivački klub "Zmaj-Alpamm" i grad Tuzla su na ovom velikom takmičenju imali svog predstavnika Kenana Dračića. U izuzetno jakoj konkurenciji Kenan je, iako bez adekvatnih treninga u bazenu preko 10 mjeseci, ostvario fantastičan uspjeh u svom prvom nastupu za BiH plivačku reprezentaciju i osvojio 3 medalje i postavio 2 nova državna rekorda. Ostvario je sljedeće rezultate:

Tri bronzane medalje je osvojio u disciplinama 100 delfin i 200 metara mješovito, te u štafeti 4×100 mješovito;

U štafetama 4×100 slobodno, 4×200 slobodno i 4×100 metara mješovito u miješanom sastavu, osvojio je još tri četvrta mjesta.

U disciplinama 50 delfin i 400 slobodno zauzeo je 6. mjesto, dok je u disciplini 50 slobodno zauzeo 7 mjesto.
Kenan je učestvovao u štafetama koje su oborile dva državna rekorda u konkurenciji mlađih juniora.

U štafeti 4×100 slobodno, u sastavu: Affan Salispahić, Ivan Ivanković, Ali Čorbo i Kenan Dračić sa rezultatom 3:45.54. I u štafeti 4×100 mješovito, u sastavu Ahmed Hasković (leđno), Arian Kadić (prsno), Kenan Dračić (delfin) i Affan Salispahić (slobodno) sa rezultatom 4:12.10.

Rezultati ostalih BiH reprezentativaca su sljedeći:

Iman Avdić je osvojila četiri prva mjesta u disciplinama 200 i 800 metara slobodno, te 200 i 400 mješovito dok je u disciplini 400 slobodno osvojila 2. mjesto.

Lamija Čaušević je osvojila 2. mjesto u disciplini 100 prsno i 3. mjesto u disciplini 200 prsno.

Ajša Huremović je osvojila 3. mjesta u disciplini 800 i 1.500 slobodno, David Vučić 2. mjesto u disciplini 200 mješovito, a Osman Hadžić 3. mjesto u disciplini 1.500 slobodno.

Također, naša zemlja je osvojila i dvije bronze u štafetama 4x100 mješovito u muškoj i 4x100 slobodno u ženskoj konkurenciji.

U poretku reprezentacija prvo mjesto su zauzeli plivački reprezentativci Hrvatske sa ukupno 1189 bodova, na drugo mesto plasirali su se reprezentativci Srbije sa 1097. Slovenija je završila na trećem sa 965, a Bosna i Hercegovina na četvrtom sa 405 osvojenih bodova.

Čestitamo Kenanu i svim BiH reprezentativcima na odličnim rezultatima i osvojenim medaljama te im želimo puno sreće u daljem radu.

Napominjemo da Kenan, kao i ostali tuzlanski plivači (njih preko 500) od 27.06.2021. godine zbog zatvaranja bazena u hotelu Tuzla (koji jedini posjeduje uslove za takmičarsko/trenažno plivanje) nemaju adekvatne uslove gdje da treniraju najzdraviji i sport koji oni vole najviše na svijetu. Za one koji ne znaju, samo prije nekoliko godina tuzlansko plivanje i tuzlanske plivačice i plivači bili najbolji u državi, standardni reprezentativci na svim velikim takmičenjima, te dva puta učesnici Olimpijskih igara. Sada nažalost bez adekvatnih infrastrukturnih uslova, bez masovne obuke neplivača, bez ikakve brige i zainteresovanosti nadležnih institucija ovaj sport umire u našem gradu, dok su stotine djevojčica i dječaka prepušteni ulici. Kenanov uspjeh je plod njegovog velikog rada, truda i talenta, te još večeg zalaganja njegovih roditelja i naših trenera i kluba.