TUZLARIJE - VIJESTI

11.04.2022. u 22:06 Broj citanja: 441
Prijem povodom obilježavanja 30. godišnjice formiranja ARBiH

U okviru obilježavanja 30. godišnjice od formiranja Armije Republike Bosne i Hercegovine, premijer Tuzlanskog kantona Irfan Halilagić je organizovao danas prijem za predstavnike Koordinacije boračkih saveza i udruženja.

Tuzlarije


Premijer Halilagić je uz čestitke svim pripadnicima Armije, izrazio i zadovoljstvo zbog činjenice da Tuzlanski kanton na dostojanstven način obilježava ovaj izuzetno značajan datum iz naše novije historije. „Do kraja 1992. godine, u najžešćim borbenim djestvima, upostavljena je čvrsta odbrana slobodne teritorije i stvoreni su uvjeti za značajniji manevar jedinica, posebno na područjima Posavine i Majevice. Bila je to snaga u koju smo s povjerenjem gledali“ riječi su premijera Halilagića.

„Pažnja koju ovom datumu posvećujemo danas posebno je važna zbog mlađih generacija koje tek dolaze. Mlade generacije, kojima i sam pripadam, zbog naše budućnosti trebamo poznavati svoju historiju. Zato je između ostalog, potrebno ovaj dio naše historije izučavati i u školskom procesu. Doprinos tome je i Dodatak udžbeniku Historije za 9. razred osnovne škole kojeg smo nedavno promovirali“, zaključio je premijer Halilagić.

Tuzlarije



I današnji susret je iskorišten kako bi se naglasila potreba stalne brige za boračku populaciju, rješavanje prioritetnih problema za porodice šehida i poginulih boraca i ratne vojne invalide, a to su stambeno zbrinjavanje, školovanje djece i liječenje, te zapošljavanje demobilisanih boraca.
„Tuzlanski kanton je u proteklim godinama pokazao poseban senzibilitet prema ovoj populaciji. U ovom Kantonu se dosljedno poštuju dopunska prava boračke populacije koja su definisana i Zakonom i očekujemo da će tako biti i u narednom periodu. Razumijevajući značaj i potrebu da se odužimo našim borcima ove godine smo i povećali egzistencijalne boračke naknade za 25% i naše učešće u nabavci ortotsko – protetskih pomagala za naše ratne vojne invalide. Niti jednog momenta ne smijemo zaboraviti da smo danas u prilici graditi ovu državu zahvaljujući pripadnicima Armije Republike Bosne i Hercegovine“ složili su se danas premijer Halilagić i ministar za boračka pitanja Zoran Blagojević.

Predsjednik Skupštine Tuzlanskog kantona Žarko Vujović danas je kazao da je na mladim generacijama odgovornost da sačuvaju ono za što se u ratu izborila Armija Republike Bosne i Hercegovine, te da jačaju bosanskohercegovačke institucije i društvo u okvirima europskih integracija.

Inače, centralni dio obilježavanja 30. godišnjice formiranja Armije Republike Bosne i Hercegovine bit će upriličen u petak, 15. aprila u Živinicama, kada će biti upriličena Svečana akademija u Sali Bosanskog kulturnog centra u Živinicama, a uz polaganje cvijeća i odavanje počasti na Spomen obilježju šehidima i poginulim braniteljima ARBiH, Bisti heroja OOR 92-95. Nesiba Malkića, te Partizanskom spomen obilježju, kao i svečanog defilea, 15. aprila u Živinicama će biti održana i brojna sportska takmičenja.
Osim predstavnika boračkih saveza i udruženja današnjem prijemu prisustvovao je i general u penziji Sulejman Budaković.

(tuzlarije.net - Odjeljenje za informisanje Vlade TK)               





OSTALE VIJESTI


12.06.2026. Broj citanja: 366
VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada



12.06.2026. Broj citanja: 115
Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih



12.06.2026. Broj citanja: 105
Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat



12.06.2026. Broj citanja: 87
Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine



12.06.2026. Broj citanja: 102
Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca



11.06.2026. Broj citanja: 320
Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira



11.06.2026. Broj citanja: 123
Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih



11.06.2026. Broj citanja: 229
FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to



11.06.2026. Broj citanja: 178
Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka



11.06.2026. Broj citanja: 166
Tri europska veleposlanika stigla u Moskvu. Lavrov: Saslušat ćemo ih














OSTALE VIJESTI
Nezavisni birači sve nezadovoljniji Trumpom
Starmer nakon ministrove ostavke: I dalje ću se boriti za svoju poziciju
Ukrajina muku muči s manjkom vojnika. Zelenski diže plaće i traži strance
Francuska optužila izraelsku tvrtku za upletanje u škotske izbore
Američki znanstvenik uhićen u Kini
Bivši britanski general: Vojska je potkapacitirana, a Amerikanci više neće spašavati
Indijski pomorac javio ženi da će uskoro biti kod kuće. Poginuo je u američkom udaru
Iran objavio detalje sporazuma. Trump: To je lažno. Bolje im je da se saberu
Pao Facebook, nije radio gotovo sat vremena
Trump: Iran laže o sporazumu. Riječ je o vrlo nečasnim ljudima
Kijev traži 20 milijardi dolara. "Svi vide da Rusija gori, mi želimo da gori još više"
Netanyahu: Dok sam ja premijer, Iran neće imati nuklearno oružje
Uzbuna na sjeveru Europe: Rusija žurno gradi baze, satelitske snimke otkrile plan
Odbor za financije dao pozitivno mišljenje o Žigmanu za guvernera HNB-a
MMF snizio prognoze za gospodarstvo eurozone
Iranski mediji objavili detalje mogućeg sporazuma s Amerikom
Prodavač lutrije prevario dobitnika 4.7 milijuna eura u Španjolskoj. Ide u zatvor
Ukrajina: Očekujemo udar Orešnikom u iduća 24 sata
Papa Lav krijumčarima ljudi: Ako se ne pokajete, završit ćete u paklu
Novo važno otkriće na Ruđeru o kretanju stanica raka kože




SVASTARIJE

VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada

Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih

Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat

Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine

Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca

Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira

Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih

FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to

Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka

Tri europska veleposlanika stigla u Moskvu. Lavrov: Saslušat ćemo ih