TUZLARIJE - VIJESTI

11.09.2022. u 10:36 Broj citanja: 1314
Podvodni fotografi uživali u bogatoj flori i fauni jezera Kop Šićki Brod

Tuzlarije


U organizaciji Eko ronilačke grupe invalida Lukavac, na jezeru Kop Šićki Brod, između Lukavca i Tuzle, održan je 5. međunarodni kup u podvodnoj fotografiji. Jezero Kop Šićki Brod vještačko je jezero nastalo na nekadašnjem površinskom ugljenokopu i bilo je namijenjeno odlaganju šljake iz Termoelektrane Tuzla. Zahvaljujući stanovništvu tog kraja i ekolozima, umješto šljačišta, danas je to oaza za ljubitelje prirode, među kojima su i ronioci.

Najveća dubina jezera Kop je 35 metara, a bujni biljni i životinjski svijet obitava do dubine od četiri metra, stoga nije čudno što su u Eko ronilačkoj grupi invalida iz Lukavca odlučili da upravo ono bude mjesto okupljanja podvodnih fotografa.

“Jezero Kop Šićki Brod jedno je od rijetkih jezera u Bosni i Hercegovini koje ima izuzetno bistru vodu i pogodno je za takmičenja u podvodnoj fotografiji. Danas ugošćujemo 12 ronilačkih klubova sa oko 50 takmičara”, kaže Bilal Šarić, predsjednik Eko-ronilačke grupe invalida Lukavac.

Podvodni fotografi su se takmičili u dvije kategorije: DSL reflektni i kompakt fotoaparat, a teme su bile podvodni ambijent, fotografija ribe i makrofotografija. Bit će proglašena i najbolja fotografija Kupa. A načiniti dobru fotografiju pod vodom nije jednostavno.

“Kontrola svjetla pod vodom je potpuno drugačija, da ne govorimo o uslovima. Morate biti jako dobar ronioc, s dobrim balansom, da biste mogli napraviti dobre fotografije. Morate dobro poznavati živi svijet da biste mogli prići ribi i uslikati je u najboljoj mogućoj kompoziciji, pod najboljim osvjetljenjem”, objašnjava član žirija Adnan Drnda.

I ove godine takmičari su, osim iz različitih dijelova Bosne i Hercegovine, došli i iz Hrvatske i Srbije.

“Svaki put smo ovdje. Zašto se vraćamo? Pa, jednostavno, Bosna znači druželjubivi, gostoprimljivi, i naravno, ovo malo jezerce je biser bisera”, ističe Jovan Petrovski, član Ronilačkog kluba “Roniti se mora”, Bela Crkva, Srbija.

Sve je više mladih zainteresiranih za ovaj sport, pa je tako na takmičenju bilo i nekoliko djevojaka kojima su ronjenje i podvodna fotografija odnedavno postali hobi.

“Treniram hokej, a pošto sam oduvjek voljela fotografiju i kada sam čula da mogu slikati pod vodom, bilo je super i htjela sam odmah da probam”, kaže Lamija Zupčević, članica Kluba vodenih sportova Scuba Sarajevo.

“Dvije godine sam ronilac. Podvodnu fotografiju volim jer podvodni svijet je čaroban i u našem jezeru. Tu sam prvi put iskusila podvodnu fotografiju”, navodi Kanita Husović, članica Eko-ronilačke grupe invalida Lukavac.

Kup u podvodnoj fotografiji je prilika i da oni koji ne rone indirektno, putem fotografija, dožive jedinstveni biljni i životinjski svijet jezera Kop Šićki Brod, lokacije za koju se ronioci nadaju da će zbog svojih potencijala ubrzo postati jedno od najpoplarnijih mjesta za sport i rekreaciju u Bosni i Hercegovini.

(tuzlarije.net - FTV)               





OSTALE VIJESTI


12.06.2026. Broj citanja: 269
VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada



12.06.2026. Broj citanja: 86
Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih



12.06.2026. Broj citanja: 91
Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat



12.06.2026. Broj citanja: 69
Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine



12.06.2026. Broj citanja: 86
Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca



11.06.2026. Broj citanja: 295
Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira



11.06.2026. Broj citanja: 113
Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih



11.06.2026. Broj citanja: 215
FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to



11.06.2026. Broj citanja: 163
Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka



11.06.2026. Broj citanja: 153
Tri europska veleposlanika stigla u Moskvu. Lavrov: Saslušat ćemo ih














OSTALE VIJESTI
Kijev traži 20 milijardi dolara. "Svi vide da Rusija gori, mi želimo da gori još više"
Netanyahu: Dok sam ja premijer, Iran neće imati nuklearno oružje
Iran i Amerika dogovorili okvire sporazuma. "Potpisivanje moguće već u nedjelju"
Uzbuna na sjeveru Europe: Rusija žurno gradi baze, satelitske snimke otkrile plan
Odbor za financije dao pozitivno mišljenje o Žigmanu za guvernera HNB-a
MMF snizio prognoze za gospodarstvo eurozone
Iranski mediji objavili detalje mogućeg sporazuma s Amerikom
Prodavač lutrije prevario dobitnika 4.7 milijuna eura u Španjolskoj. Ide u zatvor
Ukrajina: Očekujemo udar Orešnikom u iduća 24 sata
Papa Lav krijumčarima ljudi: Ako se ne pokajete, završit ćete u paklu
Novo važno otkriće na Ruđeru o kretanju stanica raka kože
Amerikanci se guše u poskupljenjima. Stranke će na izbore potrošiti milijarde
Italija ne želi vratiti ukrajinsku djecu. Kijev bijesan: "Rade isto što i Rusi"
Podaci iz igrice PokĂŠmon Go koriste se za obuku vojnih dronova
Objavljeno kada i gdje bi moglo doći do potpisivanja sporazuma između Amerike i Irana
Njemački ministar: Stalno spominju obitelji s djecom. Imigranti su uglavnom muškarci
General: Za mir u Ukrajini potrebno je da Putin umre
Šef delegacije EU: Došlo je vrijeme da političari u BiH poslušaju svoje građane
Bio je američki heroj, a onda mu je žena brutalno ubijeno. Suđenje je promijenilo sve
Jača indijska proizvodnja tekile. "Teoretski bismo mogli konkurirati Meksiku"




SVASTARIJE

VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada

Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih

Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat

Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine

Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca

Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira

Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih

FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to

Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka

Tri europska veleposlanika stigla u Moskvu. Lavrov: Saslušat ćemo ih