09.04.2023. u 09:20
Crveno-crni ostaju na osmom mjestu ligaške tabele:
Sloboda poražena na gostovanju kod Slavije

Košarkaši Slobode u okviru 21. kola Prvenstva BiH gostovali su u Istočnom Sarajevu kod ekipe Slavije i direktnog konkurenta u borbi za idući krug takmičenja. Tuzlaci su na posljednje ovosezonsko gostovanje otputovali sa svega 10 igrača od čega su u rosteru bila dva člana juniorske selekcije. Iako su bili borbeni tokom cijelog susreta, gosti nisu mogli puno napraviti protiv raspoloženog domaćina koji je pred svojom publikom upisao novu pobjedu i tako osigurao mjesto na tabeli koje vodi u doigravanje.

Već u prvoj četvrtini igrači Slavije uvode gostujući tim u svoj ritam i kontrolišu igru na parketu. Prednost od šest poena razlike nakon prvih 10 minuta igre brzo je porasla na dvocifrene brojke u drugoj dionici kada domaći efikasnom napadačkom igrom prave seriju za rezultatsku prednost od 13 poena. Nije dugo trebalo igračima Slobode da se vrate u utakmicu budući da su do poluvremena uspjeli spustiti rezultatski zaostatak na šest poena razlike, kao i na kraju prvog perioda igre pa se na poluvrijeme otišlo pri rezultatu 43:37 za Slaviju.

Situacija na terenu u trećoj bila je ista kao i u prvoj četvrtini, čak su i rezultatski prva i treća dionica igre završile identično, odnosno 23:17 za domaćina. Prednost ostvarenu na poluvremenu domaći igrači povećali su u na dvocifrene brojke još jednom u nastavku i u posljednji period igre ušli sa 12 poena plusa. Gosti iz Tuzle, nakon druge, izjednačeno su odigrali i četvrtu četvrtinu, što je bilo dovoljno samo da spriječe uvjerljiviju pobjedu domaćina koji je na kraju ulazak u playoff slavio rezultatom 81:69.

Ekipa Slobode u ovom susretu kao najraspoloženije igrače imala je Josha Scotta i Zorana Talleyja sa po 20 postignutih poena. Kapiten Nedim Omerović ostvario je double-double učinak sa 12 poena i 10 skokova, a u strijelce su se još upisali Asim Gutić sa osam, Reuf Livadić sa sedam i Emir Krajinić sa dva ubačena poena. Slaviju je do nove pobjede vodio Antonyo Foreman sa 17 postignutih poena, dok je Henry Tanksley dodao 15 poena.

Crveno-crni su nakon 21. odigranog kola na omjeru od osam pobjeda i 13 poraza, a večerašnjim porazom u Istočnom Sarajevu vezali su svoj četvrti ligaški poraz. Sloboda uoči posljednjeg ligaškog duela zauzima osmo mjesto na ligaškoj tablici i bez obzira na rezultate posljednjeg kola tuzlanski tim će ovu sezonu okončati na poziciji broj osam. Tuzlaci u posljednjem kolu na parketu Mejdana dočekuju posljednjeplasirani tim lige, ekipu mostarskog Zrinjskog.