TUZLARIJE - VIJESTI

23.05.2023. u 13:09 Broj citanja: 335
Započeo prvi Turistički forum 2023

Tuzlarije


Turistički forum 2023, koji se održava danas i sutra (23. i 24. maj) u Tuzli, okupio je turističke radnike, te predstavnike javnog i privatnog sektora, a glavni cilj je da se razmjene iskustava, razgovara o potrebama i iniciraju buduće aktivnosti za unaprjeđenje poslovanja u oblasti turizma.

Tuzlarije


Organizatori ovog, iznimno značajnog događaja su Vlada i Ministarstvo trgovine, turizma i saobraćaja Tuzlanskog kantona. Tuzlanski kanton se ističe brojnim turističkim atrakcijama, raznovrsnom turističkom ponudom, a blizina i prometrost tuzlanske zračne luke dodatni je potencijal kojeg bi se moglo još bolje iskoristiti. Vlada Tuzlanskog kantona i resorno Ministarstvo poduzimaju sve potrebne korake kako bi unaprijedili turističke potencijale, posebno u području infrastrukture, ugostiteljstva, individualnog smještaja i drugih ključnih segmenata, rečeno je danas.

Tuzlarije


„Za Tuzlanski kanton turizam je jedna od vizija razvoja i privredna grana kojoj pristupamo studiozno i planski, za razliku od svih dosadašnjih aktivnosti. Da o turizmu na području Tuzlanskog kantona ozbiljno razmišljamo pokazatelj je i današnji forum, prvi ove vrste u našem kantonu. Istovremeno to je pokazatelj da u oblasti turizma ne želimo djelovati na osnovu monologa. Danas na ovu temu pokrećemo dijalog. Razgovor, savjetovanje i udruživanje snaga, a sve s ciljem zajedničkog djelovanja na planu razvoja turističke ponude i turističke infrastrukture u Tuzlanskom kantonu“, rekao je premijer Tuzlanskog kantona Irfan Halilagić.

Tuzlarije


Očekuje se da će Turistički forum 2023 doprinijeti jačanju kapaciteta učesnika i učesnica u njihovom budućem radu kroz dijalog s predstavnicima javnog i privatnog sektora. U okvirima Foruma bit će upriličeno više prezentacija i panel diskusija koje će omogućiti interakciju prisutnih učesnika. Gosti će imati priliku postavljati pitanja, razmjenjivati mišljenja i savjete s kolegama iz industrije. Tokom foruma bit će predstavljena i „Strategija razvoja turizma Tuzlanskog kantona 2022-2027“ kao i projekat „Visit Tuzla Canton“, koji označava početak planskog razvoja turizma i sveobuhvatne promocije turističkih potencijala i resursa Tuzlanskog kantona.

Tuzlarije


„Turizam je jedna od razvojnih šansi Tuzlanskog kantona koja nepovratno mijenja imidž Tuzlanskog kantona od bazena bazne industrije ka prostoru pogodnom za intenzivniji razvoj turističke industrije. Na području našeg kantona imamo nekoliko turističkih bisera, kako u oblasti ljetnog turizma, historijskog turizma, zdravstvenog, ali i vjerskog turizma. Od Panonskih jezera, stari gradovi Srebrenik, Soko Teočak, Kula u Gradačcu, nekropola stećaka kod Kladnja, banjsko klimatska lječilišta, zaštićeni pejzaž Konjuh, sve su to naši potencijali koji nisu iskorišteni u onom potencijalu u kojem bi zaista mogli biti. Vlada Tuzlanskog kantona drugu godinu za redom izdvaja finansijska sredstva koja se putem javnih poziva usmjeravaju na projekte turističke infrastrukture na području Tuzlanskog kantona, sa namjerom da se ponuda učini raznovrsnijom i sadržajnijom, kao i da se poveća kvalitet usluga koje se pružaju posjetiocima Tuzlanskog kantona“, Kazao je danas ministar trgovine, turizma i saobraćaja Denis Bećirović, najavljujući i intenzivniju marketinšku kampanju kojom se želi turistička ponuda približiti ciljnim tržištima u BiH, regionu i Evropi, posebno tržištima gdje živi bh dijaspora.

Tuzlarije


Također, danas je istaknuto da je Međunarodni aerodrom Tuzla značajna komparativna prednost Tuzlanskog kantona, te da će i intenzivne aktivnosti Vlade Tuzlanskog kantona na uređenju putne infrastrukture u značajnoj mjeri doprinijeti razvoju turizma i valorizaciji turističkih potencijala, a Turistički forum u ovom smislu je smjernica i putokaz za dalje djelovanje.

(tuzlarije.net - Odjeljenje za informisanje Vlade TK)               





OSTALE VIJESTI


12.06.2026. Broj citanja: 96
Junak BiH odigrao utakmicu kakva na SP-u nije viđena od 1966.



12.06.2026. Broj citanja: 167
VIDEO Ibrahimović i Henry zajedno zapjevali hit Dubioze Kolektiv



12.06.2026. Broj citanja: 184
Hoće li BiH navijači uspjeti na otvaranju napraviti što nije nitko u povijesti SP-a?



12.06.2026. Broj citanja: 523
VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada



12.06.2026. Broj citanja: 169
Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih



12.06.2026. Broj citanja: 144
Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat



12.06.2026. Broj citanja: 132
Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine



12.06.2026. Broj citanja: 151
Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca



11.06.2026. Broj citanja: 355
Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira



11.06.2026. Broj citanja: 145
Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih














OSTALE VIJESTI
Sutkinja blokirala Trumpov fond za "borbu protiv naoružavanja"
Katar je vodio tajne pregovore s Iranom tijekom rata
Iran: Sporazum o prekidu borbi vodio bi ponovnom otvaranju Hormuza
MMF i Ukrajina postigli dogovor o isplati 690 milijuna dolara pomoći
Europska komisija dala rok Bijenalu zbog sudjelovanja Rusije
Ministarstvo pravosuđa SAD-a odobrilo spajanje Paramounta i Warner Brosa
SAD odobrio Poljskoj dodatne 4 milijarde dolara vojne pomoći
Može li Trump postići dobar sporazum s Iranom? Nekoliko je velikih prepreka
Napadač u Teksasu nasumično pucao na ljude. Nakon višesatne opsade pronađen mrtav
U sefu bivšeg španjolskog premijera pronađen nakit vrijedan 1,2 milijuna eura
Ukrajina i Moldavija otvaraju pristupne pregovore s Europskom unijom
SAD razmatra plan za osiguranje iranskog nuklearnog materijala
FIFA je simbol korupcije. Zašto je i dalje tako moćna?
SAD: Iran se obvezuje trajno odreći nuklearnog oružja
Pakistanski premijer: SAD i Iran postigli mirovni sporazum
Reuters: UAE deblokira milijarde dolara za Iran
Rusija razvija satelitski sustav za dronove i povećava vojsku
Američka vojska pripremala misiju za zapljenu iranskog uranija. Trump ju je otkazao
Sudac odbio odgodu uklanjanja Trumpova imena s Kennedy Centra
Papin avion prizemljen zbog tehničkog problema




SVASTARIJE

Junak BiH odigrao utakmicu kakva na SP-u nije viđena od 1966.

VIDEO Ibrahimović i Henry zajedno zapjevali hit Dubioze Kolektiv

Hoće li BiH navijači uspjeti na otvaranju napraviti što nije nitko u povijesti SP-a?

VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada

Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih

Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat

Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine

Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca

Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira

Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih