TUZLARIJE - VIJESTI

09.06.2023. u 14:13 Broj citanja: 478
Uspostavljen partnerski odnos Vlade TK i Karton revolucije

Tuzlarije


Zaštita planine Konjuh, Zaštićenog pejzaža i prevencija nelegalne sječe šume bila je glavna tema današnjeg sastanka premijera Tuzlanskog kantona Irfana Halilagića sa predstavnicima aktivističkog pokreta građana „Karton revolucija“.

Ovom prilikom premijer Halilagić je prije svega pohvalio politički i uopšte građanski aktivizam i želju da se sačuvaju i prirodna bogatstva i resursi, ali i da se na različite načine i kao korektivni faktor djeluje s ciljem mijenjanja stvari u korist građana.

„Razumijemo revolt i poruke koje šalju predstavnici Karton revolucije i u kao Vlada u potpunosti se slažemo sa konačnim ciljevima njihovog aktivizma, ali mijenjanje stvari zahtijeva vrijeme. Kada su u pitanju planika i Zaštićeni pejzaž Konjuh, te sječa šume na koju ukazuju naši, sada već mogu reći partneri, svjesni smo da je u proteklom periodu na tom planu bilo različitih aktivnosti koje nikako ne podržavamo“, kazao je premijer Halilagić i dodao da je Vlada prošle godine JP Šume TK zatekla u izuzetno teškom stanju, sa nagomilanim obavezama, ispražnjenim računima i uopšte jednom veoma zapuštenom stanju, te je predstavnike Karton revolucije upoznao sa aktivnostima koje su već poduzete u tom kontekstu i ostvarenim rezultatima.

„Imenovana je nova Uprava ovog Javnog preduzeća, a značajan iskorak u ovom smjeru potvrđuje i prihvaćeni Program mjera za prevazilaženje nepravilnosti u Izvještaju Ureda za reviziju institucija Federacije BiH Javnog preduzeća „Šume Tuzlanskog kantona“ d.d. Kladanj“, kazao je Halilagić te podsjetio da se oblast šumarstva nalazi u teškoj situaciji, prije svega zbog nepostojanja Federalnog zakona kojim bi se sistemski riješila ova tematika.

Tuzlarije


„Više od 10 godina unazad ovaj dokument se nalazi u federalnim institucijama i javna je tajna da njegovo donošenje blokiraju poslanici određenih političkih stranaka koje su i danas dio parlamentarne većine. TK je upravo zbog zaštite šume donio svoj, Kantonalni zakon o šumama, ali pozivamo sve institucije, nevladine organizacije, ambasadore, Ured visokog predstavnika u BiH i predstavnike međunarodne zajednice, da, utječu na donošenje Federalnog zakona o šumama i time nam pomognu da sistemski, za cijelo područje Federacije BiH, uredimo ovu oblast. Time će pokazati da im je uistinu stalo do bosanskohercegovačkih šuma, prirodnih bogatstava i resursa kojima Bosna i Hercegovina raspolaže“, zaključio je Halilagić i dodao da je Kantonalna vlada otvorena za svaki oblik saradnje i povećanje stepena transparentnosti, kako bi se unaprijedio standard i kvalitet života građana. U tom smislu predstavnici Karton revolucije su pozvani da se uključe u javnu raspravu povodom izrade Strategije turizma TK, jer su svaki konstruktivan prijedlog i sugestija dobrodošli.

U tom smislu premijer je goste upoznao i sa planiranim izmjenama i dopunama Budžeta TK za 2023. godinu, kojima se predviđaju dodatna sredstva za kadrovsko i institucionalno jačanje JU Zaštićeni pejzaž Konjuh, te kapitalne investicije u smislu videonadzora za zaštitu Zaštićenog pejzaža, posebno na mjestima gdje je takva zaštita do sada izostajala.

„Drago nam je da je Vlada i zahvalni smo što je premijer Halilagić izrazio spremnost i da se susretnemo i razgovaramo, ali i da ovim uspostavimo jednu dugoročniju saradnju s ciljem unaprjeđenja stanja. Raduje i spremnost da se kompromisnim rješenjima i zaštiti Pejzaž i očuva drvna industrija u Kantonu, jer ovo je jedna pozitivna priča i najvidljiviji pozitivan pomak", kazao je danas Adi Selman.

(tuzlarije.net - Odjeljenje za informisanje Vlade TK)               





OSTALE VIJESTI


12.06.2026. Broj citanja: 43
Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih



12.06.2026. Broj citanja: 78
Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat



12.06.2026. Broj citanja: 46
Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine



12.06.2026. Broj citanja: 70
Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca



11.06.2026. Broj citanja: 271
Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira



11.06.2026. Broj citanja: 107
Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih



11.06.2026. Broj citanja: 200
FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to



11.06.2026. Broj citanja: 152
Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka



11.06.2026. Broj citanja: 142
Tri europska veleposlanika stigla u Moskvu. Lavrov: Saslušat ćemo ih



11.06.2026. Broj citanja: 130
NYT analizirao snimke, Amerika pogodila iransko postrojenje za vodu. ˝To je zločin˝














OSTALE VIJESTI
General: Za mir u Ukrajini potrebno je da Putin umre
Čeka se odluka Teherana o Trumpovom prijedlogu za kraj rata. Eksplozije u Hormuzu
Šef delegacije EU: Došlo je vrijeme da političari u BiH poslušaju svoje građane
Bio je američki heroj, a onda mu je žena brutalno ubijeno. Suđenje je promijenilo sve
Jača indijska proizvodnja tekile. "Teoretski bismo mogli konkurirati Meksiku"
Obveznica sa 7.5 % kamate: Koykan i Xela Investment grade 10 restorana u Bavarskoj
Elon Musk postao prvi bilijunaš u povijesti
Cijene nafte na najnižim razinama u dva mjeseca
Japan prvi put lansirao raketu H3 pogonjenu isključivo motorima na tekuće gorivo
Ukrajina "sankcionirala" važna postrojenja duboko u Rusiji
Djevojčica koja je za 13. rođendan dobila dnevnik umrla u koncentracijskom logoru
Novi EU pakt stupio na snagu. Hrvatska može tražiti izuzeće od primanja migranata
Trump otkazao napad na Iran samo tri sata prije početka udara
Švicarci izlaze na referendum o suzbijanju imigracije. "Ne zemlji s 10 milijuna"
VIDEO AfD-ovci se smijali Merzu zbog izjave o Ukrajini. On ih napao: "To je znak"
Alabama osuđenike na smrtnu kaznu želi pogubljivati dušikom
Godinu dana nakon pada Air Indije, obitelji se bore za identifikaciju žrtava
Mađari stižu u Europu u 9. stoljeću te pljačkaju sve do Francuske i Španjolske
Umrla tajlandska princeza. Bila je u komi od prosinca 2022.




SVASTARIJE

Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih

Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat

Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine

Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca

Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira

Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih

FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to

Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka

Tri europska veleposlanika stigla u Moskvu. Lavrov: Saslušat ćemo ih

NYT analizirao snimke, Amerika pogodila iransko postrojenje za vodu. ˝To je zločin˝