Biblioteka "Behram-beg" je povodom trideset godina svog rada i postojanja 13.09.2023. godine organizovala knjievnu večer pod simboličnim naslovom "Mlada bosanskohercegovačka lirika" na kojoj su učeće uzeli savremeni autori/ce: Melida Travančić, Ernad Osmić, Sead Husić, Armina arić i Denita Memić.
Radi se o autorima/cama koji su itekako potvrđeni kao knjievna imena, prevođeni su, učestvuju na raznim knjievnim festivalima kako u Bosni i Hercegovini tako i regiji i inostranstvu i o pjesnikinjama koje će svoj lirski habitus potvrditi u savremenoj knjievnosti. U muzičkom dijelu nastupio je Emrah Suljić, učenik i član Hora Behram-begove medrese.
Na početku se prigodnim riječima obratio direktor Biblioteke Admir Muratović, koji je pozdravio prisutne, poelio im dobrodolicu te se ovom prilikom zahvalio i Fondaciji za izdavatvo Sarajevo, koji su podrali ovaj projekat. Sead Husić je moderirao knjievnu večer, ali se ovom prilikom publici i na knjievan način predstavio.
Mlade bosanskohercegovačke pjesnikinje Armina arić i Denita Memić istakle su zadovoljstvo da se na ovaj način predstave tuzlanskoj publici. S druge strane, Ernad Osmić se u svom obraćanju dotakao fenomena čitanja, koji je sastavni dio njegova ivota, dok je Melida Travančić, pored svog lirskog predstavljanja, govorila o naučnoj opservaciji i refleskijama Gavrila Principa u knjievnosti.
Svako od autora/ca je čitao pjesme kako iz knjiga tako i iz novih rukopisa, koji će uskoro biti objavljeni.
Biblioteka "Behram-beg"