20.11.2023. u 09:52 Broj citanja: 326
10. kolo Premijer lige BiH u kuglanju:
U derbiju kola Posušje bolje od Slobode

Proteklog vikenda odigrane su utakmice 10. kola Premijer lige BiH u kuglanju. U interesantnom kolu gotovo sve utakmice su se rješavale u posljednjim hicima. Najbolji ekipni rezultat ovog kola i 3. u istoriji Premijer lige je ostvarila izvrsna ekipa Rada koja je nanijela drugi poraz Rudaru iz Prijedora. Rudar iz Kaknja je bio bolji od Zrinskog Ljubače Bistarac 7:1 i priključio se vrhu tabele. Mineral je teškom mukom kod kuće sa 5:3 i samo 6 čunjeva prednosti savladao Borac koji je propustio priliku da pobjegne sa zadnjeg mjesta na tabeli. Ada je na gostovanju u Mostaru bila bolja od istoimene ekipe 6:2 dok je Zrinjski Mostar sa 15 čunjeva prednosti i rezultatom 5:3 iznenadio Kozaru u Gradišci i pretekao ih na tabeli.

U derbiju kola u Lukavcu sastali su se Sloboda i Posušje. Ovo je bio duel drugoplasirane i trećeplasirane ekipe na tabeli. Godinama unazad ovo su uvijek zanimljive i neizvjesne utakmice tako je bilo i sada. Ekipa Posušja je postavila braću Petric njihova dva najjača igrača u prvi blok računajući na sigurne bodove i početnu prednost ali s tim se nisu složili dva Jogunčića pa je Samir 563 nakon lošeg starta i gubljenja 2 seta preokrenuo rezultat i slavio protiv Petric Pere 548 dok je Mirsad 551 bio nadomak velikog iznenađenja i slavlja protiv Ivana Petrica 552 ali jedan čunj je prevagnuo na ivanovu stranu te je iznenađujuće poslije prvog bloka rezultat glasio 1:1 i 14 čunjeva za Slobodu. Nakon ovakvog razvoja situacije poslije prvog bloka niko nije očekivao drugačiji ishod osim pobjede Slobode.

U drugom bloku za Slobodu su nastupili Edin Herenda protiv Josipa Penave i Mirza Nezirović protiv Marija Prljevića. Edin je propustio priliku da u lošoj igriji Josipa u prva 2 seta ostvari prednost i oba seta je izgubio za čunj što je Josipu dalo krila i do kraja je slavio u ovom duelu sa oborenih 525 čunjeva dok je Edin odigrao 513.

U drugom duelu neprepoznatljivi Mirza Nezirović je završio na 496 sa katastrofalnom igrom u pune 332 što je iskusni Marijo Prljević 548 znao iskoristiti i sasvim neočekivano prije svega zahvaljujući lošoj igri igrača Slobode a ne dobroj igri Posušaka donijeti vodstvo od 3:1 i prednost od 50 čunjeva.

I pored ove prednosti nada za Slobodu nije bila izgubljenja jer su u zadnjem bloku nastupali Senad Jogunčić i Nermin Kasumović koji su ove sezone u dobroj formi i od kojih se očekivalo da će ovaj zaostatak stići. Nermin je imao teži zadatak jer je igrao protiv iskusnog Bernarda Malenice a Senad je igrao protiv Ante Mišetiča gdje se vidila šansa za pobjedom.

Otvaranje posljednjeg bloka je bilo odlično za Slobodu već u prvom setu skinuto je 35 čunjeva prednosti u drugom setu još 6 čunjeva i ostalo je samo 9 čunjeva prednosti za Posušje. Nermin 561 je uspio u ostala 2 seta skinuti još 15 čunjeva prednosti nad Malenicom 525 ali u drugom duelu Ante se uspio vratiti u utakmicu pa je u trećem setu za 6 čunjeva bio bolji od Senada ali presudna prednost se desila u 4 setu kada je Senad 525 strahovito loše odigrao i sa setom od 118 izgubio od Ante 533 i meč poen i čunjeve tj 22 čunja u zadnjem setu koliko je na kraju i bila prednost za goste.

Na kraju se može konstatovati da je Sloboda u ovom meču faktički prepustila pobjedu Posušju jer je ovo jedna od Slobodinih najlošijih utakmica u proteklih nekoliko godina na domaćem terenu. Takođe je propustila priliku da se sa pobjedom probije na 2 mjesto i bude samo bod zaostatka za Rudarom iz Prijedora ali ovako je Posušje pobjedom preuzelo vrh tabele a Sloboda se nalazi na 6 mjestu sa 3 boda zaostatka.

U narednom kolu Slobodu očekuje duel za Zrinskim Ljubače Bistarac.