02.03.2024. u 08:48 Broj citanja: 373
Sloboda u uzbudljivoj završnici savladala Spartak i potvrdila učešće u ligi za prvaka

Košarkaši Slobode i Spartaka odigrali su meč 19. kola Prvenstva Bosne i Hercegovine sinoć u tuzlanskom Mejdanu. Dva rivala ponudila su nam još jedan uzbudljiv susret, napetu završnicu i produžetak kao što je to bio slučaj i u prvom ogledu ova dva tima kada je slavila ekipa Prijedora.

Tri sedmice van takmičarskog ritma učinile su svoje, tako da su crveno-crni u ovom susretu izgubili tri od četiri četvrtine, ali u posljednjoj dionici meča dolazi do potpunog preokreta i produžetka u kojem su domaći košarkaši trasirali put do lige za prvaka.

Gosti su odmah na startu utakmice trojkama Stankovića i Gutalja pokazali da u Tuzlu stižu u odličnom šuterskom raspoloženju. Spartak na krilima vanjskog šuta ostvaruje vodstvo i sjecka igru domaćih koji su konstantno pokušavali preuzeti terensku inicijativu. Drugi period igre završen je sa svega 26 postignutih poena na obje strane parketa, a u prilično napadački neefikasnoj četvrtini gosti su uspjeli povećati već postojeću prednost i na poluvrijeme otići sa pet poena plusa pri rezultatu 30:35 za Spartak.

U trećoj četvrtini gosti još jednom demonstriraju odlično podešene nišanske sposobnosti i zahvaljujući šutevima Lončara stižu na dvocifrenu prednost. Domaći su u posljednju dionicu susreta ušli sa osam poena minusa, a do kraja susreta agresivnom odbranom uspjeli su zaustaviti goste na svega 13 poena u ovoj četvrtini i brzim napadačkim rješenjima istopili su rezultatski zaostatak. Pri rezultatu 65:65 crveno-crni su imali posljednji napad u kojem je pogođeni šut Lelića poništen zbog isteka vremena. Uslijedio je produžetak i potpuna dominacija Slobode za 12. ligašku pobjedu rezultatom 80:71 (18:21; 12:14; 14:17; 21:13; 15:6).

Maestralnu partiju u redovima Slobode odigrao je Ismet Sejfić koji je postigao 21 poen i uhvatio 21 skok. Devine Eke je ubacio 18 poena, dok su dvocifreni bili još Asim Gutić sa 10 poena, te kapiten Đorđe Lelić sa 13 čiji su poeni u ključnim trenucima prelomili susret. Iako su postigli 11 trojki u ovom susretu, gosti nisu uspjeli napraviti senzaciju u Mejdanu, a najraspoloženiji u ekipi Spartaka bili su Nemanja Stanković i Srđan Lončar sa po 18 postignutih poena u porazu svog tima.

Sloboda je trijumfom nakon reprezentativne pauze nastavila takmičarsku sezonu i ostala na trećem mjestu sa omjerom od 12 pobjeda i sedam poraza nakon 19 odigranih susreta. Spartak je upisao svoj 15. poraz u ovoj sezoni, a sa četiri ostvarena trijumfa u dosadašnjem ligaškom toku zadržali su se na pretposljednjem mjestu tablice. Košarkaši tuzlanskog tima ovom pobjedom osigurali su učešće u ligi za prvaka. Ostala su još tri susreta do kraja regularnog dijela prvenstva, a u narednom kolu crveno-crni putuju u Banja Luku gdje ih dočekuje ekipa Borca.