24.03.2024. u 09:20
Pobjedom nad Promom u Donjem Vakufu ekipa Slobode zaključila prvu fazu ligaškog takmičenja

Košarkaši Proma i Slobode odmjerili su snage u okviru 22. kola Prvenstva Bosne i Hercegovine koje je ujedno bilo i posljednje ligaško kolo kada je riječ o regularnom dijelu takmičenja.

Sloboda je i u drugom međusobnom duelu ova dva rivala upisala trijumf, ali ovoga puta nešto teže nego što je to bio slučaj u Mejdanu. Ipak, crveno-crni su odlično odreagovali u neizvjesnoj završnici i tako zaključili regularni dio sezone sa novom pobjedom. Trener Žunić u posljednjoj provjeri uoči Lige 6 u Donjem Vakufu nije mogao računat na usluge Lelića, Peltiera i Ekea.

Otvaranje susreta obilježila su prilično lagana napadačka rješenja na obje strane parketa što je rezultiralo izjednačenom, ali i prilično efikasnom prvom četvrtinom. Nakon uvodnih 10 minuta niti jedan od dva tima nije preuzeo inicijativu, ali u drugom periodu igre oba tima podižu nivo agresivnosti u odbrani. To je jedan od glavnih razloga zbog kojeg smo vidjeli svega 25 poena u drugoj dionici, a u nešto sporijem tempu bolje su se snašli gosti koji preuzimaju konce igre i na poluvrijeme odlaze sa vodstvom od šest poena i rezultatom 32:38.

Domaći su u nastavku uspjeli parirati tuzlanskom timu i tako održati rezultatski priključak. Crveno-crni i dalje kontrolišu susret pa se nakon još jedne izjednačene četvrtine u posljednji period utakmice ulazi sa istih šest poena prednost koje su gosti imali na poluvremenu. Najefikasniju i najzanimljiviju dionicu susreta imali smo u četvrtoj četvrtini kada je viđeno čak 49 poena i nekoliko preokreta. Domaći su u posljednjim minutama stigli rezultatski zaostatak i prešli u vodstvo na nekoliko trenutaka, ali košarkaši Slobode iskusno vraćaju utakmicu pod svoju kontrolu i u napetoj završnici slave svoju 14. ligašku pobjedu rezultatom 73:78 (22:23; 10:15; 16:16; 25:24).

Najefikasniji u redovima Slobode u svom debitantskom nastupu bio je novi centar Slobode Andrija Bojić sa 19 postignutih poena, a pratio ga je Kareem Brewton sa 16 ubačenih poena. Još jednu sjajnu partiju ubilježio je Ismet Sejfić sa novim double-double učinkom od 13 poena i 13 skokova, dok je dvocifren bio i Jasmin Jakupović sa također 13 postignutih poena. Vrijedi istaći i odličnu partiju mladog Emira Krajinića sa devet ubačenih poena i sedam skokova. Najbolji pojedinac u ekipi Proma večeras bio je Kieffer Punter sa 22 poena.

Ekipa Slobode pobjedom nad Promom završila je glavni dio ligaškog takmičenja i u drugoj fazi prvenstva nastupat će u ligi za prvaka. Sloboda nakon 22. odigrana kola bilježi omjer od 14 pobjeda i osam poraza i nakon nepotpunog 22. kola nalazi se na trećoj poziciji ligaške tabele. Promo ostaje na poziciji broj devet i svoju sezonu nastavlja u ligi za opstanak. Raspored Lige 6 za sezonu 2023/24 biti će poznat u toku sljedeće sedmice.

OKK Sloboda // Foto: KK Promo