TUZLARIJE - VIJESTI

13.02.2025. u 12:28 Broj citanja: 476
Tim UKC-a Tuzla prisustvovao 32. Međunarodnom simpoziju laringektomiranih osoba u Zagrebu

Tuzlarije


Povodom obilježavanja 50. godišnjice osnivanja Kluba laringektomiranih u Zagrebu, tim iz UKC Tuzla, uključujući ljekare, logopede i medicinske sestre Klinike za bolesti uha, grla, nosa i hirurgiju glave i vrata, kao i članove Udruženja traheotomiranih osoba Tuzla, imao je čast sudjelovati na 32. Međunarodnom simpoziju laringektomiranih osoba u Zagrebu.

Ovaj skup je pružio platformu za stručnu razmjenu iskustava i razmatranje niza različitih tema vezanih za liječenje i rehabilitaciju laringektomiranih osoba.

Sve tema su izazvale veliko interesovanje, s naglaskom na temu transplantacije grkljana koja otvara nove mogućnosti za povratak glasa osobama koje su ga izgubile usljed malignih bolesti.

Izuzetni zapažena tema ovog simpozija bila je “Jesu li laringektomirane osobe stigmatizirane?“ o kojoj je govorila istaknute logopedice dr. sc. Tamare Živković Ivanović.

U svom obraćanju podcrtala je važnost socijalne inkluzije i psihološke podrške osobama koje su podvrgnute operativnom zahvatu laringektomije. Njen rad na unaprjeđenju kvaliteta života laringektomiranih osoba prepoznat je i izvan granica Hrvatske.

Udruženje traheotomiranih osoba Tuzla, koje je predvodila predsjednica dr. Lejla Tokić, specijalista otorinolaringologije Klinike za bolesti uha, grla, nosa i hirurgije glave i vrata UKC Tuzla, prepoznato je i pohvaljeno od strane organizatora kao organizacija koja kontinuirano radi na pružanju podrške i rehabilitacije laringektomiranim osoba, kroz savjetovanje, edukaciju i psihološku pomoć.

Tuzlarije


“Sudjelovanje u obilježavanju 32. Međunarodnog simpozija laringektomiranih osoba u Zagrebu bila je izuzetno vrijedna prilika za uspostavljanje važnih kontakata i razmjenu iskustava u radu sa laringektomiranim osobama. Klinika za bolesti uha, grla, nosa i hirurgije glave i vrata UKC Tuzla i Udruženje traheotomiranih osoba Tuzla na čijem sam čelu, kontinuirano rade na pružanju visokokvalitetnih medicinskih usluga laringektomiranim osobama, uz brojna savjetovanja i edukacije. Ovaj događaj nam je omogućio da produbimo saradnju sa stručnjacima i organizacijama koje se bave sličnim izazovima, čime ćemo unaprijediti kvalitetu usluga koje pružamo”, istakla je dr Tokić.

Direktor UKC Tuzla, prof. dr. med. sc. Šekib Umihanić, ističe da je prisustvovanje 32. Međunarodnom simpoziju laringektomiranih osoba u Zagrebu bilo izuzetno važno za tim iz UKC Tuzla.

“Sudjelovanje na ovakvim međunarodnim događajima omogućava razmjenu najnovijih saznanja i jačanje međunarodne saradnje u liječenju i rehabilitaciji laringektomiranih osoba. Takvi događaji ključni su za unaprjeđenje naših pristupa i socijalne inkluzije. Kao direktor UKC Tuzla, mogu reći da ćemo i dalje aktivno sudjelovati i organizovati slične događaje kako bismo pružili najbolje usluge našim pacijentima”, zaključio je direktor UKC Tuzla.

(tuzlarije.net - UKC Tuzla)               





OSTALE VIJESTI


12.06.2026. Broj citanja: 199
VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada



12.06.2026. Broj citanja: 77
Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih



12.06.2026. Broj citanja: 84
Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat



12.06.2026. Broj citanja: 57
Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine



12.06.2026. Broj citanja: 77
Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca



11.06.2026. Broj citanja: 278
Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira



11.06.2026. Broj citanja: 110
Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih



11.06.2026. Broj citanja: 202
FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to



11.06.2026. Broj citanja: 156
Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka



11.06.2026. Broj citanja: 147
Tri europska veleposlanika stigla u Moskvu. Lavrov: Saslušat ćemo ih














OSTALE VIJESTI
Čeka se odluka Teherana o Trumpovom prijedlogu za kraj rata. Eksplozije u Hormuzu
Italija ne želi vratiti ukrajinsku djecu. Kijev bijesan: "Rade isto što i Rusi"
Podaci iz igrice PokĂŠmon Go koriste se za obuku vojnih dronova
Objavljeno kada i gdje bi moglo doći do potpisivanja sporazuma između Amerike i Irana
Njemački ministar: Stalno spominju obitelji s djecom. Imigranti su uglavnom muškarci
General: Za mir u Ukrajini potrebno je da Putin umre
Šef delegacije EU: Došlo je vrijeme da političari u BiH poslušaju svoje građane
Bio je američki heroj, a onda mu je žena brutalno ubijeno. Suđenje je promijenilo sve
Jača indijska proizvodnja tekile. "Teoretski bismo mogli konkurirati Meksiku"
Obveznica sa 7.5 % kamate: Koykan i Xela Investment grade 10 restorana u Bavarskoj
Elon Musk postao prvi bilijunaš u povijesti
Cijene nafte na najnižim razinama u dva mjeseca
Japan prvi put lansirao raketu H3 pogonjenu isključivo motorima na tekuće gorivo
Ukrajina "sankcionirala" važna postrojenja duboko u Rusiji
Djevojčica koja je za 13. rođendan dobila dnevnik umrla u koncentracijskom logoru
Novi EU pakt stupio na snagu. Hrvatska može tražiti izuzeće od primanja migranata
Trump otkazao napad na Iran samo tri sata prije početka udara
Švicarci izlaze na referendum o suzbijanju imigracije. "Ne zemlji s 10 milijuna"
VIDEO AfD-ovci se smijali Merzu zbog izjave o Ukrajini. On ih napao: "To je znak"




SVASTARIJE

VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada

Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih

Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat

Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine

Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca

Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira

Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih

FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to

Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka

Tri europska veleposlanika stigla u Moskvu. Lavrov: Saslušat ćemo ih