TUZLARIJE - VIJESTI

10.10.2025. u 12:38
Za rješavanje problema vodosnabdijevanja i regulisanja vodotoka izdvojeno 843.000 KM

U Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Tuzlanskog kantona danas je upriličeno potpisivanje ugovora o prijenosu sredstava sa gradovima Živinice i Srebrenik te Općinom Kladanj po Programu ulaganja sredstava vodnih naknada u oblast vodoprivrede u 2025. godini.

Tuzlarije

Prema riječima ministra Fedahije Ahmetovića riječ je o ukupno sedam ugovora čija je vrijednost 843.000 KM.

„Ovo je nastavak realizacije programa raspoređivanja sredstava iz vodnih naknada. Vlada Tuzlanskog kantona je na prijedlog resornog ministarstva je već u maju donijela taj program. Svi gradovi i općine su imali priliku da na vrijeme provedu ove javne nabavke i da u ovoj godini implementiramo ove značajne projekte“, kazao je ministar Ahmetović.
Gradu Živinice dodijeljena su sredstva za 4 projekta. Za uređenje potoka Kršćanica u mjesnim zajednicama Gračanica i Zelenika put Kabara – Most planiran je iznos od 99.513,30 KM. Kako bi se smanjili gubici vode i osiguralo kontinuirano snabdijevanje vodovoda Zukići u MZ Podgajevi namijenjena su sredstva u visini 81.783 KM. Za četvrtu fazu projekta Vodosnabdijevanje MZ Kovači u posebnom sistemu dubinskih bunara Vlada TK je putem resornog ministarstva izdvojila 113.488,83 KM dok je za ugradnju bunarske konstrukcije kao i izgradnju potisnog cjevovoda čime bi se trajno riješilo pitanje vodosnabdijevanja MZ Svojat izdvojeno 74.142,90 KM.

„Ovo je prilika i da se zahvalim Vladi, resornom ministarstvu i Skupštini Tuzlanskog kantona na izuzetno dobroj saradnji u rješavanju svih zajedničkih izazova a koji se tiču prioriteta građana Živinica. Radi se o projektima vrijednim skoro 400.000 KM“, kazao je gradonačelnik Živinica Began Muhić.
Gradonačelnik Srebrenika Adnan Bjelić potpisao je danas sa ministrom Ahmetovićem dva ugovora o sufinansiranju.

„Jedan se odnosi na izgradnju rezervoara za pitku vodu u naselju Ahmići na mjesnom području Sladna gdje smo od Ministarstva dobili 70.000 KM a ukupna vrijednost ugovora za navedeni projekat je oko 225.000 KM. Drugi projekat se odnosi na realizaciju smanjenja pritisaka u distributivnoj mreži u gradskom vodovodnom sistemu i obzirom da posljednjih nekoliko godina imamo prilično velike probleme kada je u pitanju vodosnabdijevanje odlučili smo se da putem ovih zahvata sačuvamo mrežu i smanjimo gubitke u mreži kako bi što više vode uspjelo doći do krajnjih korisnika“, rekao je gradonačelnik Bjelić.

Za realizaciju projekta Snižavanje i racionalizacija pritisaka u mreži, te uvođenje mjerenja potrošnje sa nadzorom u cilju smanjivanja gubitaka vode na vodovodu grada Srebrenika Programom ulaganja sredstava vodnih naknada u oblast vodoprivrede u 2025. godini predviđen je iznos od 90.000 KM.

Zahvalnost na kontinuiranoj praksi i podršci lokalnim zajednicama od strane Vlade Tuzlanskog kantona i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede izrazio je danas i načelnik Općine Kladanj Edis Šarić.

„Resorno ministarstvo daje puno sredstava kada je u pitanju uređenje naših infrastrukturnih projekata prije svega onih krucijalnih za život naših stanovnika. To je vodosnabdijevanje, uređenje korita rijeka koje ugrožavaju ljudske živote. Kada je u pitanju Kladanj mi imamo nastavak jednog projekta koji je velika dionica. Radi se o projektu uređenja korita rijeke Drinjače“, kazao je načelnik Šarić pojasnivši da je cilj zaštita obale od erozije, sprječavanje pojave klizišta te smanjenje mogućnosti plavljenja objekata uz ovaj vodotok. Vrijednost ugovora je 314.297,97 KM.

Nakon današnjeg potpisivanja ugovora, gradovi i općina će moći uvesti izvođače u posao a resorno ministarstvo će nastaviti sa kontrolom i praćenjem realizacije ovih projekta.

(tuzlarije.net - Odjeljenje za informisanje Vlade TK)               





OSTALE VIJESTI


12.06.2026. Broj citanja: 147
Hoće li BiH navijači uspjeti na otvaranju napraviti što nije nitko u povijesti SP-a?



12.06.2026. Broj citanja: 456
VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada



12.06.2026. Broj citanja: 140
Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih



12.06.2026. Broj citanja: 121
Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat



12.06.2026. Broj citanja: 101
Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine



12.06.2026. Broj citanja: 120
Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca



11.06.2026. Broj citanja: 338
Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira



11.06.2026. Broj citanja: 134
Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih



11.06.2026. Broj citanja: 248
FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to



11.06.2026. Broj citanja: 188
Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka














OSTALE VIJESTI
Pakistanski premijer: SAD i Iran postigli mirovni sporazum
Reuters: UAE deblokira milijarde dolara za Iran
Rusija razvija satelitski sustav za dronove i povećava vojsku
Američka vojska pripremala misiju za zapljenu iranskog uranija. Trump ju je otkazao
Sudac odbio odgodu uklanjanja Trumpova imena s Kennedy Centra
Papinski avion prizemljen zbog tehničkog problema
Sam Bankman-Fried izgubio žalbu, potvrđena 25-godišnja zatvorska kazna
VIDEO Poljska predstavila prve borbene avione F-35 Husarz
Trumpova administracija uvjerena da će Izrael pristati na sporazum
Rubio Rusima čestitao Dan Rusije: Nadamo se miru i boljim odnosima s Moskvom
Muskov SpaceX izveo jedan od najvećih izlazaka na burzu u povijesti
Pentagon objavio nove snimke NLO-a. Svjedoci opisali crvene kugle i neobična svjetla
Umirovljeni brigadir HV-a: Knjige o vojnom obrazovanju morat će se iznova pisati
Sud u MĂĽnchenu: Google je odgovoran za netočne AI odgovore
Šefica američkih špijuna: Financirali smo biolaboratorije u Ukrajini
Britanac nagovorio Amerikanca na samoubojstvo preko videopoziva. Osuđen je
Belgijac snimao video pa se autom zabio u povorku i ubio sedmero. Osuđen je
Antarktici nedostaje leda veličine Francuske
Putin pred vojnicima: Ne napredujemo onoliko brzo koliko bismo željeli
Švedska: Rusija bi uskoro mogla testirati NATO




SVASTARIJE

Hoće li BiH navijači uspjeti na otvaranju napraviti što nije nitko u povijesti SP-a?

VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada

Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih

Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat

Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine

Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca

Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira

Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih

FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to

Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka