Svečanom ceremonijom u Tuzli je danas zvanično otvoren SYSTEMEU Summit Tuzla Canton 2026, međunarodni skup koji je Tuzlanski kanton uvrstio među evropske centre dijaloga o inovacijama, digitalnoj transformaciji, održivoj mobilnosti, energetskim projektima i razvoju novih partnerstava. Iako su prve aktivnosti u okviru Samita počele već jučer, današnjim svečanim otvorenjem u Hotelu Salis započeo je centralni programski dio ovog značajnog međunarodnog događaja.
Samit, čiji je organizator Ministarstvo privrede Tuzlanskog kantona, okupio je predstavnike inovacijskih ekosistema iz Bosne i Hercegovine, Njemačke, Španije, Portugala i Rumunije. Donosioci odluka, predstavnici evropskih, državnih, entitetskih, kantonalnih i lokalnih institucija, univerziteta, istraživačkih organizacija, kompanija, startup zajednice, investitori i organizacije za podršku inovacijama okupili su se s ciljem razmjene znanja, predstavljanja dobrih praksi i uspostavljanja konkretnih međunarodnih partnerstava.
Tokom svečanog otvorenja istaknuto je da je SYSTEMEU Summit Tuzla Canton 2026 mnogo više od konferencijskog događaja. Riječ je o platformi koja Tuzlanskom kantonu otvara prostor za aktivnije uključivanje u evropske razvojne i inovacijske tokove, posebno u oblastima zdravstva, energije i mobilnosti.
Ministar privrede Tuzlanskog kantona Edin Duraković istaknuo je da je organizacija ovog događaja potvrda da Tuzlanski kanton ima kapacitete, znanje i partnere da bude ravnopravan učesnik evropskih razvojnih procesa.
„Za Tuzlanski kanton ovo je izuzetno važan dan. Prvi SYSTEMEU Summit koji se održava u Bosni i Hercegovini upravo je u Tuzlanskom kantonu, što pokazuje da naša regija ima prepoznatljiv inovacijski, privredni, obrazovni i institucionalni potencijal. Želimo da naši privrednici, univerzitet, istraživačke organizacije, javne ustanove, startupi i svi akteri razvoja ne budu samo posmatrači evropskih procesa, nego aktivni partneri u kreiranju novih rješenja. Ovaj Samit je prilika da ideje pretočimo u projekte, kontakte u partnerstva, a partnerstva u konkretne koristi za privredu i građane Tuzlanskog kantona“, kazao je ministar Duraković.
Poseban značaj Samita ogleda se u činjenici da se organizuje u okviru projekta SYSTEMEU – Fostering Systemic Innovation and Digital Transformation across European Innovation Ecosystems, koji se finansira kroz program Evropske unije Horizon Europe. Projekat povezuje pet evropskih inovacijskih dolina: Bavarsku iz Njemačke, regiju Norte iz Portugala, Kastilju i León iz Španije, Sjeverozapadnu regiju Rumunije i Tuzlanski kanton iz Bosne i Hercegovine.
S tim u vezi, današnjoj svečanosti prisustvovali su i predstavnici Delegacije EU u BiH. Šefica Regionalne kancelarije EU Nataša Duka u svom obraćanju je istaknula da „projekti poput SYSTEMEU pokazuju kako prekogranična saradnja može povezati univerzitete, preduzeća, javne institucije i inovatore kako bi zajednički razvili rješenja za zajedničke izazove. Upravo to je duh Evropskog istraživačkog prostora: saradnja, izvrsnost i otvorenost. Projekat SYSTEMEU je takođe odličan primjer kako projekat može podržati zemlju da poveća svoju konkurentnost, privuče investicije, stvori kvalitetna radna mesta i ubrza usklađivanje sa pravnim tekovinama EU.“
U okviru Samita, učesnici imaju priliku upoznati se s inovacijskim ekosistemom Tuzlanskog kantona, kapacitetima DIH Industrial HUB-a Tuzla, Univerziteta u Tuzli, BIT Centra, razvojnih agencija, zdravstvenih i drugih institucija. Time je Tuzlanski kanton predstavljen kao prostor snažne industrijske tradicije, razvijene akademske baze i sve izraženije orijentacije ka digitalnoj i zelenoj tranziciji.
Centralni dio programa posvećen je i tematskim panelima o budućnosti mobilnosti, inovacijama u zdravstvu i energiji kao pokretaču industrijske konkurentnosti, održivosti i digitalne transformacije. U nastavku dana predviđen je i Future Projects Forum, u okviru kojeg će biti predstavljene projektne ideje i budući SYSTEMEU poziv za podršku međuregionalnim inovacijskim projektima, čime će se učesnicima otvoriti mogućnost povezivanja sa potencijalnim partnerima iz drugih evropskih regija.
Program Samita nastavlja se i sutra, panelima o startup ekosistemima, investicijama i razvoju snažnijih inovacijskih sistema za evropsku budućnost. Poseban dio završnog dana bit će posvećen co-creation sesiji „From Pitches to Partnerships“, tokom koje će učesnici zajednički razmatrati mogućnosti formiranja konzorcija, razvoja budućih projektnih inicijativa i nastavka međunarodne saradnje.
„Kao prvi SYSTEMEU Summit održan u Bosni i Hercegovini, ovaj događaj predstavlja važan iskorak u međunarodnom pozicioniranju Tuzlanskog kantona, ali i priliku da domaće institucije, privreda, akademska zajednica i inovatori dodatno ojačaju svoje prisustvo u evropskim programima, mrežama i razvojnim inicijativama“, zaključila je danas predsjednica Skupštine Tuzlanskog kantona Ivana Mijatović.