Na narednoj redovnoj sjednici Gradskog vijeća Tuzle, koja je planirana za 2. juli, razmatrat će se davanje na korištenje MUP-u TK opreme i pristupnog linka za sistem videonadzora na području grada Tuzle.
Podsjetimo da je sistem videonadzora uspostavljen od oktobra 2010. godine kada je osnovan Centar za nadzor i upravljanje, kojeg čine automatsko upravljanje saobraćajem ("zeleni val"), sistem videonadzora i sistem bežičnog interneta. Navedenom opremom upravljao je JKP „Saobraćaj i komunikacije - Tuzla", a cilj videonadzora je bio zaštita života, imovine i ukupne sigurnosti građana Tuzle.
Rješenjem od 16.03.2026. godine, Agencija za zaštitu ličnih podataka u Bosni i Hercegovini je trajno zabranila da JKP SIK kamerama videonadzora vrši snimanje raskrižja, parkinga, trgovine, parkova, šetališta i drugih javnih površina na području grada Tuzle, uz napomenu da je zakonitost video nadzora moguće ostvariti predajom sustavu policijskog tijela, koje je jedino ovlašteno za vršenje video nadzora javnih površina.
U skladu sa Zakonom o zaštiti ličnih podataka („Službeni glasnik BiH" br. 12/2025) i drugim propisima koji regulišu predmetnu oblast - Zakon o unutrašnjim poslovima Tuzlanskog kantona i Zakon o policijskim službenicima Tuzlanskog kantona, jedino je MUP TK ovlašten za vršenje videonadzora javnih površina.
Od 01.04.2026. godine JKP SIK ne vrši snimanje raskrižja, parkinga, trgovina, parkova, šetališta (uključujući i lokaciju Slane banje) i drugih javnih površina na području grada Tuzle.
U skladu sa navedenim, JKP SIK Tuzla je uputio molbu Gradskom vijeću Tuzle za davanje saglasnosti za potpisivanje Ugovora o regulisanju međusobnih prava i obaveza u povodu davanja MUP-u TK na korištenje opreme i pristupnog linka za sistem videonadzora na području grada Tuzle.
N.K.