TUZLARIJE - VIJESTI

21.04.2016. u 13:09 Broj citanja: 1697
Izložba kao upozorenje na problem krijumčarenja umjetničkim djelima
Centar protiv krijumčarenja umjetninama (CPKU), Umjetnička galerija BiH, Udruženje likovnih umjetnika BiH i Međunarodna galerija portreta Tuzla organizatori su izložbe "Velikani likovne umjetnosti" koja je koncipirana kao performans a skreće pažnja stručne i šire javnosti na probleme krijumčarenja umjetničkim djelima.

Tuzlarije


U jednom dijelu izložbe, otvorene sinoć u Umjetničkoj galeriji BiH, reprodukovane su slike, drugom prazni ramovi namijenjeni za nestala dijela o kojima nema fotodokumentacije, a u trećem podaci iz Udruženja likovnih umjetnika BiH.

Izložena je i inventarna knjiga (glavna knjiga u koju se unose podaci o umjetničkim djelima). U toj knjizi trebalo je da se nađu podaci o oko 1.400 umjetničkih djela, a zatečene su tek korice koje su i izložene.

Dženan Jusufović iz Centra protiv krijumčarenja umjetninama je kazao da je, u namjeri da se doprinese rješavanju problema krijumčarenja umjetničkim djelima, taj centar surađivao s tužilaštvima TK i KS o određenim predmetima, a radit će i određene vrste edukacija za sudije i tužioce.

Tuzlarije


"Prije desetak dana anonimno su vraćena 44 djela slikara Božidara Jakca u Ambasadu BiH u Beogradu. To je pokazatelj da se nije najpametnije baviti krijumčarenjem umjetničkih djela i da se i u BiH neke stvari mijenjaju - kazao je.

Predsjednik ULUBiH Admir Mujkić kaže da se, od država bivše Jugoslavije, s problemom krijumčarenja umjetničkim djelima suočavaju još Srbija i Hrvatska, te Crna Gora u manjoj mjeri. Vjeruje da će se uskoro i u BiH ozbiljnije krenuti s rješavanjem tog problema i nada da će za nekoliko godina i svaki granični prijelaz imati neku vrstu sveski sa zavedenim nestalim umjetničkim radovima.

Tuzlarije


Tuzlarije


Direktor Umjetničke galerije BiH Strajo Krsmanović na otvaranju je ukazao na to šta znači doći u galeriju, a vidjeli prazne ramove ili tek fotografije nestalih djela.

"To je jedna od mnogih postratnih priča u BiH. Ne želimo prepustiti tu priču stihiji, nego što je moguće organiziranije pristupiti potrazi za tim djelima. Animirali smo i resorno državno ministarstvo i policijske organe, nestala djela su već i na web stranicama domaćih i međunarodnih policijskih organa", naglasio je.

Ističe da se stvari sporo ali ipak sistemski rješavaju te precizira da to znači da će posjedovanje ukradenog djela sve manje imati smisla.

"Ako nemate podatke o njegovom porijeklu, umjetničko djelo na pravom tržištu ne vrijedi ništa. Može se samo držati u tajnosti, a oni koji se bave krijumčarenjem rade to da bi preprodali i zaradili novac", kaže on.

Vjeruje da, s te strane, dolaze bolja vremena, uz opasku da posjetioci večeras iz galerijskih prostora odlaze s drugim osjećajem nego su to navikli.

Partner ove izložbe je Ambasada Francuske u BiH, a ambasadorica Claire Bodonyi istaknula je važnost zaštite umjetničkih djela i ponudila pomoć stručnjaka Francuske u borbi protiv krijumčarenja umjetničkih djela.

Izložba sadrži i jedan od tekstova Josipa Pejakovića, koji je bio ratni komandant jedinice koja je tokom rata čuvala umjetnine BiH. On je večeras kazao da je važno napomenuti i to šta je, zahvaljujući njima i onima koji su im pomagali, spašeno od umjetničkih djela. Kao jedno od najznačajnijih istaknuo je umjetničko djelo Sarajevsku hagadu.

Umjetnička galerija BiH prijavila je 1993. godine nestanak 51 umjetničkog djela, a prijava je obnovljena 2015. godine. Udruženje likovnih umjetnika BiH je periodu 1992.-1995. ostalo bez više od 1.500 značajnih umjetničkih djela iz zbirke likovne kolonije Počitelj.

Iz Međunarodne galerije portreta Tuzla nestalo je 45 umjetničkih djela, za koje se trenutno vodi proces pred nadležnim Općinskim sudom u Tuzli.

Šalim Obralić i Enver Muladbić, kao i niz drugih kolekcionara i umjetnika su također prijavili nestanak umjetničkih djela iz svojih privatnih kolekcija.

(tuzlarije.net - Agencija Fena)               





OSTALE VIJESTI


12.06.2026. Broj citanja: 140
Hoće li BiH navijači uspjeti na otvaranju napraviti što nije nitko u povijesti SP-a?



12.06.2026. Broj citanja: 452
VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada



12.06.2026. Broj citanja: 140
Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih



12.06.2026. Broj citanja: 121
Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat



12.06.2026. Broj citanja: 100
Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine



12.06.2026. Broj citanja: 120
Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca



11.06.2026. Broj citanja: 336
Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira



11.06.2026. Broj citanja: 133
Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih



11.06.2026. Broj citanja: 247
FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to



11.06.2026. Broj citanja: 186
Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka














OSTALE VIJESTI
Sudac odbio odgodu uklanjanja Trumpova imena s Kennedy Centra
Papinski avion prizemljen zbog tehničkog problema
Sam Bankman-Fried izgubio žalbu, potvrđena 25-godišnja zatvorska kazna
Pakistanski premijer: SAD i Iran postigli mirovni sporazum
VIDEO Poljska predstavila prve borbene avione F-35 Husarz
Trumpova administracija uvjerena da će Izrael pristati na sporazum
Rubio Rusima čestitao Dan Rusije: Nadamo se miru i boljim odnosima s Moskvom
Muskov SpaceX izveo jedan od najvećih izlazaka na burzu u povijesti
Pentagon objavio nove snimke NLO-a. Svjedoci opisali crvene kugle i neobična svjetla
Umirovljeni brigadir HV-a: Knjige o vojnom obrazovanju morat će se iznova pisati
Sud u MĂĽnchenu: Google je odgovoran za netočne AI odgovore
Šefica američkih špijuna: Financirali smo biolaboratorije u Ukrajini
Britanac nagovorio Amerikanca na samoubojstvo preko videopoziva. Osuđen je
Belgijac snimao video pa se autom zabio u povorku i ubio sedmero. Osuđen je
Antarktici nedostaje leda veličine Francuske
Putin pred vojnicima: Ne napredujemo onoliko brzo koliko bismo željeli
Švedska: Rusija bi uskoro mogla testirati NATO
Detalji: Auto pun migranata odvezao u provaliju, pobjegao i ostavio ih. Jedan mrtav
Nezavisni birači sve nezadovoljniji Trumpom
Starmer nakon ministrove ostavke: I dalje ću se boriti za svoju poziciju




SVASTARIJE

Hoće li BiH navijači uspjeti na otvaranju napraviti što nije nitko u povijesti SP-a?

VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada

Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih

Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat

Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine

Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca

Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira

Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih

FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to

Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka