U Muzeju istočne Bosne u Tuzli danas je otvorena izložba pod nazivom "Biti izbjeglica: evropski narativ”, koja ima za cilj da predstavi evropske izbjegličke priče na mjestu gdje se historija tradicionalno prenosi.
Na izložbi su predstavljeni predmeti koji pripadaju izbjeglicama iz različitih razdoblja i zemalja, i koji ukazuju na činjenicu da je »biti izbjeglica« zajedničko iskustvo, koje treba učiniti vidljivim i koje treba dijeliti u smislu zajedničkog evropskog narativa.
- Mislim da se upravo Bosne i Hercegovine ova tema posebno tiče. Kroz ovaj projekat pokušali smo da pokažemo da se ova tema zapravo tiče svih nas u Evropi. Uz pomoć ličnih, izbjegličkih priča, koje su ispričane predmetima koji su pripadali izbjeglicama u raznim periodima, željeli smo da pokažemo da je izbjeglički narativ ono što nas sve povezuje. Gotovo svi smo u nekom periodu naše istorije imali dodira sa tim kako je biti protjeran iz svog doma, kazala je za Tuzlarije Anisa Hasanhodžić, doktorica političkih nauka i naučni saradnik na Akademiji nauka Republike Austrije.
U Bosni i Hercegovini postoji puno izbjegličkih priča koje nisu ispričane, a upravo ova izložba jedan je od načina da ih približimo javnosti, kazao je za Tuzlarije Esaf Lević, direktor Muzeja istočne Bosne u Tuzli.
- U sklopu ove izložbe nalaze se tri priče koje se vezane za Bosnu i Hercegovinu. Također, bitno nam je da čujemo priče i iz drugih evropskih zemalja - dodao je Lević.
"Karta", "Džemperčić" i "Sat" svjedoče o ratnim dešavanjima u našoj zemlji tokom agresije od 1992. do 1995. godine.
Izložba »Biti izbjeglica: evropski narativ« osmišljena u okviru istoimenog projekta, što se realizuje u okviru programa Evropske unije »Evropa za građane«. Uz tuzlanski muzej u projektu učestvuju Akademija znanosti Republike Austrije, Muzej grada Beča, Muzej Rijeka, Muzej Vojvodine iz Novog Sada te Muzej novejše zgodovine Slovenije iz Ljubljane.
S.P.