TUZLARIJE - VIJESTI

06.09.2019. u 10:48 Broj citanja: 664
Bandić: U Crnoj Gori trenutno radi 2.267 radnika iz BiH

Delegacija Agencije za rad i zapošljavanje BiH, na čelu sa direktorom Mr. Muamerom Bandićem, posjetila je Zavod za zapošljavanje Crne Gore i tom prilikom je upriličen susret sa direktorom Zavoda za zapošljavanje Crne Gore Suljom Mustafićem i njegovim saradnicima.

Tuzlarije

Tema sastanaka je bio položaj sezonskih radnika iz BiH u Crnoj Gori, zatim ubrzavanje procedure ostvarivanja prava na novčanu naknadu nakon prestanka radnog odnosa naših radnika u Crnoj Gori, te aktivnosti vezane na unapređenje aktivnih mjera zapošljavanja na tržištu rada dvije države.

Prema zvaničnim podacima nadležnih organa Crne Gore, od početka godine do 30. augusta, Crna Gora je izdala 2.267 radnih dozvola za radnike iz BiH, što je 11,15% od ukupnog broja izdatih radnih dozvola za strane državljane. Radnici iz Bosne i Hercegovine najviše su i ove godine bili angažovani u sektoru građevinarstva, a brojke govore da je značajan broj njih zaposleno i u hotelima i restoranima, te manje u poljoprivredi.

„Iako, između dvije države ne postoji sporazum o zapošljavanju, te iako trenutno zapošljavanje ne ide putem Agencije za rad i zapošljavanje BiH, mi smo zainteresirani za položaj naših radnika i nastojimo, zahvaljujući dobroj saradnji sa kolegama iz Crne Gore, da pratimo položaj naših radnika na ovom tržištu rada. Ono što možemo unaprijediti to je razmijena informacija o broju naših radnika u ove dvije države, a svakako da smo zainteresirani i da se pristupi izradi međudržavnog sporazuma o zapošljavanju koji bi na jednom mjestu utvrdio kretanje radne snage između naših država i pružio temeljitiju zaštitu radnicima“, rekao je direktor Agencije za rad i zapošljavanje BiH, Mr. Muamer Bandić.


„Također, zainteresirani smo da se ubrza procedura ostvarivanja prava na novčanu naknadu po osnovu nezaposlenosti, a na osnovu postojećeg sporazuma o socijalnom osiguranju u onom dijelu u kojem je Agencija za rad i zapošljavanje BiH nadležna za implementaciju sporazuma“, dodao je Bandić.

Na sastancima je bilo razgovora i o mjerama koje se provode na tržištima rada u cilju aktivacije rade snage i smanjenja strukturne nezaposlenosti. Jedna od mjera je i intenzivnija saradnja sa poslodavcima i kreiranje adekvatnih programa i mjera kao rezultat te saradnje. „Saradnja sa poslodavcima i drugim relevantnim akterima tržišta rada, kao i kreiranje programa i mjera na osnovu uspostavljene saradnje osnov je za kvalitetno vođenje politike zapošljavanja. Ovu posjetu smo, između ostaloga, i inicirali sa željom da razmijenimo znanja i iskustva o tome koje se mjere i programi provode u Crnoj Gori, koje daju najbolje rezultate, te koje su mogućnosti da ih primijenimo u BiH“, rekao je Bandić.

Na kraju posjete direktor Bandić je pozvao direktora Mustafića da prisustvuje direktorskoj i ekspertskoj konferenciji Centra javnih službi zapošljavanja Jugoistočne Evrope CPESEEC-a, koja će biti organizovana krajem oktobra u Sarajevu, a u sklopu godišnjeg predsjedavanja Centrom od strane Agencije za rad i zapošljavanje BiH.

(tuzlarije.net)               





OSTALE VIJESTI


12.06.2026. Broj citanja: 134
Junak BiH odigrao utakmicu kakva na SP-u nije viđena od 1966.



12.06.2026. Broj citanja: 226
VIDEO Ibrahimović i Henry zajedno zapjevali hit Dubioze Kolektiv



12.06.2026. Broj citanja: 195
Hoće li BiH navijači uspjeti na otvaranju napraviti što nije nitko u povijesti SP-a?



12.06.2026. Broj citanja: 542
VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada



12.06.2026. Broj citanja: 180
Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih



12.06.2026. Broj citanja: 145
Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat



12.06.2026. Broj citanja: 136
Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine



12.06.2026. Broj citanja: 154
Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca



11.06.2026. Broj citanja: 362
Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira



11.06.2026. Broj citanja: 146
Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih














OSTALE VIJESTI
Nova mađarska vlada ide u reformu javnih medija
Putin priznao problem koji muči rusku vojsku: "Dronovi nam vise nad glavom kao muhe"
Uklanjanje Trumpova imena s Kennedy Centra odgođeno zbog nevremena
Koliko je ruskih vojnika ubijeno u Ukrajini? Brojke variraju od 225 do 500 tisuća
Iznimno mala razlika na izborima u Peruu. Kreće revizija
Amerika strancima blokirala pristup najnaprednijim AI modelima
Morski pas teško ozlijedio ženu na popularnoj plaži u Sydneyju
Obveznica sa 7.5 % kamate: Koykan i Xela Investment grade 10 restorana u Bavarskoj
OpenAI završio pod novom istragom zbog ChatGPT-ja
Pentagon objavio popis kompanija koje "rade" za kinesku vojsku. Stigao odgovor Kine
Američka vojska: Oborili smo iranske dronove, napadali su brodove u Hormuzu
Kršćani u Rimu bili su krivci za sve, ali onda je došao na vlast car Konstantin
Kuba najavljuje gospodarske reforme po uzoru na Kinu i Vijetnam
UN: U svibnju zabilježen rekordan broj civilnih žrtava u Ukrajini
Sjeverna Koreja osudila američku prodaju raketa Južnoj Koreji
Trump: Ubili smo jednog od najtraženijih kriminalaca na svijetu
Sutkinja blokirala Trumpov fond za "borbu protiv naoružavanja"
Katar je vodio tajne pregovore s Iranom tijekom rata
Iran: Sporazum o prekidu borbi vodio bi ponovnom otvaranju Hormuza
MMF i Ukrajina postigli dogovor o isplati 690 milijuna dolara pomoći




SVASTARIJE

Junak BiH odigrao utakmicu kakva na SP-u nije viđena od 1966.

VIDEO Ibrahimović i Henry zajedno zapjevali hit Dubioze Kolektiv

Hoće li BiH navijači uspjeti na otvaranju napraviti što nije nitko u povijesti SP-a?

VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada

Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih

Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat

Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine

Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca

Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira

Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih