TUZLARIJE - VIJESTI

09.10.2019. u 15:30 Broj citanja: 698
Otvoren socijalni dijalog

Tuzlarije


Delegacija Vlade Tuzlanskog kantona, predvođena premijerom Denijalom Tulumovićem, otvorila je danas socijalni dijalog sa predstavnicima Saveza samostalnih sindikata BiH Kantonalnim odborom Tuzlanskog kantona i Sindikatom Ministarstva unutrašnjih poslova i policije TK.

Današnji prvi, inicijalni sastanak je bio prilika da se Vlada upozna sa okvirnim, zajedničkim ciljevima svih sindikalnih organizacija, ali i određenim specifičnostima pojedinih grana i grupacija.

Fokus razgovora bio je usmjeren na vizije kreiranja Budžeta Tuzlanskog kantona za 2020. godinu, a u smislu plaća, naknada i drugih materijalnih primanja uposlenika u oblastima osnovnog, srednjeg i visokog obrazovana, policije, pravosuđa i uprave.

Premijer Tulumović i ministar finansija Suad Mustajbašić su istaknuli volju Kantonalne vlade da nastavi iskren socijalni dijalog i da bude partner sindikatima, ali i dodali da se budžet Kantona za narednu godinu kreira u veoma kompleksnim uslovima.

- Vlada je voljna biti pouzdan partner sindikalnim organizacijama i spremni smo napraviti i određene iskorake, posebno imajući u vidu odnos članstva ovih sindikata prema kantonalnim budžetima u proteklih 10-tak godina. Zahvaljujući tom odnosu i činjenici da uposlenici u ovim oblastima nisu utuživali kanton, mi danas nismo opterećeni sudskim presudama i možemo razmišljati o tome da se tim uposlenicima u narednom periodu i odužimo. Ipak činjenica je da se Budžet za narednu godinu kreira uz brojne nepoznanice koje nose donošenje federalnih Zakona o pravima boraca u FBiH i zakona o doprinosima i porezu na dohodak, što u znatnoj mjeri limitira mogućnosti za kalkulacije unutar Kantonalnog budžeta rekao je ministar Mustajbašić.

S tim u vezi premijer Tulumović je sindikalne predstavnike zamolio da pokažu još malo strpljenja kako se ne bi počele stvarati nerealne i obaveze koje Kanton u budućnosti finansijski neće moći podnijeti.

Predstavnici sindikata su izrazili razumijevanje, te zahvalnost što je Vlada prepoznala dosadašnje aktivnosti i ulogu sindikata u očuvanju stabilnosti Tuzlanskog kantona.

Na kraju današnjeg sastanka dogovoreno je da će u narednim mjesecima do donošenja Budžeta Kantona za 2020. godinu socijalni dijalog biti intenziviran, a sve s ciljem rješavanja kako zajedničkih tako i specifičnih zahtjeva i problema koji su prisutni u svakoj od sindikalnih grana.

U ime Kantonalne vlade današnjem sastanku su, osim premijera Tulumovića i ministra Mustajbašića, prisustvovali ministrica obrazovanja i nauke Fahreta Brašnjić, ministar unutrašnjih poslova Sulejman Brkić, ministar za rad, socijalnu politiku i povratak Admir Hrustanović i pomoćnica ministra pravosuđa Selma Mešić.

Delegaciju Saveza samostalnih sindikata predvodio je predsjednik KO TK Fahrudin Šahović, a uz njega delegaciju su još činili Sumedin Kulović, Admir Terzić, Elbira Bešić, Samir Nurić, Amir Sejdinović, Hasan Tokić, Zlata Ilinčić, Elvir Šarić.

(tuzlarije.net)               





OSTALE VIJESTI


13.06.2026. Broj citanja: 105
BBC uveo revolucionarno praćenje utakmica u 3D-u. Evo kako izgleda gol BiH



13.06.2026. Broj citanja: 72
Pogreb bivšeg iranskog vođe Alija Hameneija trajat će četiri dana



13.06.2026. Broj citanja: 202
˝Žena mi ovo gleda˝: Navijača BiH pitali koliko je platio ulaznicu, odgovor je hit



13.06.2026. Broj citanja: 77
Uklonjeno Trumpovo ime s Kennedy Centra



13.06.2026. Broj citanja: 176
Iran je zadao Americi novi udarac. Bit će gotovo nemoguće ispuniti Trumpov uvjet



12.06.2026. Broj citanja: 227
Junak BiH odigrao utakmicu kakva na SP-u nije viđena od 1966.



12.06.2026. Broj citanja: 297
VIDEO Ibrahimović i Henry zajedno zapjevali hit Dubioze Kolektiv



12.06.2026. Broj citanja: 227
Hoće li BiH navijači uspjeti na otvaranju napraviti što nije nitko u povijesti SP-a?



12.06.2026. Broj citanja: 579
VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada



12.06.2026. Broj citanja: 208
Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih














OSTALE VIJESTI
Tisuće ekstremnih desničara marširale Rimom: Traže povratak migranata u matične zemlje
Bivša supruga Billa Gatesa: Nakon susreta s Epsteinom imala sam noćne more
Kanada odlučuje o najvećoj nabavi podmornica u povijesti
Trump: Sutra potpisujemo sporazum, otvara se Hormuz za sve. Kasnije ulazimo u Iran
AI postaje sve gluplji
Trump uskoro oči u oči sa Zelenskim
VIDEO Ženu u Sydneyju napao morski pas, bori se za život. Zatvorene plaže
Njemačka: Rusija možda razvija nuklearno oružje za svemir
Orbánov trijumf u stranci nakon izbornog fijaska: "Ne odustajem, nikad, nikad, nikad"
Velike sile prekrojile su Balkan i BiH. Sve je završilo s više brutalnih ratova
Trump na summitu G7 razgovara o Ukrajini sa Zelenskim i saveznicima
Starmer obećao NATO-u: Plan za obranu stiže prije summita u Ankari
Napad koji je najavio brutalni novi način ratovanja. Kako je bombardiran London 1917.
Otkriveni novi mailovi: Modni insajderi povezivali Epsteina s mladim manekenkama
Ukrajinska nuklearka, najveća u Europi, ponovno spojena na mrežu
Iran demantira Pakistan: Mirovni sporazum ipak se ne potpisuje sutra
Toliko je trošio na dvorce da su ga proglasili ludim. Njegova smrt je veliki misterij
Na imanju u Poljskoj pronađeni zakopani fetusi. Uhićena patologinja
Hitler je tog dana napao London zastrašujućim oružjem kojim je želio preokrenuti rat
Pogreb bivšeg iranskog vođe Alija Hameneija trajat će od 4. do 9. srpnja




SVASTARIJE

BBC uveo revolucionarno praćenje utakmica u 3D-u. Evo kako izgleda gol BiH

Pogreb bivšeg iranskog vođe Alija Hameneija trajat će četiri dana

˝Žena mi ovo gleda˝: Navijača BiH pitali koliko je platio ulaznicu, odgovor je hit

Uklonjeno Trumpovo ime s Kennedy Centra

Iran je zadao Americi novi udarac. Bit će gotovo nemoguće ispuniti Trumpov uvjet

Junak BiH odigrao utakmicu kakva na SP-u nije viđena od 1966.

VIDEO Ibrahimović i Henry zajedno zapjevali hit Dubioze Kolektiv

Hoće li BiH navijači uspjeti na otvaranju napraviti što nije nitko u povijesti SP-a?

VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada

Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih