TUZLARIJE - VIJESTI

25.02.2021. u 20:14 Broj citanja: 1268
Na današnjoj redovnoj sjednici GVT-a:
Usvojen Budžet Tuzle u iznosu preko 65 miliona KM
Foto/video


Na današnjoj sjednici Gradskog vijeća Tuzle usvojen je Budžet za 2021. godinu u iznosu od 65.270.424,56 KM.

Tuzlarije


Usvajanju budžeta prethodila je javna rasprava u trajanju od 15 dana u toku koje su građani mogli da upute prijedloge i sugestije. Koliko je do samih građana, a koliko do organizacije u mjesnim zajednicama ali zanimljiva je činjenica da su samo u MZ Solani pokazali interes za najvažniji dokument grada, a u ostalih 39 mjesnih zajednica nije bilo zainteresovanih.

Tuzlarije


I predlagač (gradonačelnik Tuzle) i obrađivač Budžeta (Služba za budžet i finansije) smatraju da su prijedlozi uglavnom opravdani jer realne potrebe za istim postoje. Međutim, nivo raspoloživih sredstava u Budžetu uslovljava da se prilikom raspoređivanja sredstava moralo voditi računa da se obezbjedi zakonom propisano funkcionisanje svih oblasti iz nadležnosti grada kao jedinice lokalne samouprave uz očuvanje stabilnosti Budžeta, a naročito da se ispoštuju obaveze proizašle iz zakona i odluka Gradskog vijeća.

O tome je govorila i pomoćnica gradonačelnika Suada Isaković, šefica Službe za budžet i finansije.



Gradonačelnik je izrazio zadovoljstvo jer je Budžet usvojen ubjedljivom većinom te se sada može krenuti sa realizacijom Budžeta.



Vijećnici opozicionih stranaka nisu bili zadovoljni jer je samo jedan, od 60 predloženih amandmana, usvojen. Zijah Rifatbegović (SDA) kritikovao je i samo predstavljanje Budžeta.



Admir Čavalić (Stranka za BiH) smatra da Budžet nije ni razvojni ni inovativni



Mensur Alić (Tuzlanska alternativa) je zadovoljan Bužetom, posebno jer je usvojena stavka koju je ranije prodložio, a koja se odnosi na adaptaciju dijela Doma zdravlja Tuzla.



Alić je također istakao da je dobro da su vijećnici usvojili zaključak kojim se traži od Službe za komunalne poslove, izgradnju i poslove mjesnih zajednica da u toku 2021. godine pokrene realizaciju projekata izgradnje puteva na području Tuzle usvojenih u Programu kapitalnih investicija Grada Tuzla, a koji se dijelom finansiraju iz sredstava prikupljenih od strane građana.

Vijećnici su usvojili i zaključak kojim se preporučuje gradonačelniku i resornim službana da rebalansom Budžeta predvide sredstva za očuvanje kulturnog identiteta romske nacionalne manjine u Tuzli. Usvojen je i zaključak kojim Gradsko vijeće Tuzle predlaže da se prilikom izgradnje parka Ilinčica obavezno vodi računa da bude prilagođen za osobe sa različitom vrstom i stepenom invaliditeta.

Na početku sjednice rečeno je da od sada Emir Ćehajić i Zlatan Fatušić djeluju kao samostalni vijećnici (izabrani kao vijećnici Demokratske fronte). Nakon današnjeg glasanja vijećnika SDA, Šefika Husića, Medine Lolić, Nusreta Muminovića i Ćerima Rastodera, koje je bilo drugačije od stranačkog dogovora, i o njima će se raspravljati na sjednici stranke. O tome je Rifatbegović rekao:



Tuzlarije


Za Budžet su glasali vijećnici SDP-a, SDA (osim Zijaha Rifatbegovića), SBB-a, Tuzlanske alternative, HDZ-a, PDA, Nedžad Jusić (nacionalne manjine), Emir Ćehajić i Zlatan Fatušić.

Suzdržani su bili Zijah Rifatbegović (SDA), vijećnici SD BiH, Platforme za progres, Naše stranke i Stranke za BiH. Niko nije bio protiv. U nastavku sjednice, bez puno rasprave, vijećnici su pristupili realizaciji ostalih tačaka usvojenog dnevnog reda.

S.M.

(tuzlarije.net)               





OSTALE VIJESTI


12.06.2026. Broj citanja: 188
VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada



12.06.2026. Broj citanja: 74
Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih



12.06.2026. Broj citanja: 83
Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat



12.06.2026. Broj citanja: 56
Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine



12.06.2026. Broj citanja: 76
Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca



11.06.2026. Broj citanja: 277
Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira



11.06.2026. Broj citanja: 109
Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih



11.06.2026. Broj citanja: 201
FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to



11.06.2026. Broj citanja: 155
Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka



11.06.2026. Broj citanja: 146
Tri europska veleposlanika stigla u Moskvu. Lavrov: Saslušat ćemo ih














OSTALE VIJESTI
Čeka se odluka Teherana o Trumpovom prijedlogu za kraj rata. Eksplozije u Hormuzu
Italija ne želi vratiti ukrajinsku djecu. Kijev bijesan: "Rade isto što i Rusi"
Podaci iz igrice PokĂŠmon Go koriste se za obuku vojnih dronova
Objavljeno kada i gdje bi moglo doći do potpisivanja sporazuma između Amerike i Irana
Njemački ministar: Stalno spominju obitelji s djecom. Imigranti su uglavnom muškarci
General: Za mir u Ukrajini potrebno je da Putin umre
Šef delegacije EU: Došlo je vrijeme da političari u BiH poslušaju svoje građane
Bio je američki heroj, a onda mu je žena brutalno ubijeno. Suđenje je promijenilo sve
Jača indijska proizvodnja tekile. "Teoretski bismo mogli konkurirati Meksiku"
Obveznica sa 7.5 % kamate: Koykan i Xela Investment grade 10 restorana u Bavarskoj
Elon Musk postao prvi bilijunaš u povijesti
Cijene nafte na najnižim razinama u dva mjeseca
Japan prvi put lansirao raketu H3 pogonjenu isključivo motorima na tekuće gorivo
Ukrajina "sankcionirala" važna postrojenja duboko u Rusiji
Djevojčica koja je za 13. rođendan dobila dnevnik umrla u koncentracijskom logoru
Novi EU pakt stupio na snagu. Hrvatska može tražiti izuzeće od primanja migranata
Trump otkazao napad na Iran samo tri sata prije početka udara
Švicarci izlaze na referendum o suzbijanju imigracije. "Ne zemlji s 10 milijuna"
VIDEO AfD-ovci se smijali Merzu zbog izjave o Ukrajini. On ih napao: "To je znak"




SVASTARIJE

VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada

Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih

Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat

Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine

Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca

Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira

Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih

FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to

Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka

Tri europska veleposlanika stigla u Moskvu. Lavrov: Saslušat ćemo ih