TUZLARIJE - VIJESTI

13.04.2021. u 15:01 Broj citanja: 2762
Tuzlanski kanton:
Pripreme za početak masovne imunizacije

Tuzlarije


Pripreme za početak masovne imunizacije građana na području Tuzlanskog kantona bile su tema današnjeg sastanka premijera Tuzlanskog kantona Kadrije Hodžića, ministra zdravstva Bože Jurića i direktorice Zavoda za javno zdravstvo TK Majde Sarihodžić sa gradonačelnicima, načelnicima općina i predstavnicima jedinica lokalne samouprave sa područja Tuzlanskog kantona.

- Sastanak smo upriličili kako bi smo svi zajedno, koordinirano i složno pristupili pripremama za masovnu imunizaciju, odnosno vakcinaciju naših građana, onda kada dobijemo dovoljnu količinu vakcina. Nemamo pravo da ne uspijemo. Ovaj proces moramo podjednako dobro provesti u svim sredinama jer neuspjeh i u jednoj od lokalnih zajednica značit će naš zajednički neuspjeh, rekao je danas premijer Hodžić.

Ovaj projekat je ogroman u dvije dimenzije, jedna je broj stanovništva koje treba da prođe kroz ovaj proces, a druga je veliki značaj uspješne realizacije ovog projekta, rečeno je danas. Zakonom o zdravstvenoj zaštiti u FBiH predviđeno da zdravstvena zaštita na primarnom nivou, između ostalog, obuhvata i imunizaciju protiv zaraznih bolesti, te će težište provedbe ovih aktivnosti biti oslonjeno na domove zdravlja na području našeg kantona.

- U skladu sa mogućnostima i količinom vakcina koje smo dobivali, do sada smo provodili aktivnosti na vakcinaciji prioritetnih grupa, prije svih medicinskih radnika, i te aktivnosti su provođene u prostorijama domova zdravlja ili drugih zdravstvenih ustanova. Međutim, kada budemo počeli sa masovnom vakcinacijom domovi zdravlja i ambulante će biti premale da prime tu količinu stanovništva, te smo razmatrali otvaranje punktova za vakcinaciju izvan domova zdravlja, kazala je direktorica Sarihodžić ističući da su vakcine, koje su do sada pristigle na područje našeg kantona, potrošene na vakcinaciju prioritetnih grupa.

- Mi već sutra očekujemo novi kontingent vakcine kineskog proizvođača od 1.790 vakcina koje će biti distribuirane po domovima zdravlja. Tim vakcinama će se u nekim većim lokalnim zajednicama nastaviti vakcinacija zdravstvenog osoblja, dok će u nekim općinama započeti i vakcinacija građana starijih od 60 godina, zaključila je direktorica Sarihodžić.

Tuzlarije


- Plan vakcinacije odredio je Federalni zavod za javno zdravstvo i dostavljen je nama da ga realiziramo sa domovima zdravlja, kao ustanovama primarne zdravstvene zaštite i izravnim nosiocima procesa vakcinacije. Imajući u vidu da su Tuzlanski kanton i kantonalne institucije u ovom slučaju koordinirajući faktor, ukoliko u određenom momentu dobijemo veću količinu vakcina morat ćemo brzo reagirati i koordinirati sa lokalnim zajednicama. Upravo to je tema današnjeg sastanka da iznađemo potencijalne lokacije i tehnička rješenja za masovnu imunizaciju na terenu, s obzirom da su to aktivnosti koje se ne mogu provesti samo u okvirima medicinske struke, nego je potreban angažman šire društvene zajednice, rekao je ministar Jurić.

- Kada dođemo do faze masovne imunizacije i kada budemo imali veliki broj vakcina, u Tuzli smo predložili da se vakcinacija obavi u velikoj dvorani Sportsko privredno kulturnog centra Mejdan. Mi smo sa vakcinacijom počeli u Domu zdravlja gdje je vakcinisano oko 450 zdravstvenih radnika. Izvršena je i vakcinacija u privatnim ordinacijama s izuzetkom u Bajer klinici i Plavoj poliklinici koji su sami organizirali vakcinaciju svojih uposlenika. Zatim, vakcinisani su štićenici i osoblje JU Dom penzionera i u dvije privatne institucije ovog tipa i sutra treba da počne vakcinacija naših sugrađana koji imaju više od 75 godina starosti, riječi su gradonačelnika Tuzle Jasmina Imamovića, koji je ovom prilikom dodao i da je određeno 6 ambulanti u kojima ima više mjesta za vakcinisanje i jedan objekat mjesne zajednice.

- Imamo i prostore 40 mjesnih zajednica tako da ćemo, kako se bude povećavao broj vakcina, tako ćemo koristiti prostore mjesnih zajednica, a na kraju kada to bude količina vakcina da se može krenuti u zaista masovnu vakcinaciju stavit ćemo na raspolaganje i veliku dvoranu SKPC Mejdan, zaključio je gradonačelnik Imamović.

Tuzlanski kanton i sve kantonalne institucije će stajati na raspolaganju da pomognu u realizaciji svih neophodnih aktivnosti, ali aktivnosti koje slijede u narednom periodu prije svega su odgovornost ustanova primarne zdravstvene zaštite, rečeno je tokom današnjeg sastanka.

(tuzlarije.net - Odjeljenje za informisanje Vlade TK)               





OSTALE VIJESTI


12.06.2026. Broj citanja: 279
VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada



12.06.2026. Broj citanja: 89
Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih



12.06.2026. Broj citanja: 92
Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat



12.06.2026. Broj citanja: 72
Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine



12.06.2026. Broj citanja: 88
Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca



11.06.2026. Broj citanja: 298
Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira



11.06.2026. Broj citanja: 114
Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih



11.06.2026. Broj citanja: 216
FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to



11.06.2026. Broj citanja: 164
Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka



11.06.2026. Broj citanja: 155
Tri europska veleposlanika stigla u Moskvu. Lavrov: Saslušat ćemo ih














OSTALE VIJESTI
Iran i Amerika dogovorili okvire sporazuma. "Potpisivanje moguće već u nedjelju"
Kijev traži 20 milijardi dolara. "Svi vide da Rusija gori, mi želimo da gori još više"
Netanyahu: Dok sam ja premijer, Iran neće imati nuklearno oružje
Uzbuna na sjeveru Europe: Rusija žurno gradi baze, satelitske snimke otkrile plan
Odbor za financije dao pozitivno mišljenje o Žigmanu za guvernera HNB-a
MMF snizio prognoze za gospodarstvo eurozone
Iranski mediji objavili detalje mogućeg sporazuma s Amerikom
Prodavač lutrije prevario dobitnika 4.7 milijuna eura u Španjolskoj. Ide u zatvor
Ukrajina: Očekujemo udar Orešnikom u iduća 24 sata
Papa Lav krijumčarima ljudi: Ako se ne pokajete, završit ćete u paklu
Novo važno otkriće na Ruđeru o kretanju stanica raka kože
Amerikanci se guše u poskupljenjima. Stranke će na izbore potrošiti milijarde
Italija ne želi vratiti ukrajinsku djecu. Kijev bijesan: "Rade isto što i Rusi"
Podaci iz igrice PokĂŠmon Go koriste se za obuku vojnih dronova
Objavljeno kada i gdje bi moglo doći do potpisivanja sporazuma između Amerike i Irana
Njemački ministar: Stalno spominju obitelji s djecom. Imigranti su uglavnom muškarci
General: Za mir u Ukrajini potrebno je da Putin umre
Šef delegacije EU: Došlo je vrijeme da političari u BiH poslušaju svoje građane
Bio je američki heroj, a onda mu je žena brutalno ubijeno. Suđenje je promijenilo sve
Jača indijska proizvodnja tekile. "Teoretski bismo mogli konkurirati Meksiku"




SVASTARIJE

VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada

Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih

Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat

Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine

Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca

Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira

Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih

FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to

Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka

Tri europska veleposlanika stigla u Moskvu. Lavrov: Saslušat ćemo ih