Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Ekonomija : Pravna pomoc
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
sani-barbie
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 17-01-2009
Lokacija: Dunjaluk
Odgovori: 5
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Pravna pomoc

Pozdrav svima!
Molila bi forumase pravnike da mi pomognu.Studiram u Zagrebu 2godina,u Tuzli imam mali stan30m2 u (V.lamela).Posto ne zivim u Tuzli,odjavila sam sve“rezije“vodu,grijanje….Dodjem 1-2 puta godisnje u Tuzlu,na zalost ne vise, jer moram raditi da bih studirala.Kada sam zadnji put dosla,predsjednik kucnog savjeta me zaustavio i rekao da moram platiti sve zaostale iznose za odrzavanje zgrade(stubiste,lift…),rekla sam mu da ne zivim tu i da mi ne pada na pamet da placam kad ne koristim usluge,sto je van pameti,i apsurdno.On kaze bila tu ili ne,moram placati po ZAKONU!!Ionako jedva prezivljavam kao student,jos da dajem za nesto sto ne koristim?Gdje to ima?Pa zelim pitati za savjet.Sta da radim?Da zivim tu pa hajde,ali ne zivim,a da jos platim.Unaprijed se zahvaljujem.Pozdrav

06-12-2010 at 11:38 | Ukljuèi u odgovor
insideOfMe
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 07-02-2007
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 51
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pravna pomoc

Ovako,
nisam meditoran,al opet.

Nije mi bas najjasnije. Ako si odjavila sve rezije to pretpostavlja da si odjavila i struju,ne?

U svakom slucaju, postoji razlika izmedju rezije tipa struja i odrzavanje stubista i lifta. Rezije koje si ti nabrojala su mjerljive,ali odrzavanje stubista kako ja znam snosi vlasnik stana bez obzira da li neko tu zivi ili ne. To je obaveza. Hipoteticki,svi odselite iz te zgrade, niko ne placa odrzavanje nevedenog! Dodjete svi poslije godinu, a zgrada posto se ne placa odrzavanje samim time se i ne odrzava pa vise ne rade tasteri za struju,ne radi lift,odronile se terase itd. pa analogno tome i stanovi gube na vrijednosti.

Inace, mislim da je cijena tog odrzavanja 0,20-0,30 po km2 u nasem kantonu. 


mala je razlika
06-12-2010 at 15:56 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pravna pomoc

citat:
sani-barbie wrote:
Pozdrav svima!
Molila bi forumase pravnike da mi pomognu.Studiram u Zagrebu 2godina,u Tuzli imam mali stan30m2 u (V.lamela).Posto ne zivim u Tuzli,odjavila sam sve“rezije“vodu,grijanje….Dodjem 1-2 puta godisnje u Tuzlu,na zalost ne vise, jer moram raditi da bih studirala.Kada sam zadnji put dosla,predsjednik kucnog savjeta me zaustavio i rekao da moram platiti sve zaostale iznose za odrzavanje zgrade(stubiste,lift…),rekla sam mu da ne zivim tu i da mi ne pada na pamet da placam kad ne koristim usluge,sto je van pameti,i apsurdno.On kaze bila tu ili ne,moram placati po ZAKONU!!Ionako jedva prezivljavam kao student,jos da dajem za nesto sto ne koristim?Gdje to ima?Pa zelim pitati za savjet.Sta da radim?Da zivim tu pa hajde,ali ne zivim,a da jos platim.Unaprijed se zahvaljujem.Pozdrav


Kao što kolega veæ reèe, plaæa se održavanje zajednièkih prostora zgrade/ulaza. Iako ne živiš tu, kao vlasnik stana, moraš platiti jer zgradu/ulaz treba održavati (popravke od temelja do krova, malo sutra al' eto). Ukratko, to je tvoja imovina i trebaš platiti njeno održavanje.

Na žalost, velika veæina je u sliènim financijskim problemima. A još ako predstavnik etažnih vlasnika mulja...
Ovaj iznos koji mi zakonski moramo platiti (minimalno 0,30 km po kvadratu) nije ni blizu dovoljan da pokrije iole ozbiljne zahvate na zgradi. A još kad se uzme da veliki broj ljudi ne plaæa redovno, a zgrade sve starije i svakim danom u sve gorem stanju.
Što bi Dino rek'o: "Svakim danom, u svakom pogledu, sve više nazadujemo".
07-12-2010 at 20:07 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pravna pomoc

Postoji li ustanova koja raspolaze sa informacijama o svim firmama na podrucju opstine, u stvari, kako mogu dobiti informacije o vlasnickim odnosima, ko je vlasnik, koliko ima zaposlenih, kako posluju itd.?

08-11-2011 at 11:18 | Ukljuèi u odgovor
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pravna pomoc

citat:
Abulafija wrote:
Postoji li ustanova koja raspolaze sa informacijama o svim firmama na podrucju opstine, u stvari, kako mogu dobiti informacije o vlasnickim odnosima, ko je vlasnik, koliko ima zaposlenih, kako posluju itd.?



Obicno ljudi traze informacije preko Privredne Komore u Tuzli.

08-11-2011 at 11:50 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pravna pomoc

citat:
Azur wrote:



Obicno ljudi traze informacije preko Privredne Komore u Tuzli.





Fala miki
08-11-2011 at 11:55 | Ukljuèi u odgovor
skorpija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-05-2006
Lokacija: tuzla
Odgovori: 1806
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pravna pomoc

citat:
Abulafija wrote:
Postoji li ustanova koja raspolaze sa informacijama o svim firmama na podrucju opstine, u stvari, kako mogu dobiti informacije o vlasnickim odnosima, ko je vlasnik, koliko ima zaposlenih, kako posluju itd.?



Opcinski sud -Registar upisa pravnih lica
08-11-2011 at 23:12 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 18
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Ekonomija : Pravna pomoc New Topic Post Reply



Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice