Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorkama (samo nemojte pitati kako se prave djeca)


FORUM : Roditelji i djeca : Surogat majka
Strana: 1 2
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Surogat majka


Kad god gledam neki film u kojem se pojavljuje surogat majka, uvijek mislim o tome, odnosno kako je moguce da zena samo rodi i preda dijete.

Znam da bioloski dijete i nije njeno, ali ipak ga je nosila 9 mjeseci. Puno mi je prihvatljivija verzija da recimo neko meni rodi dijete nego ja nekome.

U nastavku je tekst s interneta kao uvod u diskusiju na ovu temu.



"Surogat majka je definisana kao ženska osoba starija od osamnaest godina, koja bez nadoknade ili sticanja bilo kakve imovinske koristi, a u cilju davanja deteta po roðenju - donoru ili drugom licu, nosi embrion zaèet postupkom biomedicinske potpomognute oplodnje.

U praksi, to izgleda ovako: u matericu surogat majke se usaðuje embrion nastao veštaèkom oplodnjom jajne æelije druge žene. Materica surogat majke narednih devet meseci služi kao inkubator. Tamo gde je to zakonom dozvoljeno, sastavljaju se opširni ugovori izmeðu naruèioca i «pozajmljene» majke."

18-02-2011 at 10:14 | Ukljuèi u odgovor
momak
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 09-06-2006
Lokacija: u sevdahu
Odgovori: 2672
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Surogat majka

citat:
sunce wrote:

Kad god gledam neki film u kojem se pojavljuje surogat majka, uvijek mislim o tome, odnosno kako je moguce da zena samo rodi i preda dijete.

Znam da bioloski dijete i nije njeno, ali ipak ga je nosila 9 mjeseci. Puno mi je prihvatljivija verzija da recimo neko meni rodi dijete nego ja nekome.

U nastavku je tekst s interneta kao uvod u diskusiju na ovu temu.



"Surogat majka je definisana kao ženska osoba starija od osamnaest godina, koja bez nadoknade ili sticanja bilo kakve imovinske koristi, a u cilju davanja deteta po roðenju - donoru ili drugom licu, nosi embrion zaèet postupkom biomedicinske potpomognute oplodnje.

U praksi, to izgleda ovako: u matericu surogat majke se usaðuje embrion nastao veštaèkom oplodnjom jajne æelije druge žene. Materica surogat majke narednih devet meseci služi kao inkubator. Tamo gde je to zakonom dozvoljeno, sastavljaju se opširni ugovori izmeðu naruèioca i «pozajmljene» majke."


Skoro procitah da ce neka zena roditi kao surogat majka djete svojo kceri.
Ko zna gdje su moralne i humane granice i sta ce vrijeme jos da donese.
Osim u ovome slucaju u kojem vjerujem da nije u pitanju materijalna korist tesko ce me neko ubijediti da se ne radi i o poslu.

Pa nemozes naci ni surogat zenu bez para.
18-02-2011 at 14:29 | Ukljuèi u odgovor
Black0ut
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-11-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 613
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Surogat majka

U Americi je to dosta rasprostranjeno, ali kosta dosta para.

20-02-2011 at 03:20 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Surogat majka

Ne znam ali ja na te surogat majke gledam kao na nešto nehumano, bolesno i žalosno. Pa nije dijete paradajz da bi ga uzgojio i prodao.

20-02-2011 at 11:19 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Surogat majka

citat:
racionalna manjina wrote:
Pa nije dijete paradajz da bi ga uzgojio i prodao.

smiješno-žalosna konstatacija, al' s kojom se slažem (prodati ili dati, isto doðe)
20-02-2011 at 12:02 | Ukljuèi u odgovor
madam
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 08-12-2007
Odgovori: 4023
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Surogat majka

Meni je zanimljivije kako majka moze dati da joj neko drugi nosi i rodi dijete, ako je s majkom naravno sve uredu. Mislim da je trudnoca vazan dio majcinstva.
Sto se tice placanja, e da mi bi vidit ko bi to dzabe nekom rodio dijete osim majke i sestre.

22-02-2011 at 21:11 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Surogat majka

jedina stvar za koju nisam sigurna da bih mogla ...biti surogat majka..ne bih se mogla odvojiti od srca što je ispod moga kucalo...slažem se @aidom,jednostavnije je i meni nekako poštenije usvojiti dijete...sa druge strane,znam da su neke žene u tome našle smisao i naèin zarade..ne osudjujem,ali ja lièno ne bih mogla,da je neznam kakva muka u pitanju...

25-02-2011 at 22:18 | Ukljuèi u odgovor
Black0ut
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-11-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 613
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Surogat majka

Ne treba se cuditi vec treba pokusati razumiti!

26-02-2011 at 08:17 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Surogat majka

citat:
Aidatuzla wrote:

sada, postavlja se drugo pitanje - ako moj partner i ja ne mozemo imati djecu a to zelimo, zasto ne bismo usvojili dijete koje nema roditelje i dom nego bas moramo imati nase biolosko dijete pa i po cijenu toga da ga nosi i rodi druga zena? hoce li nam to dijete vise znaciti ako je nase biolosko? hoce li biti sretniji s nama samo zato sto je nase? bas me zanima da li su o ovome razmislili roditelji koji traze surogat majku. ja nikome ne sudim i nije moje da govorim kako ce neko imati djecu samo malo razmisljam


Veliki je broj ljudi kojima je posebno stalo da je dijete njihovo, koji ne bi nikada usvojili dijete, pa im se onda sve drugo prihvatljivije u toj zelji da imaju svoje (biolosko)dijete.

Kako kaze Soraja, to je dijete ispod srca raslo pa da se odvoji od njega, i kako se osjeca kad joj mlijeko curi a nema bebe koja ce dojiti.

Nego, nisam ni razmisljala da se ta usluga placa, to je onaj ruzni dio svega.
28-02-2011 at 10:17 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Surogat majka

Skoro sam prisustvovala predavanju , na kojem nam je pokazan snimak urogenitalnog trakta žene koja nema uopšte maternicu i jedan jajnik, a koja se prvi put javila ginekologu u 27-moj godini, nakon 7 godina braka i uzaludnih pokušaja da postane majka Ona se prije braka, nikada nije pitala zašto nikada nije dobila menstruaciju ... Na žalost to je dogadjaj iz naše sredine. I njoj je jedino rješenje surogat majka.

12-03-2013 at 10:44 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 41
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Roditelji i djeca : Surogat majka New Topic Post Reply

Strana: 1 2


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice