Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Umjetnost : 20 godina od smrti Tome Zdravkoviæa - ÈITAJ ;)
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
sef_mafije
Nivo: Novi forumaš

Registriran(a): 23-07-2010
Lokacija: Tuzla Canton
Odgovori: 25
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon 20 godina od smrti Tome Zdravkoviæa - ÈITAJ ;)

Grešio sam mnogo, i sad mi je žao što nisam više


Toma Zdravkoviæ, velikan narodne glazbe, umro je na današnji dan prije 20 godina. Roðen je 1938., a odrastao je u Leskovcu u vrlo siromašnoj obitelj, Toma uz pomoæ tadašnje zvijezde Silvane Armenuliæ (Zilha Barjaktareviæ) 1956. uspijeva dobiti svoj prvi angažman u lokalnoj kafani.

Kad je prerastao Leskovac, Toma odlazi u Tuzlu gdje pjeva u hotelu Bristol. Tuzlaci su u njemu prepoznali buduæu zvijezdu, tako da se Toma odluèuje na pisanje vlastitih pjesama.

Njegove prve pjesme su bili prepjevi "Essagerata", "Žena moga druga" i "Deca zemlje", a napisao je i vlastite pjesme "Što te veèeras nema" i "Anðela".

Poèetkom '60-ih godina, Toma nastupa s Džimijem Staniæem i Ivicom Šerfezijem u Sarajevu. Toma o tome govori: "Neki klinci hteli su da se zafrkavaju, pa su došli i tražili mi autogram: nisam bio siguran da li se šale, ali sam ipak potpisao. Onda je pukla bruka u èaršiji: ima neki ludi pevaè u „Evropi" koji deli autograme! Poèeli ljudi svake veèeri da dolaze i da se sprdaju, tražeæi autograme! Ništa nisam kapirao dok mi prijatelji nisu rekli da sam, ustvari, predmet opšte zajebancije”.

Iako se èetiri puta ženio, vjerojatno je njegova najveæa ljubav Travnièanka Slavica, èije su prevare Tomu okrenule alkoholu. Njena smrt u 20-oj godini je pretoèena u pjesmu "Buket belih ruža" za koju se tvrdi kako je najdepresivnija pjesma jugoslavenske glazbe.

Pjevajuæi po hotelima, kafanama i terasama Jugoslavije, Toma je sebi gradio status zvijezde narodne glazbe, ali je '60-ih najveæu pažnju dobio kao autor pjesama "Majko, majko" koju je napisao za Mehu Puziæa i "Šta æe mi život" koju je otpjevala Silvana Armenuliæ. "Majko, majko" se prodala u èak 800 000 primjeraka.

Iako je na glazbenom planu Toma postizao uspjehe, nije imao sreæe u ljubavnom životu. Utjeha mu je bila kæerka Žaklina koja je roðena 23. studenog 1963., a nazvana je po Jacqueline Kennedy, supruzi amerièkog predsjednika ubijenog istog dan.

Alkoholizam i kocka su pratili Tomu kroz njegovu karijeru, a on doživljava još jedan šok nakon što Silvana Armenuliæ 1976. gine u prometnoj nesreæi. Toma je sebe smatrao dijelom odgovornim: "Bio sam u Americi kad sam èuo da je poginula. Užas! Možda je taj tekst, koji sam pisao za nju, sluèaj za parapsihologiju. I nisam bog zna kako voleo tu pesmu. Sam naslov, „Šta æe mi život", nije nešto. Bolje da je nije snimala: bolje bi bilo da nije postala popularna, a ostala živa...".

Krajem 1974. godine, Toma seli u Kanadu gdje upoznaje i svoju posljednju suprugu Gordanu s kojom dobiva sina Aleksandra. Ona mu je bila potpora u trenucima kad je bio teško bolestan, te se Toma nakratko ostavio poroka. O životu u Kanadi meðu emigrantima Toma govori kroz pjesmu “Dotak’o sam dno života” razoèaran životom na Zapadu.

U Jugoslaviju se vraæa 1978. godine i tada poèinje stvarati najveæe hitove svoje karijere. Prvi veæi nastup u Beogradu održao je tek 1982. godine i tu shvaæa da je postao zvijezda: “…Mislio sam da su me zaboravili, ko bi se još seæao Tome Zdravkoviæa po dobrom, posle tolikih mojih gafova. Naš narod voli da žali. Sažalili su se na mene i zato me, èini mi se, ponovo prihvataju. Da li zbog toga što znaju da sam bio bolestan, da li zato što sam se potucao po Americi i Kanadi i vratio kuæi, a možda su me nekad i mnogo voleli, pa je to ostalo u njima. Meni je, mislim, sve to što sam prošao i izdržao moralo baš tako i da se dogodi. Ostao sam ja negde, u svom poslednjem genu, ipak malo seljaèe kog su novac i slava tresnuli u glavu”.

Popularnost mu je rasla, tako da se pojavljuje u filmu “Balkan Express” i seriji “Doktorka na selu”. Ponovni uspjesi su ga vratili u poroke, a njegov menadžer Vitko Radomiroviæ organizira turneju “Oproštajni koncerti Tome Zdravkoviæa” uvjeren kako æe Toma ubrzo umrijeti. Turneja je bila pun pogodak, kao i album “Da l’ je moguæe” koji je doživio zlatnu nakladu. Svjestan pogubnosti kocke, ali svoje ovisnosti o njoj, Toma govori: “Uostalom, ljudi se kockaju u ratovima, u politici, u investicijama, a meni je san da se kockam sa 100.000 dolara! Jedne noæi, u Baden-Badenu dobio sam 80.000 maraka i iduæe noæi sve izgubio, i ostao opet zero".

Kao pjevaèu koji je nastupao širom Jugoslavije, Tomi teško pada politièka situacija ’80-ih, o èemu govori: “Strašno je kad èujem da nas pesma deli. Užasno! Ali, sve je to plod nekog vaspitanja, neke kulture. Ako dete od osam godina sluša svog oca koji pogrdno govori o Hrvatima, budimo sigurni da æe u sedamnaestoj godini to dete da manifestuje nekakav otpor ili mržnju. Dakle, prièa poèinje u detinjstvu, u samim ljudima. Takav problem nikad nismo imali, ni ja, ni moja generacija. Mi smo preživeli rat, životarili, kao dete sam se igrao mecima i granatama po zapaljenim zgradama. Za mene je bio pojam imati parèe hleba: nisam imao vremena da razmišljam da li je neko Srbin, Hrvat ili Musliman”.

I tad je aktualna tema bila Kosovo: “Taj mali radni èovek, Albanac, veæ ima strašan kompleks da na Kosovu ništa ne valja i da se samo èeka prilika da se nešto ružno objavi i plasira u javnosti. To je strašno optereæenje! Jer, nemoguæe je da su svi Albanci siledžije, manijaci i ubice: to nije taèno! A to se, onako izmeðu redova, protura ljudima... Zalagao sam se da ostvarimo što više kontakata s Kosovom: da tamo krenu pevaèi, fudbaleri, glumci, da razgovaraju s narodom, da osete taj puls života, da pomognu. Par puta sam na Kosovu upoznao neke ljude, Albance, i kad èuju da sam iz Beograda veæ su pomalo uplašeni, veæ brane nešto što s njima nema veze. Hoæu da kažem, fali nam kontakta, ljudskih razgovora, prijateljstva”.

Toma je svoj posljednji koncert održao u Podgorici, dvadeset dana prije svoje smrti. Od publike se oprostio rijeèima: “Vaš Toma Zdravkoviæ je upravo održao svoj posljednji koncert”.

Legendarnom pjevaèu u èast je juèer u Leskovcu podignuta èesma s natpisom “Griješio sam mnogo, i sad mi je žao što nisam više”, a pored èesme i spomenik.

01-10-2011 at 09:49 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: 20 godina od smrti Tome Zdravkoviæa - ÈITAJ ;)

01-10-2011 at 14:08 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: 20 godina od smrti Tome Zdravkoviæa - ÈITAJ ;)

01-10-2011 at 14:09 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: 20 godina od smrti Tome Zdravkoviæa - ÈITAJ ;)

citat:
tuba wrote:



Shto bih ja volio da sam rodjen nekada prije pa da sam okusio ove stare kafane, stara dobra drushtva, muzike ovo-ono.
Nem vishe starih dobrih kafana, kariranih stolnjaka i limenih piksli.
01-10-2011 at 14:18 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: 20 godina od smrti Tome Zdravkoviæa - ÈITAJ ;)

citat:
tuba wrote:


Shto bih ja volio da sam rodjen nekada prije pa da sam okusio ove stare kafane, stara dobra drushtva, muzike ovo-ono.
Nem vishe starih dobrih kafana, kariranih stolnjaka i limenih piksli.


meni najdraža Tomina

ispod moga crtaæeg stola tokom studija stalno je stajala gajba vina i gajba piva...naravno kako kome stigne kontingent šuški od kuæe ili stipendija,tako se te gajbe napune i dvojica kolega (Braco i Draganèe) dohvate gitaru..... sa ovom su poèinjale sve naše žurke,položeni ispiti,zapoèete ili ugašene ljubavi....
za neka ljepša vremena prave i istinske slobode ,drugarstva i derta koju moje potomstvo neæe nikada doživjeti





[Edited by soraya on 02-10-2011 at 16:46 GMT]
02-10-2011 at 16:24 | Ukljuèi u odgovor
Walter did not know
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 12-04-2011
Lokacija: tz
Odgovori: 878
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: 20 godina od smrti Tome Zdravkoviæa - ÈITAJ ;)

02-10-2011 at 17:17 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 50
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Umjetnost : 20 godina od smrti Tome Zdravkoviæa - ÈITAJ ;) New Topic Post Reply



Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice