Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima

FORUM : Umjetnost : 20 godina od smrti Tome Zdravkovia - ITAJ ;)
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
sef_mafije
Nivo: Novi foruma

Registriran(a): 23-07-2010
Odgovori: 25
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon 20 godina od smrti Tome Zdravkovia - ITAJ ;)

Greio sam mnogo, i sad mi je ao to nisam vie

Toma Zdravkovi, velikan narodne glazbe, umro je na dananji dan prije 20 godina. Roen je 1938., a odrastao je u Leskovcu u vrlo siromanoj obitelj, Toma uz pomo tadanje zvijezde Silvane Armenuli (Zilha Barjaktarevi) 1956. uspijeva dobiti svoj prvi angaman u lokalnoj kafani.

Kad je prerastao Leskovac, Toma odlazi u Tuzlu gdje pjeva u hotelu Bristol. Tuzlaci su u njemu prepoznali buduu zvijezdu, tako da se Toma odluuje na pisanje vlastitih pjesama.

Njegove prve pjesme su bili prepjevi "Essagerata", "ena moga druga" i "Deca zemlje", a napisao je i vlastite pjesme "to te veeras nema" i "Anela".

Poetkom '60-ih godina, Toma nastupa s Dimijem Staniem i Ivicom erfezijem u Sarajevu. Toma o tome govori: "Neki klinci hteli su da se zafrkavaju, pa su doli i traili mi autogram: nisam bio siguran da li se ale, ali sam ipak potpisao. Onda je pukla bruka u ariji: ima neki ludi peva u Evropi" koji deli autograme! Poeli ljudi svake veeri da dolaze i da se sprdaju, traei autograme! Nita nisam kapirao dok mi prijatelji nisu rekli da sam, ustvari, predmet opte zajebancije.

Iako se etiri puta enio, vjerojatno je njegova najvea ljubav Travnianka Slavica, ije su prevare Tomu okrenule alkoholu. Njena smrt u 20-oj godini je pretoena u pjesmu "Buket belih rua" za koju se tvrdi kako je najdepresivnija pjesma jugoslavenske glazbe.

Pjevajui po hotelima, kafanama i terasama Jugoslavije, Toma je sebi gradio status zvijezde narodne glazbe, ali je '60-ih najveu panju dobio kao autor pjesama "Majko, majko" koju je napisao za Mehu Puzia i "ta e mi ivot" koju je otpjevala Silvana Armenuli. "Majko, majko" se prodala u ak 800 000 primjeraka.

Iako je na glazbenom planu Toma postizao uspjehe, nije imao sree u ljubavnom ivotu. Utjeha mu je bila kerka aklina koja je roena 23. studenog 1963., a nazvana je po Jacqueline Kennedy, supruzi amerikog predsjednika ubijenog istog dan.

Alkoholizam i kocka su pratili Tomu kroz njegovu karijeru, a on doivljava jo jedan ok nakon to Silvana Armenuli 1976. gine u prometnoj nesrei. Toma je sebe smatrao dijelom odgovornim: "Bio sam u Americi kad sam uo da je poginula. Uas! Moda je taj tekst, koji sam pisao za nju, sluaj za parapsihologiju. I nisam bog zna kako voleo tu pesmu. Sam naslov, ta e mi ivot", nije neto. Bolje da je nije snimala: bolje bi bilo da nije postala popularna, a ostala iva...".

Krajem 1974. godine, Toma seli u Kanadu gdje upoznaje i svoju posljednju suprugu Gordanu s kojom dobiva sina Aleksandra. Ona mu je bila potpora u trenucima kad je bio teko bolestan, te se Toma nakratko ostavio poroka. O ivotu u Kanadi meu emigrantima Toma govori kroz pjesmu Dotako sam dno ivota razoaran ivotom na Zapadu.

U Jugoslaviju se vraa 1978. godine i tada poinje stvarati najvee hitove svoje karijere. Prvi vei nastup u Beogradu odrao je tek 1982. godine i tu shvaa da je postao zvijezda: Mislio sam da su me zaboravili, ko bi se jo seao Tome Zdravkovia po dobrom, posle tolikih mojih gafova. Na narod voli da ali. Saalili su se na mene i zato me, ini mi se, ponovo prihvataju. Da li zbog toga to znaju da sam bio bolestan, da li zato to sam se potucao po Americi i Kanadi i vratio kui, a moda su me nekad i mnogo voleli, pa je to ostalo u njima. Meni je, mislim, sve to to sam proao i izdrao moralo ba tako i da se dogodi. Ostao sam ja negde, u svom poslednjem genu, ipak malo seljae kog su novac i slava tresnuli u glavu.

Popularnost mu je rasla, tako da se pojavljuje u filmu Balkan Express i seriji Doktorka na selu. Ponovni uspjesi su ga vratili u poroke, a njegov menader Vitko Radomirovi organizira turneju Oprotajni koncerti Tome Zdravkovia uvjeren kako e Toma ubrzo umrijeti. Turneja je bila pun pogodak, kao i album Da l je mogue koji je doivio zlatnu nakladu. Svjestan pogubnosti kocke, ali svoje ovisnosti o njoj, Toma govori: Uostalom, ljudi se kockaju u ratovima, u politici, u investicijama, a meni je san da se kockam sa 100.000 dolara! Jedne noi, u Baden-Badenu dobio sam 80.000 maraka i idue noi sve izgubio, i ostao opet zero".

Kao pjevau koji je nastupao irom Jugoslavije, Tomi teko pada politika situacija 80-ih, o emu govori: Strano je kad ujem da nas pesma deli. Uasno! Ali, sve je to plod nekog vaspitanja, neke kulture. Ako dete od osam godina slua svog oca koji pogrdno govori o Hrvatima, budimo sigurni da e u sedamnaestoj godini to dete da manifestuje nekakav otpor ili mrnju. Dakle, pria poinje u detinjstvu, u samim ljudima. Takav problem nikad nismo imali, ni ja, ni moja generacija. Mi smo preiveli rat, ivotarili, kao dete sam se igrao mecima i granatama po zapaljenim zgradama. Za mene je bio pojam imati pare hleba: nisam imao vremena da razmiljam da li je neko Srbin, Hrvat ili Musliman.

I tad je aktualna tema bila Kosovo: Taj mali radni ovek, Albanac, ve ima straan kompleks da na Kosovu nita ne valja i da se samo eka prilika da se neto runo objavi i plasira u javnosti. To je strano optereenje! Jer, nemogue je da su svi Albanci siledije, manijaci i ubice: to nije tano! A to se, onako izmeu redova, protura ljudima... Zalagao sam se da ostvarimo to vie kontakata s Kosovom: da tamo krenu pevai, fudbaleri, glumci, da razgovaraju s narodom, da osete taj puls ivota, da pomognu. Par puta sam na Kosovu upoznao neke ljude, Albance, i kad uju da sam iz Beograda ve su pomalo uplaeni, ve brane neto to s njima nema veze. Hou da kaem, fali nam kontakta, ljudskih razgovora, prijateljstva.

Toma je svoj posljednji koncert odrao u Podgorici, dvadeset dana prije svoje smrti. Od publike se oprostio rijeima: Va Toma Zdravkovi je upravo odrao svoj posljednji koncert.

Legendarnom pjevau u ast je juer u Leskovcu podignuta esma s natpisom Grijeio sam mnogo, i sad mi je ao to nisam vie, a pored esme i spomenik.

01-10-2011 at 09:49 | Ukljui u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436

icon Re: 20 godina od smrti Tome Zdravkovia - ITAJ ;)

01-10-2011 at 14:08 | Ukljui u odgovor
tuba

01-10-2011 at 14:09 | Ukljui u odgovor
tuba

icon Re: Re: 20 godina od smrti Tome Zdravkovia - ITAJ ;)

citat:
tuba wrote:

Shto bih ja volio da sam rodjen nekada prije pa da sam okusio ove stare kafane, stara dobra drushtva, muzike ovo-ono.
Nem vishe starih dobrih kafana, kariranih stolnjaka i limenih piksli.
01-10-2011 at 14:18 | Ukljui u odgovor
soraya

Registriran(a): 01-03-2009
Odgovori: 30666

citat:
tuba wrote:

Shto bih ja volio da sam rodjen nekada prije pa da sam okusio ove stare kafane, stara dobra drushtva, muzike ovo-ono.
Nem vishe starih dobrih kafana, kariranih stolnjaka i limenih piksli.

meni najdraa Tomina

ispod moga crtaeg stola tokom studija stalno je stajala gajba vina i gajba piva...naravno kako kome stigne kontingent uki od kue ili stipendija,tako se te gajbe napune i dvojica kolega (Braco i Dragane) dohvate gitaru..... sa ovom su poinjale sve nae urke,poloeni ispiti,zapoete ili ugaene ljubavi....
za neka ljepa vremena prave i istinske slobode ,drugarstva i derta koju moje potomstvo nee nikada doivjeti

[Edited by soraya on 02-10-2011 at 16:46 GMT]
02-10-2011 at 16:24 | Ukljui u odgovor
Walter did not know
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 12-04-2011
Odgovori: 878

02-10-2011 at 17:17 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 3
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: BUCO, fahro48, harisalic, Imas po marke?, joja, korn, ljiljan, pcelica, sandra, Speirs
FORUM : Umjetnost : 20 godina od smrti Tome Zdravkovia - ITAJ ;) New Topic Post Reply

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net