Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : gdje je nestala
Strana: 1 2
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Novajlija
Nivo: Novi forumaš
Umirovljenik
Registriran(a): 26-10-2011
Lokacija: Hrvatska
Odgovori: 3
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon gdje je nestala
Bez chatanja molim

ulica husinskih rudara? tamo gdje je nekada bila sada je, kažu, ulica rade uhlika? ok, proèitao sam o njemu nešto na wikipediji ali mi nije jasno da je on toliko važan za tuzlu da pomete ulicu husinskih rudara. pa ljudi božji, ta je ulica bila simbol, sjeæanje na sve krekine rudare od kojih su mnogi u toj ulici živjeli. zar se to zaboravilo? bez namjere da ikoga vrijeðam, pitam se je li par pjesama na romskom jeziku i rijeènika romskoga jezika važnije od rudara koji su stvorili kreku i tuzlu?

ne živim više u tuzli, navratim jednom - dvaput godišnje na par dana, bio sam nakratko za protekli vikend i otišao zbunjen. pitam se gdje sam to ja nekada živio i ima li ova sadašnja tuzla ikakve veze sa tuzlom iz koje sam otišao prije pune 22 godine? bojim se da nema, ili ako ima - ima jako, jako malo.

[Edited by Novajlija on 26-10-2011 at 21:43 GMT]

26-10-2011 at 21:39 | Ukljuèi u odgovor
anti.crveni
Nivo: Forumas sa iskustvom
100% Hercegovac

Registriran(a): 26-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 81
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: gdje je nestala
Bez chatanja molim

citat:
Novajlija wrote:
ulica husinskih rudara? tamo gdje je nekada bila sada je, kažu, ulica rade uhlika? ok, proèitao sam o njemu nešto na wikipediji ali mi nije jasno da je on toliko važan za tuzlu da pomete ulicu husinskih rudara. pa ljudi božji, ta je ulica bila simbol, sjeæanje na sve krekine rudare od kojih su mnogi u toj ulici živjeli. zar se to zaboravilo? bez namjere da ikoga vrijeðam, pitam se je li par pjesama na romskom jeziku i rijeènika romskoga jezika važnije od rudara koji su stvorili kreku i tuzlu?

ne živim više u tuzli, navratim jednom - dvaput godišnje na par dana, bio sam nakratko za protekli vikend i otišao zbunjen. pitam se gdje sam to ja nekada živio i ima li ova sadašnja tuzla ikakve veze sa tuzlom iz koje sam otišao prije pune 22 godine? bojim se da nema, ili ako ima - ima jako, jako malo.

[Edited by Novajlija on 26-10-2011 at 21:43 GMT]


Ma to Dzasmin provodi odluku Suda u Strazburu iz predmeta "Sejdic-Finci". Kad jos ne mogu biti u Predsjednistvu, da im bar ulicu da.

A kad si vec pokrenuo temu, i ja bih pitao kakve veze sa Tuzlom imaju Djuro Djakovic, Rade Peles, Vladimir Nazor, porodica Ribar (Ivan, Ivo i Jurica) ....
Nesto ne znam da imamo ulicu Muse Cazima Catica ili fra Andjela Zvizdovica, pa cak i Hamdije Pozderca ili Branka Mikulica.
Ili tuzlaka Esada Pasalica.

A ukidanje imena ulice Husinskih Rudara, pa cak i njeno premjestanje na neku drugu lokaciju je sramotno!
27-10-2011 at 12:04 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: gdje je nestala
Bez chatanja molim

citat:
Novajlija wrote:
ulica husinskih rudara? tamo gdje je nekada bila sada je, kažu, ulica rade uhlika? ok, proèitao sam o njemu nešto na wikipediji ali mi nije jasno da je on toliko važan za tuzlu da pomete ulicu husinskih rudara. pa ljudi božji, ta je ulica bila simbol, sjeæanje na sve krekine rudare od kojih su mnogi u toj ulici živjeli. zar se to zaboravilo? bez namjere da ikoga vrijeðam, pitam se je li par pjesama na romskom jeziku i rijeènika romskoga jezika važnije od rudara koji su stvorili kreku i tuzlu?

ne živim više u tuzli, navratim jednom - dvaput godišnje na par dana, bio sam nakratko za protekli vikend i otišao zbunjen. pitam se gdje sam to ja nekada živio i ima li ova sadašnja tuzla ikakve veze sa tuzlom iz koje sam otišao prije pune 22 godine? bojim se da nema, ili ako ima - ima jako, jako malo.

[Edited by Novajlija on 26-10-2011 at 21:43 GMT]

To ti je tako. Nova vremena, nova vlast, nove ulice. Mnoge stvari su se promijenile, neke na bolje - neke na gore.

U principu, mi koji smo je napustili davno i ponekad dodjemo zapravo i nemamo pojma sta se sve promijenilo, jer zivimo u mislima u nekoj proslosti koje nema. Ako je istina to za ulizu husinskih rudara, onda je to zaista bezveze uzimajuci u obzir da je rudarstvo jedan od glavnih obiljezja Tuzle. Zapravo, bio je nekad, a sada valjda vise nije.

28-10-2011 at 00:36 | Ukljuèi u odgovor
Novajlija
Nivo: Novi forumaš
Umirovljenik
Registriran(a): 26-10-2011
Lokacija: Hrvatska
Odgovori: 3
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: gdje je nestala
Bez chatanja molim

Ne znam što reæi, znam samo da Tuzlu ne prepoznajem. Ne ulice, ne zgrade, nego ljude! Te spodobe koje bauljaju tuzlanskim ulicama, pa to je strašno! Gdje su nestali Tuzlaci? Oni pravi, graðani Tuzle?! Sretnem ponekog od stare garde, koji je saèuvao graðanski štih, ali meðu ovim mlaðim likovima je jako malo onih pravih, prevladavaju ruralni likovi koji se u gradu ne snalaze, koji u grad ne pripadaju...

A to mijenjanje naziva ulica, to je sramotno. Baš je naziv ulice Husinskih rudara primjer kako se ne bi smjelo raditi. Tisuæe (hiljade kome je tisuæa strana rijeè) su rudara cijeli svoj radni vijek proveli u jamama Kreke, mnogo ih je ostavilo zdravlje pa i život u jami, husinski su se rudari svojom bunom upisali zlatnim slovima u povijest (istoriju/historiju) grada da bi danas njihova ulica dobila ime po nekom romologu... Tako im se Tuzla zahvaljuje? Samo da još uklone spomenik iz parka pored BKC-a pa da sramota bude potpuna...

06-11-2011 at 00:54 | Ukljuèi u odgovor
kagemusha
Nivo: Forumski doajen
Ordo ab Chao

Registriran(a): 01-04-2004
Lokacija: kyoto
Odgovori: 1349
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: gdje je nestala
Bez chatanja molim

Mnogi nisu jos uvijek shavtili!
Gradove ne cine fontane ,siroki bulevari,visoke zgrade,trzni centri...
Ljudi koji zive u gradovima su ti koji cine gradove gradovima....a gdje nestala stara-dobra TUzla...nestala sa pocetkom ratnih zbivanja , a i dalje oni isti...oni sjede u nekim takozvanim parlamentima (drzavnim ,gradskim i inim)...lijepo narod rece "ne pada snjeg da prekrije brijeg,nego da svako ostavi svoj trag...

06-11-2011 at 23:57 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: gdje je nestala
Bez chatanja molim

od te tuzle koju vi "prizivate" nema odavno vise nista... ostalo je nekih par stotina ili tako nesto ljudi, koji pamte to sto pamtite i vi, koji za tim placu i tu se prica zavrsava.

dosli su neki novi ljudi. ti novi su podsjetili vecinu koja je ranije bila "novi" kako je zivjeti u nekom drugom okruzenju i onda su svi zajedno nastavili da zive tim nekim svojim ritmom, a ne onim gradskim.

o tome sam pricala. to su posljedice demografskih promjena koje smo pretrpjeli.

no, nije samo to. pod jakim smo uticajem "turbo folk kulture", koja je sve samo ne kultura. ta i takva cini da padamo i tonemo, a nema nigdje slamke za koju se uhvatiti.

uz to, pranje para, bogacenje na racun naroda, kradja, prevara i ostale posasti tranzicije i novopecenog kapitalizma (da i ne pominjem oslobodjenje od "nenacionalizma") dovode do svega onoga sto sada imamo.

svi nasi strucnjaci imaju iskustva zajedno kao jedan pravi, istinski strucnjak, ali zato imaju pojedinacno ega kao svi istinski zajedno.

et... ovo je moja bolna tacka i tema. izbjegavam ovaj topic kako je napravljen, al' na kraju moradoh!

a bas je lijepo ponedjeljno jutro... ja na pos'o, a vi odmarate

07-11-2011 at 08:51 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: gdje je nestala
Bez chatanja molim

Ja vala, nesto i ne znam o cemu vi ovdje pricate.
O promjeni naziva ulica, ili promjeni "mentaliteta" u nasim gradovima.
Po meni je promjena naziva ulica, nesto ruzno, nipodastavajuce, i nesto sto ima veze sa nacionalizmom, megalomanijom nasih vlastodrzaca i sl...
MIslim, kad po meni budete nazivali ulicu, metnite je dje na periferiji, ljeba vam, nemojte me mjesto Tite, pa da nestanem 30 godina poslije smrti
A ove promjene medju stanovnistvom.....
Proci ce ba i ovo ko i sve sto prolazi.
I za oceve su vam starosjedioci bezbeli govorili "vidi seljacina i primitivaca" kad su dolazili u grad s partizanima i uzimali klavire iz gospodskih kuca, pa metali u svoje......
Znam, znam, nisu vasi, vasi su tu od prije nego je Tuzla postala
NIsta, nista, moj Marko kad je dolazio
Al mali je on bio tad, nije mogo on

07-11-2011 at 09:07 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: gdje je nestala
Bez chatanja molim

citat:
Novajlija wrote:
Ne znam što reæi, znam samo da Tuzlu ne prepoznajem. Ne ulice, ne zgrade, nego ljude! Te spodobe koje bauljaju tuzlanskim ulicama, pa to je strašno!


Mislim da je ovo malo neprimjerna recenica za one koji zive u Tuzli. Sta ti ocekujes, da zivis negdje daleko, kao sto i sam zivim, a da Tuzla bude onakva kakvu smo je ostavili i kakvu je pamtimo. Slazem se da naziv ulice nije trebalo mijenjati, ali u mojim ocima Tuzla je ipak ljepsa nego sto je bila prije rata. STB je u pravu sto se tice kulture...turbo folk ce ili je vec izvrsio genocid nad kulturom...
07-11-2011 at 09:14 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: gdje je nestala
Bez chatanja molim

citat:
Putnik wrote:


Mislim da je ovo malo neprimjerna recenica za one koji zive u Tuzli. Sta ti ocekujes, da zivis negdje daleko, kao sto i sam zivim, a da Tuzla bude onakva kakvu smo je ostavili i kakvu je pamtimo. Slazem se da naziv ulice nije trebalo mijenjati, ali u mojim ocima Tuzla je ipak ljepsa nego sto je bila prije rata. STB je u pravu sto se tice kulture...turbo folk ce ili je vec izvrsio genocid nad kulturom...


turbo folk nije genocid...turbo folk ti je dosao onda kad je neko upalio svjetlo...turbo folk je bio svjetla tacka tam nedje u mraku...turbo folk je nova civilizacija....turbo folk je buducnos kulture...treba li jos stogod navest ko primjer da bi ti skonto da nije genocid ;hanka
07-11-2011 at 13:36 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: gdje je nestala
Bez chatanja molim

citat:
Dilber wrote:


turbo folk nije genocid...turbo folk ti je dosao onda kad je neko upalio svjetlo...turbo folk je bio svjetla tacka tam nedje u mraku...turbo folk je nova civilizacija....turbo folk je buducnos kulture...treba li jos stogod navest ko primjer da bi ti skonto da nije genocid ;hanka


Slazem se i dodajem da su najzesci turbo folkeri oni koji pljuju po njemu. Turbo folk nije kultura nego maosvni pokret...
07-11-2011 at 14:27 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 59
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Tuzlarije : gdje je nestala New Topic Post Reply

Strana: 1 2


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice