Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Gastronomija : Savjeti...
Strana: 1 2 3
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Savjeti...

Nemamo nikakvu sliènu temu, a fino je znati za neke savjete, trikove.... pa eto...

Da ja zapoènem...

Ukoliko peèete biskvit koji treba posle sjeæi na dva ili više dijela onda je najlakše da okolo nožem zabilježite gdje æete rezati, a zatim koncem prerežete. Tako æete dobiti ravne kore.


Za bilo koji biskvit u koji idu jaja i brašno, ni u kom sluèaju ne sjedinjavati brašno sa mikserom. Umutite sve sastojke, a onda lagano, u jednom smijeru drvenom ili plastiènom kašikom (varjaèom) sjedinjavajte brašno.

Ukoliko ubacujete prašak za pecivo ili sodu bikarbonu u biskvit, prije ubacivanja pomiješajte ih sa brašnom.

Grožðice, prije nego ih ubacite u fil ili biskvit malo ih uvaljajte u brašno, kako se ne bi slegle na dno.

Fil. Ako vam fali pudinga, dodajte jedno žumance i dvije kašike brašna

Ukoliko niste sigurni da su vam jaja friška, dodajte tri èetri kapi limunovog soka, takoðe dobro ih je staviti da odstoje sat dva u slanoj vodi prije nego ih upotrijebite


nastavit æe se.......

21-01-2012 at 22:16 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Savjeti...

-nemojte puno slatka i masne hrane jesti,nije zdravo-...
-ne pretjerujte sa soljenjem i biberenjem hrane,kao ni sa feferonkicama, i pazite na kosti kad jedete pogotov slatkovodne ribe...
-i reci NE kasnovecernjem prezderavanju iz frizdera...
-svako jutro jedno jaje,omladincu snagu daje...
-mlijeko je zdravo bar solju dnevno,ko moze ko ne moze,onda cokoladno mlijeko...
-inace soja je zdrava,kad god dodjete u iskusenje jedite soju...

23-01-2012 at 12:45 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Savjeti...

et vidis cico,kaki su ti drugovi,svi su citali,niko nista nije htio napisat..zato èu ti ja...
-inace one zaprske s brasnom nisu zdrave i izbjegavjete ih kad god mozete...
-ulje kad jednom baci kljuc, i nesto na njemu ispecete,bacajte,nema drugog koristenja...to je najotrovnija stvar koju mozete uradit u kuhinji...
-hljeb,nikad ne ostavljajte u najlonskim kesama,jer istog trenutka pocnu po njemu rast gljivice,...
najbolja je krpa,lanena..da znate...
eto cico,..pamti,pa vrati

24-01-2012 at 08:43 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Savjeti...

citat:
primus inter pares wrote:
et vidis cico,kaki su ti drugovi,svi su citali,niko nista nije htio napisat..zato èu ti ja...
-inace one zaprske s brasnom nisu zdrave i izbjegavjete ih kad god mozete...
-ulje kad jednom baci kljuc, i nesto na njemu ispecete,bacajte,nema drugog koristenja...to je najotrovnija stvar koju mozete uradit u kuhinji...
-hljeb,nikad ne ostavljajte u najlonskim kesama,jer istog trenutka pocnu po njemu rast gljivice,...
najbolja je krpa,lanena..da znate...
eto cico,..pamti,pa vrati




eto ti cmokiæa i to dva pa æu kasnije obrisat
24-01-2012 at 09:25 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Savjeti...

citat:
Aidatuzla wrote:
cico, ja citam ovu temu


a koji savjet da daš
24-01-2012 at 15:51 | Ukljuèi u odgovor
ZEHRUDIN
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 28-10-2007
Lokacija: AUSTRIA
Odgovori: 5981
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Savjeti...

Evo na brzinu i nesto od mene

Hljeb drzite u drvenim kutijama koje su za to namijenjene s tim sto uz hljeb stavite POLA jabuke nema gljivica i frisak do 5 dana

Salatu ( zelenu, frisku ) umotati u vlaznu lanenu krpu u frizider, ostaje svjeza po 5-7 dana

Masnocom zaprljanu mikrovalnu pecicu najlakse ce te ocistiti tako sto u jednu posudu za mikrovalne naspete vode i u vodu stavite nekoliko kriski limuna na 600-700 W nekoliko minuta ukljucite, izvadite posudu a pecicu obrisete vlaznom lanenom krpom

Et toliko za sad kad se jos cega sjetim, napisa' cu

24-01-2012 at 19:44 | Ukljuèi u odgovor
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Savjeti...

citat:
ZEHRUDIN wrote:
Evo na brzinu i nesto od mene

Hljeb drzite u drvenim kutijama koje su za to namijenjene s tim sto uz hljeb stavite POLA jabuke nema gljivica i frisak do 5 dana

Salatu ( zelenu, frisku ) umotati u vlaznu lanenu krpu u frizider, ostaje svjeza po 5-7 dana

Masnocom zaprljanu mikrovalnu pecicu najlakse ce te ocistiti tako sto u jednu posudu za mikrovalne naspete vode i u vodu stavite nekoliko kriski limuna na 600-700 W nekoliko minuta ukljucite, izvadite posudu a pecicu obrisete vlaznom lanenom krpom

Et toliko za sad kad se jos cega sjetim, napisa' cu



Vidi se ko je stara momacka(samacka) kajla...i u to se razumije


24-01-2012 at 19:48 | Ukljuèi u odgovor
skorpija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-05-2006
Lokacija: tuzla
Odgovori: 1806
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Savjeti...

citat:
Aidatuzla wrote:
ma nista mi ne pada napamet. mogu ja dati savjet ako neko ima problem s nekim receptom i sl. milila sam da je to taj tip teme

npr., mene zanima kako napravite dobru rizu. meni nekad super ispadne a nekad bezveze. ista riza i isti postupak. sigurno mora bit neka caka

knedle od griza za supu pravim samo takve ali sve od oka pa kad me pitaju ne znam sta da kazem


Meni riza jedino bude kako treba ako je u poklopljenoj vatrostalnoj zdjeli, u rerni i to sve "odokativni" omjer riža-voda, i zato ne eksperimentišem ostale naèine.
Knedle od griza mi rijetko kad budu mekane, tu ne mogu nikako potrefiti omjer, ili se raspadnu ili budu tvrde.
Aida, jel' i ti stavis griz, jaje i ulje u knedle ili stavis jos nesto?
24-01-2012 at 21:06 | Ukljuèi u odgovor
Bambi
Nivo: Forumski doajen
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 20623
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Savjeti...

Ovo vala za limun i vodu u mikrovalnoj meni nije pomoglo, a nisam ugursuz

Elem, riza. Cini mi se da sam to negdje vec pisala, ali nema veze, volim ja ponavljati

Omjer rize i vode je 1:3. Ja za mjeru uzimam fildzan rize, samim tim, 3 su fildzana vode, logicno . Istopim kockicu putera na 9, dodam rizu i kratko proprzim, dodam vrelu vodu i kocku za supu ili vegetu. Promijesam, smanjim na 3 i pola sata mozak na stand by

Eh eto

24-01-2012 at 21:51 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Savjeti...

citat:
skorpija wrote:



Aida, jel' i ti stavis griz, jaje i ulje u knedle ili stavis jos nesto?



Ja umjesto ulja stavim kašikicu omekšalog putera,posebno umutim 1 bjelance,dodam 1žumance i 2 supene kašike pšeniènog griza,dobro umutim sa puterom i ostavim da stane 15 minuta.Kašikicu kojom hvatam noklice umoèim u rastopljeni puter i spuštam ih u kljuèalu supu.Nikada se ne raspadaju niti budu tvrde.

Rižu prespem kolièinom vode da bude 1 prst vode preko riže,pa kad je napola kuhana,ocijedim i isperem hladnom vodom i vratim u šerpu sa 2 fildžana vode da se dokuha,kocku za supu i komadiæ putera.Bude razabrana i nije gnjecava,èak i ako se malo raskuha.Èesto koristim rižu Uncle Ben u vreæicama koja se kuha komplet sa ambalažom.
24-01-2012 at 22:41 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 55
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Gastronomija : Savjeti... New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice