Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatoru


FORUM : Putopisi : Mimini putopisi...
Strana: 1 2
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
mima
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-08-2002
Odgovori: 785
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Mimini putopisi...

Jesen na Jiharu

Vratila se danas s terena ... dva dana na Jiharu ... Osjeca se jesen u Tadmuru ... Prva je kisa u Damasku pala bas na prvi dan jeseni. Iz smjera Golana doplovili nad grad oblaci ... Pjescane oluje iz daleke saudijske pustinje donijele nad grad sitan, sitan pijesak ... moj Damask prekrila cudne, jedinstvena "magla" od mikroskopsih cestica pijeska koje su danima lebdjele u zraku ... pijesak se uvlacio u oci, u stanove, poput nekog tajnovitog lopova ... cistila sam kucu danima ... Cvate jesenji jasmin ... mirise grad na te njezne bijele cvjetove, kuhani kukuruz i ogromne kestene koje dovlace iz Turske ... Opet se nocu uoci petka cuju trube automobila u znak podrske Predsjedniku ... Proslo je vrijeme pupoljaka aloe vere, cudnih i neizmjerno zdravih plodova ovog cestog kaktusa u Siriji ... i ono najsladje grozdje je proslo ... a i tresnje s Paralibanonskog gorja koje su seljaci cuvali za pijacu sve od maja ...
Sve se nekako smirilo ... putem do Jihara manje je kontrolnih tocaka ... znaju me ti mladi vojnici, djeca ... mahnu rukom da prodjem dalje ... Bilo je mnogo neugodnije ovoga ljeta, sve od marta kad je sve pocelo ... Nije me strah, sto nije dobro ... Sirija je moj drugi sudbinski dom ... Od Damaska preko Altalije do Kariatena i dalje do Jihara, naftnih i plinskih polja. Beduini nam cuvaju busotine ... kazu, cuvaj se mima... a ja ne mogu da vjerujem da ova ljepota ima zone nemira oko Homsa, Hame, Darre ... Granica s Libanonom u brdina LIbaonskog gorja, granica s Turskom - zone su nesigurne ... zamracene ... podsjecam ih na Bosnu i molim da upamte kako sve sto imaju moze nestati preko noci ... A Sirija se vidno mijenja ovih godina - IPAK i UNATOC. Naucili su da malo kome vjeruju, nemaju vanjskog duga, mlada su nacija, 4 milijuna studenata - zalog su buducnosti ... Jesen donosi hladnoscu medju stada ovaca i koza koja se priblizavaju cestama. Osjeca se nestasica goriva ... a jasmin cvate i cvate ... nebo nad pustinjom Tadmura predivno je prosarano pjenom nebeskom ... nad glavom leti suhoj ... kroz prozor svoje sobe na velikom plinskom postrojenju gledam svjetla plinske stanice ... kao veliki svemirski brod ... Sirija ... ljubavi moja. mima

[Edited by cupo on 07-02-2012 at 14:50 GMT]

19-10-2011 at 22:37 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Jesen na Jiharu



bas lijepo da opet pises...

19-10-2011 at 22:52 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Jesen na Jiharu

@mima

20-10-2011 at 18:59 | Ukljuèi u odgovor
mima
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-08-2002
Odgovori: 785
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon PUTUJEMO VREMENOM

Jos jedna godina prodje,jedan rat je kazu gotov, a ovdje u mojoj Siriji mirisi na Bosnu 90-tih ... u Svemiru neka crna rupetina sprema se da prozdre vasionske plinove dolutale niotkuda ... umiru dragi ljudi, radjaju se djeca ... Sretna vam Nova, i Bozic i svi iduci Bajrami, sve Rosh Hasane ... SRETNO, SRETNO, nade neka bude, svuda neka je ima, da nas odrzi s glavom iznad vode ... Mostove iznad uzburkanih voda neka vam sagrade oni sto vas vole ili koje vi volite ... I nista, i sve smo ucinili, spretno, nespretno, umrljani ili cisti ... u biti nema veze ... staze do mojih Vrsana, autoput neki, strada del sole, strada del note ... Nekome fali cumura, netko neima ni za hljeba ... drugi idu na skijanje ... sivaju se haljine ... prekraja se stari dzemper djetetu ... imal' jelke okicene ili samo grana bora ... imal' bureka ili je sofra prazna ... i tko je kriv sto je nama SADA - BAS TAKO KAKO JEST ... preplasim se pocesto zivota ... SO THIS IS CHRISTMASS, pjeva Lennon ... doc'e januar, stiska i hladnoca. Ne volim ga a moj je rodjendan ... al ne moze se rodjedan izmjestiti k'o sto se ni zivot izmjestiti ne da ... u uzanim ulaicama Damaska hiljadama godina ljudi zive i ne micu otuda ... njihov je pogled skucen ali su sretni ... dok ima vjere ... i nade ... hocel' biti icega sutra, nas i drugog svijeta ... sto pameti nema vise i sto pamet vec budalstina hodi svijetom ... war is over - kazu ... ne vjerujem im ... Najsigurnije mi je u ljubavi mojoj, njoj se okrenem, sakrijem se u nju k'o u stari kaput ... ona me cuva iako samo sanjam ... ima boga, sjedi on negjde i mjerka me ... Jesi blentava, kaze mi on odnekuda ... al' ne mijenjaj se ... hocu da vidim koliko mozes izdrzati ... kaze On. I ja kao jare tvrdoglavo, koza sanska ... ide Nova, dakle to bi bilo to za ovu godinu ... war is over, kazu a ja im ne vjerujem ... za Bosu, Siriju, za cijeli svijet - SRETNO VAM, mima, Damask u suncu, petak je, Decembar 16.2011.

16-12-2011 at 13:59 | Ukljuèi u odgovor
Bina52
Nivo: Forumski doajen
Brcanka

Registriran(a): 11-10-2007
Lokacija: USA
Odgovori: 1038
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: PUTUJEMO VREMENOM

Draga mima! Prijatno sam se iznenadila kada sam vidjela tvoj dopis.Ne znam zasto,ali si puno uticaja ostavila na moju psihu sa svojim putopisima.Cak sam i trazila tvoje putopise da ih opet citam i mastam o tim daljinama.Sreca pa su se pojavile silne turske serije i gledam ih ,ali ne samo zbog same teme nego i zbog upoznavanja kulture,mentaliteta,tradicije,a i prirodnih ljepota i pejzaza.Bas je tacna ona poslovica:"Covjek uci dok je ziv".
Nego jos jednu sitnicu zapazih:napisala si ovo decembra 16. a to je rodjendan mog sina prvenca.Ali nejse.....nije bitno,nego spominjes Bozic i da ti je rodjendan. Pa da i ja budem jedna od onih koji ti kazu: SRETAN TI RODJENDAN MIMA! Zelim ti dobro zdravlje i dug zivot i da te putevi mozdanih vijuga cesto navedu u tvoje drage Vrsane gdje su najsladje tresnje na ovoj zemaljskoj kugli.......odslusaj ovu pjesmu!


http://www.youtube.com/watch?v=grslhPGS3Bc&feature=related



[Edited by Bina52 on 26-12-2011 at 15:01 GMT]

26-12-2011 at 06:57 | Ukljuèi u odgovor
mima
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-08-2002
Odgovori: 785
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PUTUJEMO VREMENOM

Hvala draga Bina na lijepim rijecima ... i takodjer sve najbolje u zivotu ... lijepa je pjesma ... i svatko od nas ima neku tresnju u zivotu koje se sjeca ... sa osmjehom ... Pozdrav od mime

02-01-2012 at 14:35 | Ukljuèi u odgovor
Bina52
Nivo: Forumski doajen
Brcanka

Registriran(a): 11-10-2007
Lokacija: USA
Odgovori: 1038
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: PUTUJEMO VREMENOM

Draga mima ,oko Sinaja se kuha opasno pa si mi pala na pamet.Hajde ti svome rodnom kraju.Svaka ptica svome jatu bjezi,pa i ti duso dok je vrijeme hajde na ovaj nas uzburkani Balkan.Mozda ce zivot manje boliti kad si na svom terenu.
Pozdrav i hvala na lijepim zeljama u proslom dopisu.

28-01-2012 at 07:48 | Ukljuèi u odgovor
mima
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-08-2002
Odgovori: 785
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon SHAM, U SLICI I U SRCU ...

"> ... Tipicna stambena zgrada u "francuskom" dijelu Damaska ..."> ... Niz potok - pritok rijeke Barade, Malki ..."> ..."> ... do centra ..."> ... Zora u Damasku, s mog prozora ..."> ... i tu gdje radim ..."> ... i tu gdje sjedim uz prozor i samujem ..."> ... i kuca u kojoj stanujem ... i pogledi s mojih prozora"> , "> ... i dzamija u mojem susjedstvu ..."> "> "> "> "> ... i jos malo s mog prozora ..."> ... sve secuci mojim Gradom, kojeg zovu Damask, Dimasque, Dimas, Sham ... do cuvene Omajad dzamije ..."> i zlatnog Suka, pijace i svijeta u jednom ... "> "> "> ... gdje se zivot ne gasi vec hiljadama godina , a divan narod sirijski seta, tguje, ljuduje ... nasimjan i miroljubiv ... "> ... gdje se trguje przenim kospama lubenic a mala kolica su veliki biznis ... hrane ona mnoga usta ..."> ... Idem mojim gradom, Damaskom mojim ... i osjecam da sam kod kuce ... kroz prozor mog ureda "Predsjednicki most" i rijeka Barada ...">IMG]... "> ... volim vas mima">

[Edited by mima on 30-01-2012 at 02:58 GMT]

30-01-2012 at 00:29 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: SHAM, U SLICI I U SRCU ...


@mima ..fenomenalna kao i uvijek

30-01-2012 at 07:30 | Ukljuèi u odgovor
mima
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-08-2002
Odgovori: 785
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon SIRIJANA 1

Pisala sam cesto o mojoj Siriji ... u nekoliko postova evo slika Sirijane mojim ocima, od Damaska, Malule, Sednaje, Tartusa ... prlijepa tajanstvena zemlja, dragih i ponositih ljudi ... bijah svuda po arapskom svijetu ... ali Sirija je nesto posebno, kolijevka civilizacije, krscanstva, tu se islam i krscanstvo jos uvijek, nadam se zauvijek drze za ruke ... u vjeri u zivot, u vjeri u pravo na skroman ali castan zivot, miran i vjecit kao ova prelijepa pustinja sirijska ... prelijepa Sirija ... eto vam i one marelice u Maluli i prolaza svete Tekle i Dar Mar musa i Bosre i najplavijeg neba na svijetu ... mir , mir do neba - neka Siriju nebo cuva ovih dana ..."> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">

[Edited by mima on 30-01-2012 at 11:27 GMT]

30-01-2012 at 09:24 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 32
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Putopisi : Mimini putopisi... New Topic Post Reply

Strana: 1 2


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice