Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : JUDAIZAM
Strana: 1 2 3 4
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: JUDAIZAM
Bez chatanja molim

citat:
Abulafija wrote:



Znam da je Cupo sliko jednom, bilo svo zaraslo.
Otislo je nesto i za ovog rata, i to bas u Izrael.
Bio je konvoj iz Sarajeva, ne znam za Tuzlanske.

zarasla sa nasa groblja i bez jevrejskog
al da ne zachatavamo...
tacno je jedan dio jevreja je u ratu iselio u izrael i u druge zemlje,neki su cak i u skandinaviji zavrsili tu kod tebe
al je ostala jevrejska zajednica u bih.mala ali je opstala,gledajuci ih kroz vjekove,ne sumnjam da ce ostati i opstati...
14-02-2012 at 13:14 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: JUDAIZAM
Bez chatanja molim

citat:
Abulafija wrote:



Znam da je Cupo sliko jednom, bilo svo zaraslo.
Otislo je nesto i za ovog rata, i to bas u Izrael.
Bio je konvoj iz Sarajeva, ne znam za Tuzlanske.


Jeste, otisao je i moj drug iz Sarajeva tim istim konvojem i eno ga sada zivi u Izraelu.

I nismo ga mi svi protjerali, nego se i on kao i mnogi drugi sklonio od cetnickog fasizma.

Mnogi su otisli i nakon 2. svjetskog rata, jer su im partizani oduzeli imovinu koju oni niti su ukrali od koga niti su je oteli. Njihovo bilo, ali eto oduzeli im sve. Neke od najljepsih zgrada po Sarajevu, da bi u jedan od tih stanova smjestili "partizanku" Biljanu Plavsic i njenu mater.

Ima tu svega, i bez obzira sto te drugi razumiji sta si htio reci, RUZNO je govoriti da smo SVI predali domace jevreje ustasama i fasistima.
14-02-2012 at 13:18 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: JUDAIZAM
Bez chatanja molim

Inace o hagadi...

"Prema najnovijim istraživanjima sarajevska Hagada nastala je u Saragosi 1350. godine, u redakciji Rav Moše Kohena, a ne kako se do sada mislilo u Barseloni, u drugoj polovini 14. vijeka. Po bogatstvu minijatura, inicijala, margina, ilustracija, zastavica, zoomorfne ornamentike sa ljudskim likovima, spada meðu najljepše kodekse ove vrste u svijetu....

...da su je èlanovi porodice Kohen èuvali kao porodiènu relikviju, uspomenu na nekadašnje bogate i slavne dane svojih predaka na Pirinejskom poluostrvu. Tragovi listanja, kapljice vina, govore nam o tome da je na seder veèerima bila u upotrebi do prodaje 1894. godine."...
"U judaizmu, kao i u islamu, zabranjeno je slikanje bilo kakvih likova, jer u Tori i u èasnom Kur`anu piše: Ne èini lika sliènoga meni! Prema tome, ni u jednoj sinagogi ili u džamiji, kao u hrišæanstvu, ne postoje slike Boga, svetaca i sl. Meðutim, kasnije se ispostavilo da ta zabrana ipak nije do kraja ispoštovana. To dokazuje i sarajevska Hagada, èije je prvo izdanje 1894. godine izazvlao veliku pažnju svjetske javnosti. "Ovi spomenici kulture govore o tome da je figuralne umetnosti bilo kod Jevreja u nekim periodima njihove istorije."




eto sto je ona zanimljiva osim starosti...

"...Ta knjiga je iz tog razloga sakrivena, èuvana s koljena na koljeno i vjeruje se da je to jedan od moguæih razloga što je saèuvana i prenošena kao "tajni" molitvenik. 14"...




"da je njihov cilj bio uništiti ili uzeti sve ono što bi kasnije podsjeæalo na to da su nekada na ovim prostorima živjeli Jevreji. Tako je jednoga dana na red došla i èuvana sarajevska Hagada. Prièa koju o njoj iznosi dr Vlajko Palavestra, po njegovim rijeèima, prerasla je u usmeno predanje, koje se prenosi s koljena na koljeno i koje može, ali i ne mora biti istinito. "Godine 1942. Muzeju je bila najavljena posjeta visokog njemaèkog oficira generala Fortnera, koga je direktor Muzeja dr Petroviæ trebalo da doèeka i provede kroz izložbe Muzeja. U pratnji generala Fortnera bili su oficiri njegova štaba i grupa ustaških oficira. Fortner je s pažnjom slušao objašnjenja dr Petroviæa, razgledao zbirke Muzeja, pri èemu se zadržao oko sat vremena. Na samom rastanku, izlazeæi iz Muzeja, Fortner se iznenada obratio dr Petroviæu: "Und jetz, bitte, ubergeben Sie mir die Haggadah!" (A sad, molim, predajte mi Hagadu!)

Buduæi da je odavno èekao i nasluæivao takav zahtjev predstavnika vlasti, dr Petroviæ je, tobože iznenaðeno, odgovorio: "Gospodine generale, to je nemoguæe! Prije dva sata bio je u mom kabinetu jedan vaš njemaèki kapetan i od mene strogo zatražio da mu predam Hagadu, što sam ja i uèinio! General se uzrujao i poèeo da vièe: Koji je to kapetan bio? Ime? Iz koje jedinice? Sa kakvim i èijim ovlašæenjem?"

Dr Petroviæ se na to, tobože zabrinut i iznenaðen, branio kako je smatrao da je kapetana poslao lièno Fortner, kako kapetana nije legitimisao, niti se kapetan predstavio. Obraæajuæi se svojoj pratnji general Fortner je nastavio da vièe i protestuje zbog drskosti i ponašanja njemaèke vojske i direktorove nepažnje. Negodujuæi naglas, Fortner je žurno napustio Muzej, èime je posjeta bila završena. Naknadna istraga nije voðena . . .

U tom èasu, Hagada je bila u direktorovom kabinetu, u njegovoj tašni pokraj stola. Kada se stvar smirila, dr Petroviæ je pozvao dvojicu - trojicu starijih kustosa, isprièao im šta mu se dogodilo i naglasio potrebu da se Hagada najhitnije skloni iz Muzeja na sigurno mjesto. Dogovorili su se da æe dalju brigu za bezbjednost Hagade preuzeti kustos Derviš M. Kokut, turkolog koji je, nakon nekoliko dana, svojim kanalima, najvjerovatnije preko pouzdanih islamskih vjerskih službenika, èuvanu Hagadu otpremio u jedno planinsko selo nedaleko od Sarajeva, gdje je u kuæi seoskog hodže, ispod patosa, doèekala kraj rata.

Nakon rata Hagada je vraæena u Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine u Sarajevu, gdje se i sada nalazi." 18

by svjetlana papo...



[Edited by primus inter pares on 14-02-2012 at 13:47 GMT]

14-02-2012 at 13:45 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: JUDAIZAM
Bez chatanja molim

citat:
statebriga wrote:

znam sta si ovim htio reci... nazalost, u tuzli ne znam da li je ostao iko od aktivnih jevreja.

groblje su mladi ocistili prije godinu ili tako nesto. vrlo je lijepo. kad odem roditeljima i bratu prodjem pored njega, uvijek zastanem i gledam spomenike.



Drago mi je da se makar neko potrudio, lijepo je. Mada poso mladih nije da odrzavaju groblja nego.... al to je druga tema.
I znam da ima jevreja u Tuzli, naravno da ih ima.
A svi smo odgovorni za njihov progon, osim onih koji su spasili nekoga od njih, a takih je malo.

14-02-2012 at 13:48 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: JUDAIZAM
Bez chatanja molim

ono sto je meni zanimjio u svoj toj prici je,kako su je cuvali s koljena na koljeno tolike vijekove...

to i ona cuvena do godine u jeruzalemu...posvecenost nema sta...

14-02-2012 at 13:48 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: JUDAIZAM
Bez chatanja molim

Primke za tekst o Hagadi i kako je sacuvana.

Za lafiju, ne nismo svi krivi za tudja zlodjela, kao sto nismo svi krivi za Potocare, kao sto nismo svi krivi za Jasenovac, kao sto nismo svi krivi za mnoga zlodjela pocinjena od neljudi.

14-02-2012 at 13:54 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: JUDAIZAM
Bez chatanja molim

U WWII su najebali bez daljnjeg ali su se brate osilili sa USA iza ledja pa rade svashta.
A te priche dobar ovaj dobar onaj narod , nema toga vishe j***m ti sve narode i narodnsoti sve je to isti qratz!


14-02-2012 at 15:44 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: JUDAIZAM
Bez chatanja molim





14-02-2012 at 15:51 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: JUDAIZAM
Bez chatanja molim

Nisam nikakav nacionalista niti rasista niti koji qratz ali mrzim nepravdu.

U ovom nashem usranom ratu najvishe je eto muslimana izginulo i jel' sad muslimani trebaju da idu okolo i ubijaju i vrshe genocide jer se na njima vrshio genocid!??!?!

14-02-2012 at 16:00 | Ukljuèi u odgovor
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: JUDAIZAM
Bez chatanja molim



[Edited by flor on 12-03-2013 at 09:50 GMT]

14-02-2012 at 19:05 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 38
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Religija i filozofija : JUDAIZAM New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice