Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorkama (samo nemojte pitati kako se prave djeca)


FORUM : Roditelji i djeca : VARICELA (vodene kozice)
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon VARICELA (vodene kozice)


VARICELA

(vodene kozice)

Opis bolesti
Varicela je blaža, djeèja zarazna bolest. Uzrokovana je virusom.

Zapoèinje kao mnogobrojne malene crvene papule koje se nakon kratkog vremena razviju u vodeni mjehuriæ.On se zamuti ili pukne i potom se javi krasta. Mjehuriæ ili krasta je obièno manji od 0,5cm. Osip javi se prvo na tijelu, a onda se proširi na vrat, vlasište i lice. Na kraju budu zahvaæene ruke i noge. Osip izbija na mahove kroz 5 dana.

Mjehuriæi se mogu javiti na sluznici usta, u oku, u uhu, na spolovilu. Dok osip izbija može se javiti povišena temperatura, glavobolja i malaksalost.

Dijete je dobilo varicelu u kontaktu s drugim bolesnim djetetom 10 do 20 dana ranije.

Oèekivani razvoj bolesti

Osip izbija tokom 4 do 5 dana. Temperatura je obièno najviša treæi ili èetvrti dan od izbijanja osipa.

Djeca se zapoèinju osjeæati bolje i temperatura im postane normalna kada osip prestane izbijati.

Varicela ne ostavlja ožiljke osim ako se kraste ne inficiraju ili dijete stalno guli kraste.

Obièno treba 6-12 mjeseci da se koža oporavi i vrati u prijašnji izgled. Preboljela varicela ostavlja doživotnu zaštitu.

Njega

1. Svrbež

Mjehuriæe premažite s tekuæim puderom koji sadrži anestetik. Ako dijete ne može spavati zbog svrbeža, javite se pedijatru koji æe Vam prepisati antihistaminik (Dimidril sirup).

2. Temperatura

Paracetamol (Lupocet, Plicet, Panadon sirup) dajte djetetu ako ima temperaturu veæu od 38 C. Ne smijete djetetu dati aspirin ili andol jer može se razviti Reye-ov sindrom.

3. Grlobolja

Varicela uzrokuje mjehuriæe u ustima i grlu i dijete može odbijati hranu. Ponudite djetetu hladnu tekuæinu da pije. Dojenèadi dajte èašom piti jer boca i duda može uzrokovati bol u ustima. Dajte djetetu tekuæu hranu. Ne dajte mu slanu hranu i citrièno voæe.

4. Osip na spolovilu

Mjehuriæi se javljaju i na spolovilu. Spolovilo se može prati s vrlo blagom otopinom hipermangana (pazite da su se svi kristali otopili).

Zaraznost i izolacija djeteta

Dijete je zarazno dok i posljednji mjehuriæ nije prekriven krastom. Deseti dan od poèetka izbijanja osipa dovedite ga svom pedijatru na kontrolu. Nakon 2 sedmice od poèetka bolesti može pohaðati vrtiæ, školu. Ako dijete pohaða školu, onda je potrebna pošteda od tjelesnog odgoja još tri sedmice od kada ponovo poène polaziti nastavu.

Veæina odraslih koji misle da nisu preboljeli varicele kao djeca, obièno su ih preboljeli u blagom obliku što je prošlo nezapaženo. Samo 4% odraslih ih nisu stvarno preboljeli.

Drugi sluèaj varicele u obitelji ima obièno mnogo više mjehuriæa nego onaj prvi koji ih je donio!!!



Trenutno je vrijeme Varicele.
Vrtiæi, škole veæ se registruju oboljeli.
Temu sam otvorila zbog razlièitih iskustava.
Moje starije dijete je grozno prošlo , a ova malena ih trenutno ima i da se ne vide ne bi mogli vjerovati da je uopšte bolesna

E sad ono što je meni zanimljivo po pitanju Varicele, je stav doktora koji npr. trenutno ne slijede neka stara pravila..kao 3 dana inkubacije, 3 dana izlaze, 3 dana se suše.

Zanima me kada ste vi kupali djecu prvi put nakon osipa. Šisto me zanima jer doktori kažu jedno, stari kažu sasvim drugo, ja sam prvi put uèinila sasvim treæe pa da èujem i Vas.

21-02-2012 at 11:31 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VARICELA (vodene kozice)

za oba djeteta ispostovala sam "stare" savjete, kupanje 6 dana poslije prve pojave osipa. Nije se nista iskomlikovalo niti ima kakvih tragova tamo gdje je bio osip.

[Edited by hurija on 21-02-2012 at 12:09 GMT]

21-02-2012 at 12:07 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VARICELA (vodene kozice)

Ja varièele na djetetu primjetila prilokom veèernjeg kupanja pred spavanje...
Brzo sam je posušila i natalkala pa u pidžamicu...Nije bilo visoke temeperature...Nakon dva dana je izašao obilan osip i prvenstveno sam sipala baby talk da se krastice što prije sasuše i da djete lakše podnese nesnosan svrab...Koliko se sjeæam nije kupana èitavih 10 dana veæ sam je osvježavala frotirnom rukavicom umoèenom u rastvor hipermangana,naroèito prepone....
Pošto je moje dijete varièele fasovalo u neko rano proljeæe ,a bilo je puno sunèanih dana,znam da smo zamraèivali prostorije i da smo joj obavezno stavljali kapu ili šeširiæ zbog zaštite od sunèevih zraka...

21-02-2012 at 12:23 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VARICELA (vodene kozice)

STAN JESU TO OSPICE?IL NESTO DRUGO

21-02-2012 at 13:11 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VARICELA (vodene kozice)

citat:
primus inter pares wrote:
STAN JESU TO OSPICE?IL NESTO DRUGO

jesu to su ospice,male boginje( u Srbiji ih zovu još i ovèije boginje),varièele,kozice...prištiæi na tijelu nisu velikog promjera do 2 mm otprilike...
21-02-2012 at 15:44 | Ukljuèi u odgovor
skorpija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-05-2006
Lokacija: tuzla
Odgovori: 1806
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VARICELA (vodene kozice)

Starija kcerka je dobila ospice u junu prosle godine,tada su skora sva djeca u njenoj grupi u vrticu dobila. Otprilike je išlo 3+3+3, malo povisene temperature...peti dan sam je mogla okupati,a peskirom samo poslije utapkala.Puder sa mentolom, malo bivacina...i to je to. Nakon 15 dana otisli na more i poslije toga uopste nije imala oziljaka. Mlaða kcerka ih nije dobila, iako ih nisam uopste razdvajala, bile su stalno u kontaktu.

25-02-2012 at 11:21 | Ukljuèi u odgovor
kagemusha
Nivo: Forumski doajen
Ordo ab Chao

Registriran(a): 01-04-2004
Lokacija: kyoto
Odgovori: 1349
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VARICELA (vodene kozice)

citat:
Aidatuzla wrote:
pa sto ne kazete odmah?
ovo varicela mi zvuci nekako

nista opasno za djecu...ali za odrasle mogu biti...ja ih fasovao u svojoj 18 godini...
25-02-2012 at 13:17 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VARICELA (vodene kozice)

Hvala @škorpijo,@hurija, @soraya baš me zanimalo to oko kupanja. S ovom starijom je to išlo malo komplikovanije, jer je imala 3 dana jako visoke temperature i bilo je mnogo po licu , na oènom kapku, u ustima ma jooj Kod ove mladje to je sasvim druga prièa

[Edited by andjela on 25-02-2012 at 16:22 GMT]

25-02-2012 at 16:20 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 68
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Roditelji i djeca : VARICELA (vodene kozice) New Topic Post Reply



Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice