Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : 20 godina STRADANJA I NADE!
Strana: 1 2 3
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon 20 godina STRADANJA I NADE!

STA RECI...
KAKO ko.. i po sjecanju....

zrak je drukcije mirio,nikad vise tako...

06-04-2012 at 00:38 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: 20 godina STRADANJA I NADE!

"Prije 20 godina, 5. travnja 1992. godine u Sarajevu su ubijene Suada Dilberoviæ i Olga Suèiæ. Ti su se pucnjevi èuli u cijelom svijetu i poèeli su rat u Bosni", napisala je Amanpour ...

"To je bio rat koji nas je upoznao sa terminom 'etnièko èišæenje'"...

06-04-2012 at 00:39 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: 20 godina STRADANJA I NADE!

Svjedoèili smo herojskom otporu stanovništva pod okupacijom i granatiranje te pucanje iz snajpera gotovo pune èetiri godine. Osjetili smo bol gledajuæi muškarce, žene i djecu brutalno ubijene...

kaje c.aMANpur...

06-04-2012 at 00:41 | Ukljuèi u odgovor
nere68
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 12-09-2008
Lokacija: bih
Odgovori: 409
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: 20 godina STRADANJA I NADE!

Prije 20 godina nije poèeo rat u Bosni i Hercegovini veæ rat protiv BiH, izjavio je u ekskluzivnom intervjuu za "Dnevni avaz" Milan Kuèan, bivši predsjednik Slovenije i jedini preživjeli èelnik nekadašnjih šest jugoslavenskih saveznih republika.
http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/teme/88863-milan-kucan-milosevic-i-tudjman-su-poveli-rat-za-podjelu-bih.html

06-04-2012 at 08:55 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: 20 godina STRADANJA I NADE!

06-04-2012 at 08:58 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: 20 godina STRADANJA I NADE!



jedno je kad govoris o brojevima, a posve druga stvar kada taj broj ozivi i vidis ga ovako, kao rijeku crvenila ispred sebe... strasno!


(necemo sad o pasovicu i srbijanskim granatama i tako to... samo o osjecaju!)

PS: fotografiju preuzela od poznanice.

06-04-2012 at 10:33 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: 20 godina STRADANJA I NADE!

jebiga efektno...
ja sam se cesto,pito,kolko je svijeta izginulo u ovom ratu,al ne ono brojkama nego kako to izgleda,pa geldam utakmicu i kontam,camp nou 9o i kusur hiljada,reko et to i jos,nije to sve...ono da docaram sliku u glavi,ne znam ni ja sto.al et...
a ovo vidis, i vids kolko sviejta fali...jebiga

06-04-2012 at 10:47 | Ukljuèi u odgovor
Black0ut
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-11-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 613
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: 20 godina STRADANJA I NADE!



Dan kada su komunisticki generali odbacili crvene knjizice a nabili kokarde. Dana kada se pokazalo ko je ko!

06-04-2012 at 14:37 | Ukljuèi u odgovor
mojgrad
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 14-09-2009
Lokacija: .
Odgovori: 55
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: 20 godina STRADANJA I NADE!

CHRISTIANE AMANPOUR ZA CNN: Nikada neæu zaboraviti sahranu djevojèice koja se zvala Almedina. U Sarajevu je tada svega nedostajalo, pa èak i slova A
Petak | 06.04.2012.



Prije dvadeset godina, 5. aprila 1992. godine, Suada Dilberoviæ i Olga Suèiæ su ubijene u Sarajevu.

To su bili snimci koji su obišli svijet i tako je poèeo bosanski rat.

Izvještavala sam iz tog rata, a mnoge moje kolege su se danas okupile u Sarajevu gdje se obilježava poèetak stradanja u kojem je izgubljeno stotine hiljada života, mnogo ljudi ranjeno, a milioni napustili svoje domove.

Taj rat donio je novi pojam – „etnièko èišæenje“.

Srbija, koja je tada bila dominantna sila na Balkanu, kroz politiku oèuvanja Jugoslavije, imala je namjeru, u stvari, stvaranja etnièkog prostora Velike Srbije.

Bila je strašna zamisao uništenje etnièki mješovite i zajednice koja je do tada živjela mirno i zajedno u Bosni.

Novinari, koji su pokrivali taj rat, svjedoèili su herojskom otporu stanovništva pod opsadom, koje je bilo meta granatiranja i snajperskog djelovanja tokom èetiri godine.

Na neki naèin, nauèili smo i mi šta je bol gledajuæi brutalno klanje muškaraca, žena i djece.

To su bili civili, a ne vojnici, koji su razneseni minobacaèkim granatama i ubijeni snajperskim hicima, dok suèekali u redovima za vodu, hljeb, gorivo ili na putu u školu.

Takoðer, svjedoèili smo cinizmu meðunarodne zajednice koja je odbijala intervenisati, dok su Sjedinjene Amerièke Države u to vrijeme, zajedno sa svojim saveznicima, pronalazile svaki izgovor, pa èak i izbjegavanje rijeèi genocid, kako bi ostale na marginama cijele situacije.

Nikada neæu zaboraviti sahranu djevojèice koja se zvala Almedina. U Sarajevu je tada svega nedostajalo, pa èak i slova A, te je ime djevojèice na nadgrobnom znaku ostalo nepotpuno napisano.

Nikada neæu zaboraviti majke i oèeve koji pokušavaju na kratko prebjeæi iz okruženja kako bi kupili, pa èak i ukrali voæe ili povræe, te tako nadopuniti slabe obroke od suhe hrane dopremljene u humanitarnoj pomoæi zraènim putem.

Jedne noæi, dok sam bila vani, svjedoèila sam kako otac pokušava nabaviti jednu jabuku za svoje dijete. Zbog te jabuke riskirao je svoj život.

U petak æe više od 11.000 praznih stolica biti rasporeðeno koje æe na miran, ali veoma oštar naèin upozoriti na žrtve rata u Sarajevu.

Zajedno s graðanima Sarajeva i drugih bosanskih gradova i sela, poginulo je i ranjeno mnogo i naših kolega.

A ko æe zaboraviti ikada logore smrti isupunjene mršavim zatvorenicima koji su podsjetili na strašne zloèine iz Drugog svjetskog rata. Samo što su ovi bili na kraju 20. stoljeæa, u eri satelita.

Mi smo tome svemu svjedoèili i izvještavali iz dana u dan, iz sedmice u sedmicu, iz mjeseca u mjesec, iz godine u godinu.

To je bilo doba, kada je vrijedila parola „Nikada više“, ali se ono zbog èega je izreèena ponovo dešavalo. Etnièko èišæenje i genocid, ovdje u našem dvorištu i pred našim oèima.

Mi smo pokušali na ove strahote odgovoriti svime što je bilo u moæi medija.

Za mene je Bosna bila mjesto gdje sam saznala istinu. Tu sam preispitala zlatno pravilo novinarstva koje se zalaže za nedržanje nièije strane.

Shvatila sam da ovdje u Bosni, gdje se dešavaju neizrecivi zloèini i najteža kršenja meðunarodnih humanitarnih naèela, ne treba agresoru i žrtvi dati isti tretman.

Objektivnost znaèi dati svim stranama pravièno saslušanje, što bi u ovom sluèaju bila lažna moralna ekvivalenca.

U tom sluèaju, u jednu ili drugu ruku, svako ko se želio sakriti iza te laži, je potpomogao genocid. Ja sam takav naèin odbila, i to je lekcija mog života.

Kao što svi znamo, nekon desetak hiljada ubijenih u Srebrenici, što je bio najgori masakr u Evropi nakon Drugogo svjetskog rata, SAD su konaèno odluèile inervenisati s NATO savezncima, što je napokon okonèalo rat i donijelo mir koji traje do današnjih dana.

Svaka zemlja u krizi je slièna. Naravno Sirija nije Bosna, niti je Libija, ali u Siriji danas teško naouružana vojska ubija i masakrira obiène civile i pobunjenike, te na taj naèin pokušava ugušiti ustanak.

Baš kao u Bosni, sirijskim pobunjenicima je takoðer, uskraæeno pravo na odbranu zbog poznatog straha od „poveæanja inteziteta sukoba na terenu“.

Baš kao u Bosni, kada su SAD i njeni saveznici tvrdili da nisu mogli intervenisati „jer je to rat u kojem su sve strane podjednako krive“ (iako to nije bio sluèaj jer se znalo ko je agresor), danas za Siriju govore „da se u sluèaju pobunjenika ne zna kako pomoæi, pošto je opozicija razjedinjena“.

Pouka iz Bosne je da naš demokratski i slobodni svijet, kojem je cilj zastupati najviše vrijednosti èovjeèanstva, treba prestati mirno gledati ubijanja nedužnih civila.

Pouka je da mir treba pod svaku cijenu implementirati, i ako on i ne bude savršen, barem æe zaustaviti ubijanja.

Avaz




06-04-2012 at 14:53 | Ukljuèi u odgovor
mojgrad
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 14-09-2009
Lokacija: .
Odgovori: 55
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: 20 godina STRADANJA I NADE!

Uistinu sam tužan da ljudi koji su toliko propatili moraju plaæati cijenu za nešto što nisu uèinili, nešto što nisu željeli te odolijevali tijekom cijelog rata zadržavajuæi visoke civilizacijske vrijednosti. Ovo je stvarno neèuvena situacija', rekao je novinar Roy Gutman koji je izvještavao o ratu u BiH.

06-04-2012 at 15:02 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 45
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Politika : 20 godina STRADANJA I NADE! New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice