Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Studiranje u Americi, te naèini stipendiranja
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
R15KY
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 06-06-2012
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Studiranje u Americi, te naèini stipendiranja

Pozdrav tuzlaci ...

Za dvije godine bi trebao poèeti studirati, pa me sada zanima šta je sa studiranjem u Americi, taènije u "ohaju" (Ohio). Cijena studiranja je oko oko 30000$, a ja kao i veæina stanovnika BiH toliko para nemam. Ja sam na cifri od oko 15000$. Sada me zanima koji su sve naèini stipendiranja, te koji su uslovi dobijanja tih stipendija.
Što se tièe sportskih stipendija, to ne dolazi u obzir (jer se ne bavim profesionalno niti jednim sportom).
Pored toga razmatram moguænost zaduživanja u SADu (kao državni poticaj studentima, koji vraæaju bez kamate, kada se zaposle nakon fakulteta), ali nisam siguran da li je to samo za državljane SADa, ili i mi možemo aplicirati za to.

Ako neko ima bilo kakvu informaciju, bio bih mu jako zahvalan.

17-06-2012 at 02:02 | Ukljuèi u odgovor
Tiburon
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 22-08-2006
Lokacija: Sweet home Tz
Odgovori: 2033
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Studiranje u Americi, te naèini stipendiranja

citat:
R15KY wrote:
Pozdrav tuzlaci ...

Za dvije godine bi trebao poèeti studirati, pa me sada zanima šta je sa studiranjem u Americi, taènije u "ohaju" (Ohio). Cijena studiranja je oko oko 30000$, a ja kao i veæina stanovnika BiH toliko para nemam. Ja sam na cifri od oko 15000$. Sada me zanima koji su sve naèini stipendiranja, te koji su uslovi dobijanja tih stipendija.
Što se tièe sportskih stipendija, to ne dolazi u obzir (jer se ne bavim profesionalno niti jednim sportom).
Pored toga razmatram moguænost zaduživanja u SADu (kao državni poticaj studentima, koji vraæaju bez kamate, kada se zaposle nakon fakulteta), ali nisam siguran da li je to samo za državljane SADa, ili i mi možemo aplicirati za to.

Ako neko ima bilo kakvu informaciju, bio bih mu jako zahvalan.


Otidji u Americki kutak na trecem spratu narodne bibljoteke
u Tz. Tamo ces dobiti sve informacije;-) 


The only way to get rid of a temptation, is to yield to it..
23-06-2012 at 14:48 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Studiranje u Americi, te naèini stipendiranja

http://bosnian.sarajevo.usembassy.gov/akademske-razmjene.html

na linku ambasade imas kontakte. Skoro je bila prezentacija u Americkom kutku, ali kreni sa pripremam sto ranije, jer mozes uci u porgram stipendiranja vjerovatno

23-06-2012 at 16:51 | Ukljuèi u odgovor
R15KY
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 06-06-2012
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Studiranje u Americi, te naèini stipendiranja

Bio sam na toj prezentaciji u amerièkom kutku, ali kada sam pitao kakav uspjeh mora biti, dobio sam odgovore, da samo najbolji uèenici (sve petice od 1-4) veæinom dobijaju stipendije, te da je šansa da je ja dobijem mala (prolazio sam odliènim, ali ne sve petice).
Hvala na ovim kontaktima... Valjda æe biti nešto od toga heheh

05-07-2012 at 12:44 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Studiranje u Americi, te naèini stipendiranja

Dabogda jarane da te prime.
Postavio si pitanje 17-og Juna a dosh'o po odgovor 5-og Jula.
Nisi bash hitar.

05-07-2012 at 13:00 | Ukljuèi u odgovor
R15KY
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 06-06-2012
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Studiranje u Americi, te naèini stipendiranja

Ma postavio sam pitanje na više razlièitih foruma, a ovih dana sam bio zauzet, jer sam se raspitaivao, kod volontera iz Amerike (koji su inaèe profesori na tamošnjim fakultetima), koji su u Tuzli preko ljeta u sklopu www.bildbosnia.org, pa tako da i nisam imao baš puno vremena za provjeru odgovora po forumima hehehe

08-07-2012 at 17:59 | Ukljuèi u odgovor
saljefura
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 30-10-2001
Odgovori: 760
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Studiranje u Americi, te naèini stipendiranja

citat:
R15KY wrote:
Ma postavio sam pitanje na više razlièitih foruma, a ovih dana sam bio zauzet, jer sam se raspitaivao, kod volontera iz Amerike (koji su inaèe profesori na tamošnjim fakultetima), koji su u Tuzli preko ljeta u sklopu www.bildbosnia.org, pa tako da i nisam imao baš puno vremena za provjeru odgovora po forumima hehehe


Iskreno da ti kazem, trenutno je vrlo tesko studirati u USA, ali uvijek ima izlaz.

1. Kao internacionalac, placas "out of state" skolarinu. Cijene su izmedju 20,000 i 30,000 USD na godinu. Kao olaksicu, neke skole daju dzaba smjestaj internacionalcima ili im nekada naplate "in-state" skolarinu. Probaj naci skolu koja daje slicne skolarine.

2. Akademske stipendije za undergraduates su mit. Tek mozda tokom druge godine skole daju neke dodatne stipendije (100-3,000 USD) najboljim ucenicima. Cim dodjes, trebao bih poceti traziti "departmental" skolarine, fellowships itd. Te skolarine su cesto neznatne. Do stipendija je puno lakse doci kada upises magistarski ili doktorat.

3. Kao internacionalac mozes raditi 20 sati sedmicno. Ali, mozes naprimjer raditi jedan posao koji te ne placa ali ti pokriva smjestaj (npr. resident assistant - 20 sati sedmicno) a drugi posao koji bi te placao. Prosjecne satnice za studente su od 6USD-12USD.

4. Skolarina u juznijim drzavama je jeftinija u odnosu na sjeverne drzave. Skolarina u Kentuckiju je puno niza nego u Ohio-u ili Ilinoisu.

5. Savjet: BA ili BS (undergraduate) su relativno slicni izmedju skola - isti je to k****. Samo jedno pravilo vazi 100%: nije vazna skola, vazno je ono sto ces da sam naucis. Ako se dovoljno angazujes i ukljucis u skolske funkcije, rezime ce ti biti puno bolji neko od ahmaka koji je proveo 5 godina srcuci pivo.

Sretno

09-07-2012 at 23:45 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 39
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Tuzlarije : Studiranje u Americi, te naèini stipendiranja New Topic Post Reply



Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice