Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Opstrukcije matiènog ureda Tuzla
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Platonix
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 21-03-2011
Lokacija: Jupiter
Odgovori: 363
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Opstrukcije matiènog ureda Tuzla

Zbog nemoguænosti bilo kome da se obratim i prijavim neodgovoran odnos Matiènog ureda Tuzla i MUP-a Živinice- dio za izdavanje pasoša, osjetio sam potrebu da svoje negodovanje i loše iskustvo podijelim sa drugim graðanima kako bi oni bili upoznati sa lošom praksom ovih službi i manje bili frustrirani i iznenaðeni te se na drugaèiji naèin pripremili za putovanje.

Prije petnaest dana taènije 03.07.2012 uplatio sam 40KM za vaðenje pasoša jer mi stari pasoš istekao. Došao sam u Živinice jer toj Opæini pripadam. Odjel za izdavanje pasoša nalazi se u Pošti gdje je nenormalno toplo i ljudi èekaju u velikom redu. Došao sam na red meðutim gospoða je tada zatvorila uz rijeèi da je pauza. Piše da je pauza 30 min. meðutim još 20 minuta sam dodatno èekao a prije toga 85min u redu,dakle gotov 2 h. Naravno na produženu pauzu sam se žalio, no gospoða na šalteru nije osjeæala brigu za to, oèito je znala da od prijave šefu ništa nema i može da radi kako želi. Da napomenem nisam dobio ime dotiène, a ne nosi akreditaciju, knjige žalbi nema.
Prošlo je petnaest dana, i otišao sam po pasoš, meðutim iznenaðenje, pasoš nije uraðen jer kao, fali jedinstveni matièni broj u knjizi roðenih- stoga pasoš nije gotov. No , ja sam imao stari pasoš i nije bilo problema sa brojem- tako da vidite , kako gospoða oèito pravi opstrukciju u izdavanju pasoša zbog mog negodovanja za produženu pauzu. Dobio sam papir na kome piše " Obavještenje" i kaže mi sada službenik koji radi sa tom gospoðom da obavještenje odnesem u Matièni ured Tuzla. Nije bilo druge, uzeo sam obavijštenje, pisalo je kako treba da se u knjigu roðenih upiše JMB i to je sve. Jasno , moglo se to poslati putem e- maila, no ja sam sjeo u auto, gužva, toplina, došao u Tuzlu. Pred brojem 006 kancelarija, uhvatio se red, 11 osoba èeka u redu. Dok sam došao na red prošlo je oko 1,5 sati. Predao sam obavijest i gospoða je upisala broj u knjigu i rekla da vadim rodni list. Otišao sam na informacije i dobio broj, i opet èekanje u trajanju od 55 minuta. Kada sam došao na red, otišao sam do šaltera , tražili su da uplatim 3 KM za vaðenje rodnog lista, odmah sam platio, dobio sam rodni list ali isti sad sam sad morao nosit na drugi šalter da se ovjeri i potpiše i opet stao u red i èekao 20 minuta. Jasno na istom mjestu su mogli i ovjeriti i potpisati no , oèito ima viška radnika tako da su poslovi podijeljeni te stranke bespotrebno šetaju od šaltera do šaltera- no štos je u ove 3KM , jer iako je rodni list sa konstanstim podacima, u ovisnosti od namjene plaæa se više ili manje ili se ne plaæa- a papir isti i podaci na njemu, zar je njih briga zašto koristim rodni list- no haraè je haraè . I kad sam uzeo rodni list , nisam mogao nazad u Živinice jer tamo na pasošima rade do 16h- tako mi dan proðe. Sutradan ujutro, otišao sam sa rodnim listom u Živinice i tražio pasoš. Veoma neljubazno gospodin na izdavanju pasoša mi je rekao da sada moram èekati još 15 dana. Nije mi bilo druge, otkazao sam putovanje, a ostaje mi dilema da li da tužim i sudski tražim nadoknadu mojih putnih troškova, vrijeme, i oèitu opstrukciju u administraciji prilikom izdavanja pasoša. Ovo pišem svim dobrim graðanima, budite obazrivi, nemojte se iznenaditi kada doðete u ovu situaciju i ako planirate negdje da idete, treba vam pasoš, predajte prije na dva mjeseca- jer imamo ljude u birokratiji koji aljkavo rade svoj posao, nikome ne odgovaraju, nemate se kome žaliti . Još da napomenem, u Matiènom uredu Tuzla, ima knjiga žalbi, nije ovjerena niti ima redni broj stranica, knjiga je gotov ispisana, sve same sugestije, primjedbe pretežno na èekanje u redovima , no oèito da to niko ne èita , jer da se èita ne bi problemi ostali na koje sam i sam naišao.

Još da dodam, bliže se lokalni izbori, birate naèelnike, vijeænike, no ovi u opæinskim službama, na raznoraznim šalterima i institucijama ostaju isti i rade im kako ima volja- i pitajmo se donose li izbori promjenu ako razni službenicu rade kako im volja .

22-07-2012 at 00:01 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Opstrukcije matiènog ureda Tuzla

citat:
Platonix wrote: Još da dodam, bliže se lokalni izbori, birate naèelnike, vijeænike, no ovi u opæinskim službama, na raznoraznim šalterima i institucijama ostaju isti i rade im kako ima volja- i pitajmo se donose li izbori promjenu ako razni službenicu rade kako im volja.

to je odlicno pitanje! bitno je naglasiti da nema promjene dokle god su isti ljudi i u zakonodavnoj i u izvrsnoj vlasti. potrebno je dovesti svjezu krv, ljude savremenih pogleda i shvatanja o javnoj administraciji. potrebno je "prepisati" modele uspjesne administracije opcina koje su naprednije i ucinkovitije od tuzle, ali to ce tesko uraditi oni koji godinama rade istu stvar. kad nekome obecas da ces ga zaposliti ako donese 100 glasova, onda to obecanje moras ispuniti, a svaka stoja kad se sabere, donese dobru porciju glasova, ali i (ne)potrebnih radnih mjesta.

dovoljno je reci da opcina nije imala reviziju dugi niz godina i tu se prica zavrsava
22-07-2012 at 01:24 | Ukljuèi u odgovor
RPM
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 23-03-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 7103
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Opstrukcije matiènog ureda Tuzla

zato, recimo u Bijeljini na stranici Opštine Bijeljina popuniš formular i dokumenta ti doðu poštom ... .... a kod nas k'o i prije 50 godina ...  


pišanje ubija jutarnju romantiku, više nego zadah ... pišanje!
21-04-2014 at 11:14 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Opstrukcije matiènog ureda Tuzla

Ubit ce nas ova birokratija

21-04-2014 at 20:31 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Opstrukcije matiènog ureda Tuzla

citat:
RPM wrote:
zato, recimo u Bijeljini na stranici Opštine Bijeljina popuniš formular i dokumenta ti doðu poštom ... .... a kod nas k'o i prije 50 godina ...

Najbolje je da spalite Opstinu u znak protesta.
21-04-2014 at 20:43 | Ukljuèi u odgovor
RPM
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 23-03-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 7103
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Opstrukcije matiènog ureda Tuzla

citat:
MelMel wrote:

Najbolje je da spalite Opstinu u znak protesta.

e neæemo, to æeš ti kad ti zatreba neki papir i nakon sati provodenih u nepravilnom redu, gledajuæi kako likovi preko reda sve završe a tebi rastu rogovi ...  


pišanje ubija jutarnju romantiku, više nego zadah ... pišanje!
22-04-2014 at 19:49 | Ukljuèi u odgovor
RPM
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 23-03-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 7103
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Opstrukcije matiènog ureda Tuzla

citat:
laly wrote:
Ubit ce nas ova birokratija

mene nije ubila, mene je zatukla ...  


pišanje ubija jutarnju romantiku, više nego zadah ... pišanje!
22-04-2014 at 19:50 | Ukljuèi u odgovor
.*CAR*.
Nivo: Forumski doajen
I istina je relativna

Registriran(a): 31-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3927
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Opstrukcije matiènog ureda Tuzla

Neki dan placam dazbine i gledam one silne redove i sjetim se svoje LK prosle godine ......

Na jednom salteru obrazac uplatnice
Ispunjavanje na sredini (ako imas olovku)
Na drugom se placa
Na trecem se podnosi zahtjev
Na èetvrtom se slikas (ako sistem nije pao)

Pa zar to niko nije ustanju malo da pojednostavi ......

27-04-2014 at 21:47 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 35
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Tuzlarije : Opstrukcije matiènog ureda Tuzla New Topic Post Reply



Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice