Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Inspekcije u Tuzli
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
micko
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 26-03-2011
Lokacija: bih
Odgovori: 15
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Inspekcije u Tuzli


Danas ja izašla malo u šetnju, lijep suncan jesenski dan, pa, rekoh, da još malo sunca uhvatim prije onih snijegova. Idem ja tako, bez cilja, kroz grad kad odjedanput nasrnuše na mene nekakvi ljudi sa torbama,
zavežljajima. Iz torbi vire krpe,lusterske kugle, nekakve šipke, cizme i ko zna šta sve još, k'o da od nekud bježe, kao da je invazija, rekoh da nije poceo rat?! Kad nije!
Ja ti malo dalje, kad imam šta da vidim, inspekcija. Zapocerala ti naša inspektorica Vera onu našu bijedu, bivše borce, bivše radnike i ponekog penzionera,pa ko ne može da pobjegne ona uz pomoc naše policije
pravi zapisnike, slaže prijave, naplacuje kazne. Tako i treba, mislim, nek' se zna da ima države i da se zakon mora poštovati. Jedino ne znam da li inspektorica Vera naplacuje kazne u kešu ili se mora uplatiti uplatnicom u pošti u korist budžeta?!
Dobre i vrijedne ove naše inspekcije. Najcešce ih možeš vidjeti kako zaganjuju bijedu i fukaru po Brcanskoj, kod Hametove pijace, po Slatini kod Binga, kod Doma zdravlja. Ima još dosta lokacija gdje ih možeš vidjeti, pa zato i nemaju vremena da rade one poslove koje bi trebali da rade. Da ulete malo kod onih biznismena koji imaju milione, lance marketa i firme višemilionske vrijednosti. A neee, kod njih i ne smiju.
Zato naši inspektori smiju da drže otvorene ugostiteljske objekte u koje inspektori ne dolaze pošto su oni ti isti. Naša inspektorica Vera, iz gornje akcije, je vlasnica cevabdžinice "ZVONEX".
U stvari, vlasnik je njen sin koji radi negdje u Splitu. Šta ceš momak ima dvojno državljanstvo, pa mu se može. Zaraduje staž u Hrvatskoj, a u isto vrijeme i u Bosni. Uplacuje mu se staž kao vlasniku objekta, ali zato staž i sva davanja koja trebaju da se uplacuju za radnike, koji rade u "Zvonexu" kod mame Vere, se ne uplacuju.
Opet greška, ne kod mame Vere, ona bi bila u sukobu interesa, pa se "Zvonex" morao registrovati na sina. Tako ti "ZVONEX"godinama radi bez ikakvih problema. Nema inspekcija, nema poreza, nema plata , nema doprinosa, nema radnika, nema sanitarnih knjižica, nema fiskalne kase, ma nema cega nema, a opet radi. Pošto je naša inspektorica upucena u sve metode izbjegavanja poreza, tako i porez kod inspektorice redovno iznosi nula!
Za dnevnicu, radno vrijeme od 12 sati, a koja iznosi 20 KM i koju treba da isplati, obicno nema para, tako da imaju i
besplatnu radnu snagu. Ovo znam iz vlasttitog iskustva, jer sam radila tri mjeseca kod iste gazdarice. Tražila gazdarica kuhara i ja se prijavim.
Prvo sam morala, poslije 28 godina radnog staža, odraditi probni rad od sedam dana. Uzela mi radnicku knjižicu, kao da me
prijavi i tako tri mjeseca ništa, niti prijavljuje niti ima inspekcije. Razmišljala sam šta da radim. Da dode inspekcija
i da me uhvate da radim na crno, kaznit ce mene. Skinut ce me sa biroa,(mada mi je šefica Vera rekla da se ne sekiram ako bi
došli da samo nju nazovem i ona æe to srediti) jer se zna da ovi jedva cekaju da skinu radnike sa evidencije. Da ja odem u
inspekciju da je prijavim...kome? Njoj samoj, opet nevalja! Nekom drugom inspektoru? Opet isto, kad vecina njih imaju otvorene firme na supruge i clanove obitelji. Šta da radimo mi radnici, pitam sada, kad nam inspekcije ovako revnosno obavljaju svoje dužnosti?


[Edited by borbeni on 09-11-2012 at 14:42 GMT]

09-11-2012 at 13:44 | Ukljuèi u odgovor
anaMi
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 01-07-2007
Lokacija: Wienna
Odgovori: 186
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Inspekcije u Tuzli

Pod hitno prijaviti centrali u Sarajevu sve,skupite dokaze ,napišite prijavu i vjerovatno æe neko veæ reagovati.

Ima meðu inspektorima (nažalost malo njih ali ih ima) korektnih i poštenih službenika,što daje hrabrosti za opstanak normalnom radniku,poduzetniku ,èovjeku.


10-11-2012 at 17:57 | Ukljuèi u odgovor
micko
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 26-03-2011
Lokacija: bih
Odgovori: 15
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Inspekcije u Tuzli

Moja anaMi to sam i odlucila da uradim ,da na bilo koji nacin ubacim u uši onim nekim kako ti rece poštenim
ljudima u što i sama vjerujem da ih ima pa sam zato i pokušala sa ovom temom na forumu da prikupim još koji
savjet od ljudi koji imaju iste probleme.A i ja znam još mnogo stvari koje se dešavaju u ugostiteljstvu kod
nas u Tuzli pa cu iznositi jednu po jednu.Vecini Tuzlaka je poznata picerija "Dalma".Ja sam mislila da je to
renomiran ugostiteljski objekat ali sam došla do sasvim drugih saznanja.Ne mogu se nacuditi kako uopšte taj
objekat postoji i radi.Vlasnik lokala je Mido (kojeg vjerovatno poznaje dosta Tuzlaka) jedan notorni alkoholicar
koji nema pojma o ugostiteljstvu a još manje o obavezama koje treba da ispoštuje kako prema državi tako i prema
radnicima.Ko hoce dA se zainteresuje neka kupi male oglase,u svakom broju oglasnika stoji konkurs za posao ili
kuhar ili konobar ili dostavljac.
Kad se javiš na oglas dodeš na razgovor sve ti obecaju i platu i prijavu i posao ali kad pocneš da radiš moraš
prvo da odradiš probnog rada desetak dana što ti ne placaju i najcešce na kraju nisi zadovoljio,i onda zovu nekog
drugog ko je došao u roku tih desetak dana dok si ti odradivao probni rad ,tako se procedura nastavlja a on imaju
besplatnu radnu snagu.Tako radi vecina Tuzlanskih ugostiteljskih objekata,a to "niko pojma nema" , pozivaju
radnike da prijave rad na crno.Ajde nije mi ni cudo što izj...še nas radnike cudo mi je kako to prolazi kod naših
inspektora (kao vere iz gornje price).Taj restoran ima sedam zaposlenih radnika a nema ni jednog da je prijavljen.
Uopšte nema fiskalnu kasu,ni jedan radnik nema sanitarne knjižice,nema knjigovode nema ništa a radi.kako radi?
Niko ništa ne zna,niko ništa ne vidi ili ne smije.Šta nam rade inspekcije .Gazda se javno hvali kako ima zaštitu
kod nekih ljudi u inspekcijama i da mu niko ništa ne može.Pa i vjerujem da je tako ,dugovi su na sve strane,
struja voda telefon porezi .Dolaze ljudida iskljuce struju i ne smiju da iskljuce,(ima nekog negdje) telefon isto
tako jedino mu smece ne mogu iskljuciti.
A da se to desi nama obicnim ljudima !!!! Dnevnica za osam sati je 11,5 KM što on kaže da je to previše a i tu tako
veliku dnevnicu nece da isplati pa je dužan pojedinim radnicima i po 1000 KM tako da su ludi prisiljeni da i dalje
rade nadajuci se da ce bar nešto od tog duga izvuci neznajuci da se još više zaglavljuju i zavlace,dok gazda svakodnevno
iz pazara uzima pare za litar štoka i cetiri kutije cigareta plus dopuna za telefon i još mnogo drugih prohtjeva koje mu
se prohtiju a radnicima nema ništa.Ne mogu da shvatim da niko ništa ne zna,ni inspekcije ni poreska uprava ni biro koji
te iste radnike vodi na evidenciji.Za inspekciju mi nije ni cudo što ne znaju jer imaju pune ruke posla suzbijajuci crno
tržište oko hametove pijace i drugim lokacjama ali poreska uprava eeeeee

10-11-2012 at 22:06 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 38
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Tuzlarije : Inspekcije u Tuzli New Topic Post Reply



Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice