Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Islam - religija mira ili plašt za džihad
Strana: 1 2 3 4 5
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Islam - religija mira ili plašt za džihad

citat:
Aidatuzla wrote:
kad vidim jad, bijedu i patnju neduznih civila tamo, razumijem zasto je neko otisao da im pomogne. e sad, da li je dzihad, s obzirom da obuhvata sirok spektar djelovanja, i borba protiv nepravednog vladara? da li samo protiv svog vladara ili protiv drugog? za ovo prvo sam gotovo sigurna. za drugo nisam.
anyway, oni su sami izabrali i imaju neke svoje razloge. niko ih nije puskom natjerao. jako teska tema....

kako mislis da im pomaze, sto puca na njih? u opste ne mogu razumjeti da se odobrava nekome da ide u neki rat...
aida koliko znas o situaciji u Siriji?
27-09-2013 at 20:32 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Islam - religija mira ili plašt za džihad

citat:
Aidatuzla wrote:



znam dovoljno. sta te zanima?
razumijem zasto im zele pomoci. nisam komentarisala koji je to pravi nacin. ovo je bila vise diskusija o dzihadu i tome ko to moze i s kojim pravom pozvati na dzihad.
znas li ti sta o dzihadu?

ja sam protiv bilo kakvog oruzanog sukoba, i u bilo cije ime.
a posto znas o Siriji ajde molim te reci u cemu je problem? Ja imam neke svloje stavove i ne znam puno o tome kakve je stanje bilo za vrijeme Assade vladavine a nadam se da ce mima svratiti i pojasniti malo vise
27-09-2013 at 21:18 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Islam - religija mira ili plašt za džihad

citat:
Aidatuzla wrote:


jesam li ja ovdje na ispitu
al hajde, reci cu ti moje misljenje: osnovni problem je sto nema alternative. rezim koji nema alternativu.. ono: sve drzave koje su dozivjele ono famozno proljece vise nemaju normalnih vlada zato sto su imale totalitarne rezime od momenta dobijanja nezavisnosti. nisu nikad uspjeli da naprave te institucije koje mogu da rade neovisno o nekom covjeku niti imaju tu kulturu demokratskog zivljenja da bi mogle tako nesto uraditi tajko da je alternativa tom rezimu ono sto ti je sada, na primjer, sada u tunisu, alziru i libiji (posebno) umjesto koliko toliko te neke jako, normalne centralne vlasti imas plemenske saveze koji vise ratuju jedni protiv drugih nego protiv tih svojih bivsih despota ajedno pleme ne moze iamti dovoljno jaku i razvijenu svijest i politiku da bi moglo uspjesno voditi drzavu. to i sirija. sad, da li je bolje imati jednog takvog gada poput asada koji moze iole voditi drzavu ili imati ovu drugu alternativu. ovi nasi sad idu da se kao paravojni vojnici bore na strani pobunjenika koji i nisu pobunjenici nego mozda plemenske jojfalimiizraz i niej problem srusiti asada s vlasti. to mogu amerikanci za 15min. problem je sto neces imati drzavu koja ce ti garantovati ono sto je amerikancima najvaznije drzavu koja ne predstavlja vojnu prijetnju. i naravno, tu ce nagore proci narod. centralna vlast se za njih ne moze pobrinuti a ovi drugi ih guraju sampo zbog pripadnosti odredjenom plemenu. odoooooh ja u dubinu
gdje su se tu vidjeli ovi nasi i gdje je tu ispravan dziha ja sam pitala nekog ko bi mozda vise znao i bolje objasnio.

a hajd sad ti meni fino reci kakve veze s temom ima ovo sto si me pitala i jesam li polozila


oprosti zasto bi bila na ispitu?
ja sam te pitala jer si rekla da dovoljno znas. u medjuvremenu i ja sam istrazivila. moje pitanje se nije odnosilo na rezim nego uopsteno kako je narod zivio, a pitala sam te jer si svojom porukom dala odobrenje da ljudi idu u rat.
procitala sam veceras jako mnogo, a nekako ovo mi je izgleda najtacnije.

http://www.libela.org/prozor-u-svijet/4149-sirija-jednom-kada-sukobi-i-zavrse-nitko-nece-odnijeti-pobjedu/
27-09-2013 at 23:12 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Islam - religija mira ili plašt za džihad

citat:
Aidatuzla wrote:
kad vidim jad, bijedu i patnju neduznih civila tamo, razumijem zasto je neko otisao da im pomogne. e sad, da li je dzihad, s obzirom da obuhvata sirok spektar djelovanja, i borba protiv nepravednog vladara? da li samo protiv svog vladara ili protiv drugog? za ovo prvo sam gotovo sigurna. za drugo nisam.
anyway, oni su sami izabrali i imaju neke svoje razloge. niko ih nije puskom natjerao. jako teska tema....

pa kad procitam sta si ovdje napisala, ja onda razumijem da ih ti podrzavas sto su otisli
28-09-2013 at 10:35 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Islam - religija mira ili plašt za džihad

citat:
Aidatuzla wrote:


ok, vidim da se moram ponavljati oko sitnice koja nema apsolutno nikakve veze sa temom. mislila sma da si shvatila kad sam juce napisla post.
ako razumijes zasto neko zeli da nesto uradi, to ne znaci da ga podrzavas da to i uradi.




[Edited by Aidatuzla on 28-09-2013 at 10:47 GMT]

sta ces nismo svi tako pametni, pa treba dodatno pojasniti
ja i ne mogu razumjeti da neko ide u rat.
Sto se dzihada tice, Saudijska Arabija kaznjave zatvorom sve svoje stanovnike koji idu u rat u Siriju...
28-09-2013 at 11:08 | Ukljuèi u odgovor
pagny
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2006
Lokacija: france
Odgovori: 4073
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Islam - religija mira ili plašt za džihad

Ako vidimo da se negdje desava nesto sto je po nasim ubjedjenjima nepravda ,da li trebamo zatvoriti oci pred time mozda cak napadati one koji su po svojim osobnim osjecanjima pravde /nepravde (zlocina) uzeli aktivno ucesce u borbi protiv iste ili cemo strategijom noja zabiti glavu u zemlju .Pravicemo se da ne vidimo sta se desava,pravdacemo se time da je to daleko od nas i da nas se netice ,da su ti tamo neki zasluzili jer su primitivci sto ne sjedu pa se dogovore ili nesto tome slicno,da mi imamo svojih briga preko glave jos da mislimo na neke "tam".Mozda je ipak najbolje rijesenje sjediti u svojoj kuci i promjeniti program kada prikazuju masakre ("tam negdje") jer "pa gdje bas sad kad jedem puuuuu pokvari mi apetit" a tamo negdje desavace se neke nove Kapije,neke nove Srebrenice,neke nove Markale ali mozda i nece,ma poslace "ba ovi gor'" neki "holandski" bataljon koji ce sve to srediti.Eto toliko ja svoju "gradjansku duznost" ispunih i odoh sad na fejs pokera jer sve su to zagovornici dzihada a ja pu pu pu daleko bilo nisam takav extremista ja sam ono bas kako treba ,dam nekad sadaku i skoro svaki bajram odem klanjat , a ovi sto idu po dunjaluku "pravdu djeliti" ko ih je tjer'o plus daju los "image" za nas u ocima amera nije ok.Trebalo bi vise ovakvih tema otvoriti po svim forumima da se mozemo razrahatit i ono zvanicno ograditi od svega sto ima neko drugacije vidjenje zivota od onog sto nama fino Pink,Turbaci,Exluziva ,Klix i ini domaci i strani strucnjaci rastabire onako duboko ,cisto filozofski naravno bez ikakvih interesa cisto u ime pravde i objektivnosti.
 


bolje biti mlad lijep i bogat nego star ruzan i siromasan
28-09-2013 at 11:34 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Islam - religija mira ili plašt za džihad

Ja ne znam o dzihadu mnogo. Znam skoro pa nista. Procitah ovo malo sto je Hanumica napisala, valjda ce jos neko ko se razumije o dzihadu sta napisati.

Inace, ovo u Siriji vam se pravo zakomplikovalo. Krenulo iz jednih razloga, pretvorilo se u vjecni nesklad izmedju sunita i sita, civili nahebase, a raznorazni dobrovoljci sirom svijeta pohitili da pomognu tako sto su voljni cak i da se suisaidishu u necije ime.

Kako god, meni kao covjeku nece nikada biti jasan koncept zelje za samoubistvom zajedno sa masovnim ubistvom, u bilo cije ime....pa i u Bozije.

Inace, sto se tice Al-Qaeda, ne zaboravite da je to proizvod zapada. Sjetite se invazije Rusije na Afganistan, samim time i razloga zbog cega je zapad i podrzavao Al-Qaeda. Svi ovi "ratnici" voljni da daju svoj zivot u ime Boga su samo marionete vecih sila i ciljeva.

28-09-2013 at 11:47 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Islam - religija mira ili plašt za džihad

U tom djelu svjeta,centar sveg zla je izrael....on hoce svakog oko sebe da vojno onesposobi...nema dalje

28-09-2013 at 17:30 | Ukljuèi u odgovor
pagny
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2006
Lokacija: france
Odgovori: 4073
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Islam - religija mira ili plašt za džihad

citat:
Dilber wrote:
U tom djelu svjeta,centar sveg zla je izrael....on hoce svakog oko sebe da vojno onesposobi...nema dalje


bez mnogo filozofije u par rijeci sazeta cijela situVacija  


bolje biti mlad lijep i bogat nego star ruzan i siromasan
28-09-2013 at 17:42 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Islam - religija mira ili plašt za džihad

citat:
Dilber wrote:
U tom djelu svjeta,centar sveg zla je izrael....on hoce svakog oko sebe da vojno onesposobi...nema dalje

upravo tako.. sa druge strane, jos od povlacenja Risa uz Afg. alkaida je kao organizacija dostigla "drzavni" nivo posjedujuci ratne institucije koje ima jedna prosjecna drzava.. nakon povlacenja Rusa, razvili su i neke mirnodobske, tako da su pocetkom devedestih bili dovoljno jaki da budu ozbiljan faktor u toj regiji.. postoji prica da su arapske zemlje, kad je Sadam Husejin okupirao Kuvajt, kao raspisale "tender" trazeci nekog da ga istjera i da se na taj "tender" pored Amerike prijavio i Bin Laden sa svojom vojskom koja je u to doba bila na teritoriji Afghanistana.. prilikom donosenja odluke mnogi su rekli da ce Bin Laden istjerati Sadama ali da ce poslije toga biti mnogo teze istjerati njega, tako da je "tender" pripao Amerikancima.. nakon sto su Amerikanci usli u Afghanistan i protjerali talibanski rezim, cijela jedna "drzava" luta Bliskim Istokom i trazi teritoriju gdje bi se ponovo formirala.. cijeli projekat Arapsko Proljece je jednim dijelom i njihova sansa da nadju plodno tlo za sebe a kako stvari trenutno stoje, Sirija je sretni dobitnik..
28-09-2013 at 19:47 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 26
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Religija i filozofija : Islam - religija mira ili plašt za džihad New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice