Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatoru


FORUM : Putopisi : Bosanske džamije
Strana: 1 2 3
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Bosanske džamije

U prvi mah razmišljao sam o tome da ovu temu na neki naèin reduciram samo na džamije na podruèju Tuzle ali obzirom da dobar dio forumaša poèesto boravi i po ostalim gradovima u BiH a pogotovo na kantonu, odluèio sam da na ovoj temi postavljamo fotografije džamija sa podruèja cijele BiH i da se eventualno uz fotografiju napiše i nešto o samoj džamiji, ako ništa drugo a ono barem godina izgradnje

Za poèetak evo fotografija i nešto podataka o Husein Èauševoj (Džindijskoj)džamiji.





Džindijska džamija se prvi put spominje 1701. godine. Ona je mahalska džamija koja je u prošlosti imala odreðeni džemat. Locirana je na tlu koji tone. Više puta je obnavljana, ali je uvijek zadržavala svoj prvobitni izgled. Temeljito je rekonstruisana 1863/64. godine, kao i 1961. godine. Kvadratnog je oblika, dimenzija 7x7m.. Ima 16 prozora. Uz džamiju se nalazi prislonjena drvena munara. Ispred džamije nalazi se trijem (dvije manje sofe). 


<br /><br /><br /><br />

19-10-2013 at 19:05 | Ukljuèi u odgovor
Aidatuzla
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-01-2008
Odgovori: 14003
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bosanske džamije

ja tako volim ovu dzamiju
moja mama je iz ove mahale i ja sam se cesto motala tu kad sam bila mala. majka i djed me cuvali. moj djed je ovamo isao na namaz. sad i ja odem kad god imam priliku. nazalost, to nije cesto
sva mi je kao iz neke price.




i prelijepa je dzamija u solini. postavi slike unutrasnjosti ako imas. vidi se da su je s puno ljubavi dzematlije sredile. ima i zelenila - one kucne biljke. veliki ulaz i ucionica od mekteba.


19-10-2013 at 20:37 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bosanske džamije

Ahmed pašina (bijela džamija) u Graèanici,izgraðena 1596 godine

 


<br /><br /><br /><br />

19-10-2013 at 22:33 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bosanske džamije

Hadži Iskenderova (èaršijska džamija) u Gornjoj Tuzli.Radi se takoðe o veoma staroj džamiji koja je restaurirana i dograðena prije par godina.
Džamiju je , zajedno sa prateæim vjerskim objektima (koji na žalost nisu "preživjeli") kao i nizom duæana sagradio Hadži Iskender negdje oko 1533 godine.U spisima iz 18 stoljeæa džamija se mjestimièno naziva i Atik (stara) džamija.Meðutim u aktima iz 30 godina ovog stoljeæa evidentirana je kao Hadži Iskenderova džamija.

 


<br /><br /><br /><br />

19-10-2013 at 23:11 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bosanske džamije

Bali begova džamija (bijela džamija) u Gornjoj Tuzli.Radi se zasigurno o jednoj od najstarijih džamija na ovim prostorima.Izgraðena je 1533. godine, a popravka je izvršena 1990. godine. 2005.godine izvršena je potpuna rekonstrukcija.



 


<br /><br /><br /><br />

19-10-2013 at 23:23 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bosanske džamije

Gazi Turali-begova (Poljska) džamija

Ova džamija je izgraðena 1572.godine, sredstvima jednog od utemeljivaèa moderne urbane Tuzle, Gazi Turali-bega. Više puta je obnavljana i adaptirana, a posebno je zanimljiva adaptacija iz 1878.god. Tada je, zbog izgradnje ceste i tonjena džamije, donji pod propao jedan metar, a gornji prozori postali donji. Tada su i džamija i munara nazidane. Sljedeæa velika adaptacija je izvršena navjerovatnije 1890.god., kada je uz džamiju izgraðeno i turbe od tesanog kamena, a posljednja 1967.godine. Džamija je trenutno pod detaljnom rekonstrukcijom te zbog njene jedinstvenosti i monumentalnosti, Medžlis Islamske zajednice Tuzla preduzeo je sve neophodne mjere da se "Poljska džamija" obnovi u klasiènom osmanskom arhitektonskom stilu iz 16. vijeka, sa velikim trijemom i visokom munarom.(wikipedija)

Turali-begova džamija sagraðena je u period izmeðu 1548.-1572. godine. Ona je tada izgraðena u polju te je zbog toga i prozvana - Poljska džamija. Kasnije, po ovoj džamiji nazvana je i mahala. Turali-begova vakufnama bila je legalizovana krajem Ramazana hidžr. 979. godine (oko 15. II 1572. god) vjerovatno u Èaèku. Vakufnama Turalibega saèuvana je u originalu i danas je dostupna i na našem jeziku.
Zbog slijeganja tla džamija je ošteæena i prilikom mjerenja 1990. godine ustanovljeno je da su se zidovii i munara nageli. To je znaèilo da je neophodna rekonstrukcija navedenog objekta. Ubrzo su poèele aktivnosti na rekonstrukciji džamije. Godine 1997. uraðeni su nužni konzervatorski radovi kako bi se saèuvala džamija. Poèetkom 2007.godine poèela je opsežna restauracija ove tuzlanske džamije. Autori projekta su prof. Zlatko Ugljen, dipl. ing. arh. i Husejn Dropiæ, dipl. ing. arh.(Tuzlarije)


posljednja obnova, koja je trajala nekoliko godina, je konaèno završena pred sam Ramazan 2013 g. a otvorena za prvu teraviju, zahvaljujuæi donacijama nekoliko privatnih poduzetnika iz BiH.








[Edited by borbeni on 20-10-2013 at 01:11 GMT]

20-10-2013 at 01:09 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bosanske džamije

Hadži Hasanova (Èaršijska) džamija

Ovo mi je jedan od najdrazih snimaka koje sam napravio. Kvalitet nije nesto, ali eto potrefili su se kojekakvi momenti pa mi je drag.

21-10-2013 at 00:48 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bosanske džamije

Sto se tice dzamije u Solini, potrazit cu slika Aida, a evo za sada jedan snimak iz te dzamije. Ovo sam snimio za Hidzretsku novu godinu.

21-10-2013 at 00:51 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bosanske džamije

31.08.2013.g.


U Zvorniku otvorena jedna od najstarijih džamija u BiH

Zasjala podrinjska ljepotica na velièanstvenom Kušlatu

Više od hiljadu vjernika, te zvanica iz društvenog, politièkog i vjerskog života prisustvovalo je danas sveèanom otvorenju obnovljene džamije na špicastoj stijeni Kušlat, koja se nalazi izmeðu Zvornika i bratunaèkog naselja Konjeviæ Polje.



- Džamija na Kušlatu je svjedok naše historije, duhovnosti i egzistencije. Naši izvori vjere govore o posebnim mjestima i upravo je ovo mjesto takvo. Mi to danas svjedoèimo, a svjedoèile su i generacije stoljeæima prije nas. Sa ovoga mjesta uvijek je zraèila duhovnost, vjera, poruka morala i opštih ljudskih vrijednosti. Tako æe biti i ubuduæe – poruèio je Vahid ef. Fazloviæ, muftija tuzlanski dodajuæi da je ponosan na vjernike koji su se u velikom broju okupili na ovoj sveèanosti.



- Ova džamija ima jednu simboliènu snagu i govori o našem kontinuitetu i trajanju na ovim prostorima. Njenom obnovom šalje se poruka da smo uspjeli u svom naumu da se ona uspravi, a i mi Bošnjaci zajedno sa njom, iako smo izloženi društvenim nepogodama na podruèju Zvornika – izjavio je Mustafa ef. Muharemoviæ, imam i predsjednik MIZ Zvornik.

Pitoma brda, sela, mahale i sokaci ovoga kraja stoljeæima su naviknuti da ih džamije ukrašavaju, a muslimani ovih mjesta da im džamije budu mjesto molitve, predanosti Allahu, ali i mjesto druženja, solidarnosti i sloge. Na temelju tih principa obnovljena je i ova džamija èiju ljepotu danas gledate.







- U džamiji æemo jaèati našu vjeru kao najveæu ljudsku dragocjenost, zato æe graditelji, a i oni koji su donirali novac za obnovu, biti sretna i ponosna generacija u ovoj sredini. Dugo i strpljivo je ovo mubarek zdanje na ovom mjestu podizano. Put izgradnje džamije, pa maker bio dug i naporan, pruža jasnu i snažnu viziju o znaèaju svakog njegovog koraka, pa u danu kao što je današnji, dobija svoju najjasniju i najljepšu potvrdu – rekao nam je jedan od vjernika.

Veæinski donatori u obnovi džamije su bili doktori Senada i Džemil Hujduroviæ iz Plave poliklinike, a svoj doprinos dao je i advokat Alija Efendiæ iz Zvornika. Muftijstvo tuzlansko i Medžlis Islamske zajednice Zvornik, kao investitori, obezbijedili su projekat, a projektanti Husejn Zakomac i Husein Redžiæ te izvoðaè radova "Famus gradnja 3" džamiju su obnovili u izvornom obliku.



- Danas je najsretniji dan u mom životu zbog toga što smo supruga i ja postali vakifi, i to je za mene veliko slavlje i priznanje – rekao je za Tuzlarije, Džemil Hujduroviæ, jedan od vlasnika "Plave poliklinike" u Tuzli.

Sreæu i zadovoljstvo zbog obnove džamije na Kušlatu, nije krio ni Alija Efendiæ koji je na sveèano otvaranje doputovao iz Amerike.



Na kraju razgovora Efendiæ je dodao: „Ovu džamiju je bilo teško i srušiti, obzirom da se nalazi na stijeni i da je teško doæi do nje. Ona je namjerno srušena i granatirana. Nikoga od njih danas nema ovdje niti su se zainteresovali za podizanje džamije. Neka im je na sramotu“.













Do džamije se može doæi samo pješke, i to iz pravca rijeke Drinjaèe i naselja Pahljeviæi. S obzirom da se radi o specifiènom terenu, radnici su materijal morali nositi do džamije pješke ili samaricom na konjima.





Džamija koja je porušena tokom velikosrpske agresije 1993. godine sagraðena je u ranom osmanskom periodu u 15. stoljeæu, a smatra se jednom od najstarijih džamija na teritoriju današnje Bosne i Hercegovine. O ovom poznatom i istorijski vrijednom vjerskom objektu svojevremeno su pisali èuveni putopisac Evlija Èelebija i nobelovac Ivo Andriæ, a svojevremeno su je posjeæivali i ulema iz Kaira, Carigrada i Medine, a prema predanjima navraæali su i šejhovi, poznati pjesnici i derviši.

(Tuzlarije.net)

25-10-2013 at 00:00 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bosanske džamije

17.07.2010.godine

Nakon 15 godina izgradnje

Otvorena džamija u Sepetarima

Nekoliko stotina vjernika, te zvanica iz društveno politièkog i vjerskog života prisustvovalo je danas sveèanom otvorenju novoizgraðene džamije u džematu Sepetari.



U posljednjih petnaest godina objekat se nalazio u izgradnji, a gradnju ove džamije najveæim dijelom su pomogli džematlije Sepetara-Kolovrata i Križana.



- U ovoj džamiji æemo jaèati našu vjeru kao najveæu ljudsku dragocjenost, zato æe graditelji ove džamije biti sretna i ponosna generacija u ovoj sredini. U ovom naselju ranije nije bilo džamije. Dugo i strpljivo je ovo mubarek zdanje na ovom mjestu podizano. Put izgradnje džamije, pa maker bio dug i naporan, pruža jasnu i snažnu viziju o znaèaju svakog njegovog koraka, pa u danu kao što je današnji, dobija svoju najjasniju i najljepšu potvrdu – rekao je Aljo ef. Hujdur, imam džamije u Sepetarima.



Predsjednik Graðevinskog odbora Akif Bakiæ

- Èast mi je da u ime Graðevinskog odbora džemata Sepetari mogu posebno poselamiti prisutnu ulemu Islamske zajednice u BiH, predsjednike kulturnog, društvenog i politièkog života i sve prisutne. Želim se zahvaliti svima vama koji ste došli da svojim prisustvom uvelièate ovu sveèanost i podjelite sa nama radost ovog znaèajnog trenutka. Još u jesen 1992.godine javila se ideja da se poène sa gradnjom džamije u mjestu Sepetari. Ovu ideju slijedilo je osnivanje Inicijativnog odbora koji se sastajao od nekoliko èlanova. Rahmetli Muharem Zahiroviæ je dao zemljište na kojem se danas nalazi ova džamija. Sakib Zahiroviæ koji je u to vrijeme bio mutevelija dao je veliki doprinos u izgradnji ovog vjerskog objekta. Znaèajan doprinos u izgradnji džamije dale su i džematlije sa ovog podruèja, koje su se odizvale na sve akcije prikupljanja sredstava. Posebno se zahvaljujem našim komšijama drugih vjera za materijalnu pomoæ u gradnji džamije. Pored mještana postoji i velik broj donatora i vakifa od kojih bi istakao najzaslužnije a to su: d.o.o. ALPAM Tuzla, d.o.o. GIPROM Tuzla, d.o.o. DELING Tuzla, magistar Salko Bukvareviæ, Hazim Bašiæ, magistar Selim Bešlagiæ, magistar Semir Fejziæ i naš džematlija Raif Mujanoviæ. Zahvaljujem se i Opštini Tuzla na pomoæi koju je pružila tokom gradnje džamije. Porodice iz džemata Sepetari koje su se posebno istakle u gradnji džamiji a to su: Mujanoviæi, Zahiroviæi, Bakiæi i Bošnjiæi. Pozivam sve goste da u ovom danu, od džematlija u Sepetarima uzmu svoj musafirluk hak i da osjete svu našu radot I ljubaznost. Naše kuæe za sve vas su širom otvorene.



Podršku u izgradnji džamije pružio je i Hasan ef.Spahiæ, predsjednik Medžlisa Islamske zajednice Tuzla, koji je rekao:

- Ovaj trenutak, ovaj džemat i mi u Medžlisu Islamske zajednice Tuzla èekali smo 15.godina. Otkako je poèela inicijativa za izgradnju džamije, ovaj džemat je iznikao iz džemata Slavinoviæi i odluèio da svojim sredstvima izgradi džamiju i zato je gradnja trajala ovoliko godina. Sjeæam se onoga trenutka kada je ovdje bila ledina, i kada smo postavljali kamen temeljac, koliko smo se radovali tom trenutku, jer u ovoj sredini nema niti jedne džamije. Evo danas, nakon petnaest godina imamo ovu ljepoticu i mjesto gdje æe se okupljati džematlije ovoga džemata i èiniti sedždu i zahvalnost iskazivati svome stvoritelju Allahu dželešanuhu. Iskoristio bi ovu priliku da èestitam džematu i svim džematlijama.



Džamija je dimenzije 12x10 metara. Munara je visine 32 metra. Prema projektnoj dokumentaciji ova džamije je koštala 250.000KM. Dodatno uložena sredstva su u visini od 50.000KM. U programu otvaranja uruèene su i zahvalnice onima koji su dali doprinos u izgradnji ovog vjerskog objekta.

(Tuzlarije.net)

25-10-2013 at 00:01 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 16
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: eurovafel, jami, kiki, Kiseljak_71, mikiba/mirsad.baralic, RASKO, suzana, TlrgoCeme
FORUM : Putopisi : Bosanske džamije New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice