Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Kriza identiteta kod bosnjaka (muslimana)
Strana: 1 2
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
ZmaJ-BiH
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 23-10-2013
Lokacija: Tz
Odgovori: 17
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Kriza identiteta kod bosnjaka (muslimana)

Zasto bosnjaci imaju nacionalnu i vjersku krizu identiteta?
Zasto bosanski muslimani imaju urodjen otklon od Islama i vrlo lahko i svojevoljno se prilagodjavaju drugima?

Na primjer:

Dosta bosnjaka salje svoju djecu u Katolicki Skolski Centar iako se tamo uci po planu i programu druge drzave i cijela skola je okovana katolickim vjerskim simbolima. Ta djeca ce 14 godina gledati u katolicku ikonografiju, slaviti katolicke blagdane i kojekakve svece, dok sa druge strane nemaju pojma o svojoj vjeri jer njihovim roditeljima ni na pamet ne pada da tu svoju djecu posalju u mejtef. I sva ta katolicka simbolika i hrvatski plan i program nisu problem za bosnjake cija djeca tu idu u skolu.

Sa druge strane, kada bi kojim slucajem postojao Islamski Skolski Cenatar na fazon KSC-a, srbima i hrvatima ni na pamet ne bi palo da djecu posalju u tu "Muhamedansku" skolu. I ne samo njima, cak ni bosnjaci koji salju djecu u KSC sigurno ne bi svoju djecu poslali u ISC ma koliko kvalitetna skola bila jer bi ih bilo sramota i jer to ne bi bilo "moderno".

Bosnjacka djeca u KSC-u su samo jedan primjer krize identiteta i olahkog priklanjanja i prilagodjavanja drugima.

Zasto je to tako?? Da li je to zato sto zivimo na krscanskom kontinentu pa mnogi misle da ce im djeca bolje proci u zivotu ako ih barem malo "pokrste"?

29-10-2013 at 16:14 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kriza identiteta kod bosnjaka (muslimana)

Ne bih ja rekla da je to kriza identiteta, prije bih rekla da je to stvar sireg gledanja na buducnost svoje djece. Na zalost, tako je. Onaj ko moze podnijeti da se do podne govori hljeb i biblioteka, a od podne kruh i knjiznica, njemu svaka cast. Ne mogu to osudjivati jer sigurno imaju dobar razlog sto tako postupaju.
I da pitam. A sta je sa famoznom Medjunarodnom skolom? Ili obdanistem Aladin? O pojedinacnim divljanjima u svim drugim skolama i (jos gore na fakultetima) da ne pricamo, a znamo da primjera ima (malo je reci za osudu!)? Nemojmo biti licemjerni...

29-10-2013 at 22:39 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kriza identiteta kod bosnjaka (muslimana)

A sta je sa Aladinom? Zar nema Srba i Hrvata da tamo upisuju djecu? Ako nema, zasto ih nema? Ja neki dan bio, obdaniste fino opremljeno, vrhunski uslovi, imala djeca bas maskenbal bili su preslatki...

30-10-2013 at 17:45 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kriza identiteta kod bosnjaka (muslimana)

citat:
cupo wrote:
A sta je sa Aladinom? Zar nema Srba i Hrvata da tamo upisuju djecu? Ako nema, zasto ih nema? Ja neki dan bio, obdaniste fino opremljeno, vrhunski uslovi, imala djeca bas maskenbal bili su preslatki...



Ne znam, cupo, ima li tamo Srba i Hrvata, i ako ih ima, i oni onda imaju krizu identiteta kao i Bošnjaci koji upisuju u KŠC. Isto važi i za Meðunarodnu.
30-10-2013 at 18:15 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kriza identiteta kod bosnjaka (muslimana)

citat:
hurija wrote:

Ne znam, cupo, ima li tamo Srba i Hrvata, i ako ih ima, i oni onda imaju krizu identiteta kao i Bošnjaci koji upisuju u KŠC. Isto važi i za Meðunarodnu.


A ako ih nema u Aladinu ? Zasto ih nema ? To pitam. Nije mi jasno

Za KŠC mi je sve jasno
30-10-2013 at 18:31 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kriza identiteta kod bosnjaka (muslimana)

kakva ba kriza, svako ima pravo i razloge da bira sto misli da je najbolje za njegovo dijete, sto ne odedjuje da li je on dobar Bosnjak, Srbin, Hrvat.... na nama nije da osujdjujemo njihove odluke.
za mene krizu u svakoj etnickoj grupi stvara izrazeni radikalizam....

30-10-2013 at 19:57 | Ukljuèi u odgovor
ZmaJ-BiH
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 23-10-2013
Lokacija: Tz
Odgovori: 17
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kriza identiteta kod bosnjaka (muslimana)

Sramota je da nasa djeca pored svoje domovine i svog maternjeg jezika u KSC-u uce hrvatski jezik za maternji i po hrvatskom planu i programu.

Ta muslimanka djeca koja tamo idu su obavezna da prisustvuju svim katolickim priredbama i slavama kojekakvih svetaca (ovo znam jer mi od poznanice dijete ide tamo), dok vecina te djece nema pojma o svojoj vjeri jer njihovim roditljima ne pada na pemet da ih upisu u mejtef.

Po mom misljenju to je polagano pokrstavanje nase djece. Jer ako ta djeca odrastaju uz katolicke blagdane i priredbe a o svojoj vjeri nemaju pojma, da, to jeste u neku ruku pokrstavanje.

I ono sto je posebno paradoksalno je da postoji tendencija da roditelji koji su ateisti ili su u mijesanom braku salju svoju djecu upravo u tu skolu, jer to je kao neko kompromisno rjesenje. Upravo bi ti roditelji trebali da bjeze od te skole jer je to jedna od najreligioznijih skola u nasoj drzavi u kojoj nema ni "m" od multikulture!!

Da, mozda ima par bosnjacke djece tu, ali to ne znaci da je skola multikulturna. Skola ima naziv po jednoj vjeri, slave se i priredjuju se priredbe samo za blagdane jedne vjere, nastavni kadar je jednonacionalni (hrvatski, katolicki), uci se samo hrvatski jezik a ne i bosanski, itd... i bosnjacka djeca koja tu idu moraju se prilagoditi tim hrvatskim/katolickim pravilima. Gdje je tu multikultura?? Gdje je tu duh Tuzle?

I zaosta je zalosno da u nasem multietnickom gradu umjesto da se sva djeca zajedno skoluju i druze, zalosno je da hrvatska/katolicka djeca imaju svoju zasebnu skolu(zgradu).

31-10-2013 at 16:48 | Ukljuèi u odgovor
ZmaJ-BiH
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 23-10-2013
Lokacija: Tz
Odgovori: 17
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kriza identiteta kod bosnjaka (muslimana)

citat:
cupo wrote:
A sta je sa Aladinom? Zar nema Srba i Hrvata da tamo upisuju djecu? Ako nema, zasto ih nema? Ja neki dan bio, obdaniste fino opremljeno, vrhunski uslovi, imala djeca bas maskenbal bili su preslatki...




To je odlican primjer. Moja jedna poznanica radi u tom obdanistu i ona kaze da nema srpske i hrvatske djece, vec samo bosnjacka. A sa druge strane bosnjaci jedva docekali da svoju djecu salju pod krst u KSC-u poneseni svojim uvjerenjem da ce tako biti "moderni".
31-10-2013 at 16:50 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kriza identiteta kod bosnjaka (muslimana)

citat:
ZmaJ-BiH wrote:


To je odlican primjer. Moja jedna poznanica radi u tom obdanistu i ona kaze da nema srpske i hrvatske djece, vec samo bosnjacka. A sa druge strane bosnjaci jedva docekali da svoju djecu salju pod krst u KSC-u poneseni svojim uvjerenjem da ce tako biti "moderni".



A kako ova djeca što studiraju vani , je li i njima obezbijeðeno da uèe na bosanskom ?
31-10-2013 at 17:34 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kriza identiteta kod bosnjaka (muslimana)

Mene iskreno ne nervira bila cija odluka da svoje dijete upisuje gdje hoce, to je stvar izbora.

Vise me nervira kad se o konkretnoj temi prica o necem trecem. Ili kad se stavlja na tas. To mi ga dodje po srpski "Svi su cinili zlocine i sve je isto", a dobro znamo da nije isto.

Nervira me sto pojedini forumasi, pod izgovorom bolje opremljenosti skole i znanja koje djeca sticu, KŠC izdvajaju kao skolu za primjer. Prvo to, a nakon toga dolazi "citanje" lekcije ostalim forumasima , koji nisu bas odusevljeni namjestajem u KŠC-u , kako su zaboga netoleratni, kako im smeta KŠC i jos kojekakvih etiketiranja koje smo svi imali priliku da citamo, a nidje veze s istinom. Znaci to konkretno meni smeta, to licemjerstvo i sve lijepo upakovano u celofan. Hajmo svi biti multikulti, Bosanci i Hercegovci, ali de da ja ipak dijete dadnem u KŠC i jos da drzim drugima pridiku kako sam aman zaman multikuluti ma more marš ba!. Ma nece nikako moci ove noci.



31-10-2013 at 17:37 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 26
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: alessandro77, alli, anelya, Dijak, LucijaKasnik, mersudin77, miche, politicar, Tonchi
FORUM : Tuzlarije : Kriza identiteta kod bosnjaka (muslimana) New Topic Post Reply

Strana: 1 2


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice