Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Kriza identiteta kod bosnjaka (muslimana)
Strana: 1 2
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kriza identiteta kod bosnjaka (muslimana)

citat:
ZmaJ-BiH wrote:


To je odlican primjer. Moja jedna poznanica radi u tom obdanistu i ona kaze da nema srpske i hrvatske djece, vec samo bosnjacka. A sa druge strane bosnjaci jedva docekali da svoju djecu salju pod krst u KSC-u poneseni svojim uvjerenjem da ce tako biti "moderni".



A znas li mozda konkretan razlog zasto Srbi i Hrvati ne upisuju svoju djecu u to obdaniste, bas me zanima. Ili ako zna neko drugi od forumasa?
31-10-2013 at 17:43 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kriza identiteta kod bosnjaka (muslimana)

citat:
ZmaJ-BiH wrote:
Sramota je da nasa djeca pored svoje domovine i svog maternjeg jezika u KSC-u uce hrvatski jezik za maternji i po hrvatskom planu i programu.

Ta muslimanka djeca koja tamo idu su obavezna da prisustvuju svim katolickim priredbama i slavama kojekakvih svetaca (ovo znam jer mi od poznanice dijete ide tamo), dok vecina te djece nema pojma o svojoj vjeri jer njihovim roditljima ne pada na pemet da ih upisu u mejtef.

Po mom misljenju to je polagano pokrstavanje nase djece. Jer ako ta djeca odrastaju uz katolicke blagdane i priredbe a o svojoj vjeri nemaju pojma, da, to jeste u neku ruku pokrstavanje.

I ono sto je posebno paradoksalno je da postoji tendencija da roditelji koji su ateisti ili su u mijesanom braku salju svoju djecu upravo u tu skolu, jer to je kao neko kompromisno rjesenje. Upravo bi ti roditelji trebali da bjeze od te skole jer je to jedna od najreligioznijih skola u nasoj drzavi u kojoj nema ni "m" od multikulture!!

Da, mozda ima par bosnjacke djece tu, ali to ne znaci da je skola multikulturna. Skola ima naziv po jednoj vjeri, slave se i priredjuju se priredbe samo za blagdane jedne vjere, nastavni kadar je jednonacionalni (hrvatski, katolicki), uci se samo hrvatski jezik a ne i bosanski, itd... i bosnjacka djeca koja tu idu moraju se prilagoditi tim hrvatskim/katolickim pravilima. Gdje je tu multikultura?? Gdje je tu duh Tuzle?

I zaosta je zalosno da u nasem multietnickom gradu umjesto da se sva djeca zajedno skoluju i druze, zalosno je da hrvatska/katolicka djeca imaju svoju zasebnu skolu(zgradu).

Ja mislim da ne treba pretjerivati jer u skladu sa zakonom i Hrvati imaju poravo na grupu nacionalnih predmeta i ostavirli su je u KSC. Koliko znam oni orditelji koji zele da im djeca idu na islamski vjeronauk, isti im je obezbjedjen..
E sad svako ima svoje razloge zbog cega upisuje djecu u razlicite ustanove.
Ja uvijek radje biram za djecu ono sto je opste kao nase skole ili obdanista gdje takodje ce dobiti isto.
sto se tice skola mi trebamo skole ili odjeljenja jedino za naderenu djecu...
Sto se tice KSC neka ga, tako i Aladina, medjunarodne, Medrese, itd...
svaka skola ima svoje ucenike
31-10-2013 at 17:51 | Ukljuèi u odgovor
ZmaJ-BiH
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 23-10-2013
Lokacija: Tz
Odgovori: 17
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kriza identiteta kod bosnjaka (muslimana)

citat:
cupo wrote:


A znas li mozda konkretan razlog zasto Srbi i Hrvati ne upisuju svoju djecu u to obdaniste, bas me zanima. Ili ako zna neko drugi od forumasa?


Ne znam. Ali mislim da je to zato sto postoji percepcija da je to Islamsko obdaniste. Pa cak i da jeste, zasto drugi ne bi upisali svije dijete tu? E pa nece jer im ne pada na pemet kao bosnjacima da djecu salju u KSC.
31-10-2013 at 20:13 | Ukljuèi u odgovor
ZmaJ-BiH
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 23-10-2013
Lokacija: Tz
Odgovori: 17
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kriza identiteta kod bosnjaka (muslimana)

Svi su k'o fol za multikulturu i suzivot, a onda za svaki slucaj upisu svoje dijete u KSC nacionalni/vjerski tor. Sto bi neki rekli -u svojoj vjeri na svojoj zemlji(skoli).

Ja razumijem hrvate koji upisu djecu u tu skolu. Djecu ce im obrazovati ucitelji hrvati(katolici), ucit ce hrvatski jezik, pravit ce se priredbe povodom uskrsa i bozica, i sva skola je okovana katolickim obiljezjima. Kvalitet nastave uopste nije bitan.

Ali nikako ne razumijem bosnjake(muslimane) koji tu salju djecu. Mislim da je u pitanju roditeljska iskopleksiranost i uvjerenje da ce biti "moredniji" ako djecu posalju pod krst. Ali ne daj Boze poslati dijete u mejtef.

Istina je ipak nesto drugo. Djeca koja zavrse KSC nece biti nista pametnija niti ce posjedovati vece znanje od djece iz drugih skola. Jer sve je to individualno od dijeta do dijeta, koliko dijete voli uciti, i koliko ima podrsku roditelja.

Ali eto, bitno je da neki roditelji (bosnjaci) zadovolje svoje komplekse proizasle iz pomodarstva i svoje licne gluposti.

Tim bosnjacima ni na pamet ne pada da djecu upisu u mejtef i da ih nauce nekim osnovama svoje vjere..., ali im nije mrsko djecu poslati pod krst. Ta djeca ce odrasti uz krst i kojekakve svete Franje, a o svojoj vjeri nemaju pojma.

Ali eto takav smo mi narod. Za nas multikulturalizam znaci gaziti i zaboravljati svoje a sto vise se ulizivati i priklanjati drugom.

31-10-2013 at 20:23 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kriza identiteta kod bosnjaka (muslimana)

citat:
ZmaJ-BiH wrote:
Svi su k'o fol za multikulturu i suzivot, a onda za svaki slucaj upisu svoje dijete u KSC nacionalni/vjerski tor. Sto bi neki rekli -u svojoj vjeri na svojoj zemlji(skoli).

Ja razumijem hrvate koji upisu djecu u tu skolu. Djecu ce im obrazovati ucitelji hrvati(katolici), ucit ce hrvatski jezik, pravit ce se priredbe povodom uskrsa i bozica, i sva skola je okovana katolickim obiljezjima. Kvalitet nastave uopste nije bitan.

Ali nikako ne razumijem bosnjake(muslimane) koji tu salju djecu. Mislim da je u pitanju roditeljska iskopleksiranost i uvjerenje da ce biti "moredniji" ako djecu posalju pod krst. Ali ne daj Boze poslati dijete u mejtef.

Istina je ipak nesto drugo. Djeca koja zavrse KSC nece biti nista pametnija niti ce posjedovati vece znanje od djece iz drugih skola. Jer sve je to individualno od dijeta do dijeta, koliko dijete voli uciti, i koliko ima podrsku roditelja.

Ali eto, bitno je da neki roditelji (bosnjaci) zadovolje svoje komplekse proizasle iz pomodarstva i svoje licne gluposti.

Tim bosnjacima ni na pamet ne pada da djecu upisu u mejtef i da ih nauce nekim osnovama svoje vjere..., ali im nije mrsko djecu poslati pod krst. Ta djeca ce odrasti uz krst i kojekakve svete Franje, a o svojoj vjeri nemaju pojma.

Ali eto takav smo mi narod. Za nas multikulturalizam znaci gaziti i zaboravljati svoje a sto vise se ulizivati i priklanjati drugom.


kakve to veze ima s tobom, odnosno sto tebi to smeta?
31-10-2013 at 20:32 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kriza identiteta kod bosnjaka (muslimana)

citat:
cupo wrote:
Mene iskreno ne nervira bila cija odluka da svoje dijete upisuje gdje hoce, to je stvar izbora.

Vise me nervira kad se o konkretnoj temi prica o necem trecem. Ili kad se stavlja na tas. To mi ga dodje po srpski "Svi su cinili zlocine i sve je isto", a dobro znamo da nije isto.

Nervira me sto pojedini forumasi, pod izgovorom bolje opremljenosti skole i znanja koje djeca sticu, KŠC izdvajaju kao skolu za primjer. Prvo to, a nakon toga dolazi "citanje" lekcije ostalim forumasima , koji nisu bas odusevljeni namjestajem u KŠC-u , kako su zaboga netoleratni, kako im smeta KŠC i jos kojekakvih etiketiranja koje smo svi imali priliku da citamo, a nidje veze s istinom. Znaci to konkretno meni smeta, to licemjerstvo i sve lijepo upakovano u celofan. Hajmo svi biti multikulti, Bosanci i Hercegovci, ali de da ja ipak dijete dadnem u KŠC i jos da drzim drugima pridiku kako sam aman zaman multikuluti ma more marš ba!. Ma nece nikako moci ove noci.





Katolicki Skolski Centar - u imenu vec stoji sve i nema uopste vise potrebe da me neko sad ubjedjuje u suprotno.

Radi sta hoces, upisi dijete u koju skolu ti hoces ali stoj iza onoga sto radis.



31-10-2013 at 22:18 | Ukljuèi u odgovor
naivna
Nivo: Forumski doajen
Dr.Vejsil Hetjimitj

Registriran(a): 23-08-2008
Lokacija: andromeda
Odgovori: 1324
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kriza identiteta kod bosnjaka (muslimana)

citat:
ZmaJ-BiH wrote:
Zasto bosnjaci imaju nacionalnu i vjersku krizu identiteta?
Zasto bosanski muslimani imaju urodjen otklon od Islama i vrlo lahko i svojevoljno se prilagodjavaju drugima?

Na primjer:

Dosta bosnjaka salje svoju djecu u Katolicki Skolski Centar iako se tamo uci po planu i programu druge drzave i cijela skola je okovana katolickim vjerskim simbolima. Ta djeca ce 14 godina gledati u katolicku ikonografiju, slaviti katolicke blagdane i kojekakve svece, dok sa druge strane nemaju pojma o svojoj vjeri jer njihovim roditeljima ni na pamet ne pada da tu svoju djecu posalju u mejtef. I sva ta katolicka simbolika i hrvatski plan i program nisu problem za bosnjake cija djeca tu idu u skolu.

Sa druge strane, kada bi kojim slucajem postojao Islamski Skolski Cenatar na fazon KSC-a, srbima i hrvatima ni na pamet ne bi palo da djecu posalju u tu "Muhamedansku" skolu. I ne samo njima, cak ni bosnjaci koji salju djecu u KSC sigurno ne bi svoju djecu poslali u ISC ma koliko kvalitetna skola bila jer bi ih bilo sramota i jer to ne bi bilo "moderno".

Bosnjacka djeca u KSC-u su samo jedan primjer krize identiteta i olahkog priklanjanja i prilagodjavanja drugima.

Zasto je to tako?? Da li je to zato sto zivimo na krscanskom kontinentu pa mnogi misle da ce im djeca bolje proci u zivotu ako ih barem malo "pokrste"?


Pa nije ta kriza samo kod Bosnjaka muslimana,mada je daleko najizrazenija,sto ne treba da cudi jer Bosnjaci muslimani su izlozeni neprestanoj diskriminaciji i unistenju jos od povlacenja Osmanlija sa ovih prostora.Ta "kriza identiteta" ,kako kazes, je najizrazenija kod beskicmenjaka,ljigavaca,ljudi koji su spremni radi malo cara da prodaju sve.I nije to prisutno,kako rekoh, samo kod Bosnjaka.

Evo ti jedan primjer poznatih licnosti.Ivo Andric je kao katolik iz Travnika bio deklarisani Srbin i srpski nacionalista.Kao takav,kroz djela koja je pisao a koja su iskljucivo kritikovala "tamni vilajet",dakle kao deklarisani Srbin on je u to vrijeme sveopste europske naklonosti Srbima bio nagradjen Nobelovom nagradom.Njegov primjer je pokusao slijediti Mesa Selimovic,deklarisuci se kao Srbin, nadao se Nobelovoj nagradi a iako deset puta bolji pisac,nije je dobio,jer djela koja je pisao bila su puna ljubavi,davala su univerzalnu poruku poltronizma svakog rezima,ali im je falila nota islamofobije,sto je svakako rezultiralo nedobijanjem Nobelove nagrade.Dakle pogresna procjena politicke situacije,jednostavno nije bio na pravom kolosjeku.

Nemanja Kusturica,takodjer slijedi slican primjer uz napomenu da je on sto se tice love,najpametniji od svih njih jer je svojom islamofobijom i srpskim nacionalizmom vec uveliko profitirao.Inace ,Nemanja je posebna vrsta ljigavca,jedan egocentricni narcisoidni tip na zalost veoma inteligentan,a prije svega spreman da u svom inatu i bezobrazluku ide do kraja,koristeci aktuelnu vise-decenijsku situaciju progona Bosnjaka,u svrhe licnog bogacenja.
Zatim Josip pejakovic,nekada veliki bosanac,Hrvat,sada ljubitelj lika i djela laktaskog vodje i veliko-srpskog ljigavca Nemanje Kusturice.Imas primjere i sa ovog foruma a nisu Bosnjaci.Glume "velike bosance" a sutra bi, kada je interes u pitanju, bili veliki Srbi,veliki ovi ili oni,zavisi koji i kakav rezim je trenutno aktuelan u sredini u kojoj zive...
01-11-2013 at 12:59 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kriza identiteta kod bosnjaka (muslimana)

citat:
naivna wrote:


Imas primjere i sa ovog foruma a nisu Bosnjaci.Glume "velike bosance" a sutra bi, kada je interes u pitanju, bili veliki Srbi,veliki ovi ili oni,zavisi koji i kakav rezim je trenutno aktuelan u sredini u kojoj zive...

Imena kolega, imena.
01-11-2013 at 13:03 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 28
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Aldarion, aly, golga, jaaah
FORUM : Tuzlarije : Kriza identiteta kod bosnjaka (muslimana) New Topic Post Reply

Strana: 1 2


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice