Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Tuzla Grad
Strana: 1 2
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Tuzla Grad

U posljednjih par dana na medijima se moglo èuti kako je pokrenuta inicijativa na nivou F BiH da Tuzla,Zenica i Široki Brijeg dobiju status Grada.Zanima me imali neko informaciju u kom æe zapravo smijeru iæi taj preustroj i da li æe se sve na kraju balade svesti na to da æemo umjesto naèelnika imati gradonaèelnike ili æe to donijeti neke suštinske promjene 


<br /><br /><br /><br />

25-12-2013 at 11:52 | Ukljuèi u odgovor
bosnian972
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-08-2005
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 4160
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzla Grad

citat:
yugi wrote:
U posljednjih par dana na medijima se moglo èuti kako je pokrenuta inicijativa na nivou F BiH da Tuzla,Zenica i Široki Brijeg dobiju status Grada.Zanima me imali neko informaciju u kom æe zapravo smijeru iæi taj preustroj i da li æe se sve na kraju balade svesti na to da æemo umjesto naèelnika imati gradonaèelnike ili æe to donijeti neke suštinske promjene


pretpostavimo da tuzla postane grad. jedina promjena bi trebala biti omjer izdvajanja iz drzavne kase (trenutno jedini nacin da se uzme koja para nakon sto se sve prodalo) ne vidim bilo kakvu drugu promjenu. i dalje cemo imati jednoumlje i jednopartijski sistem na vlasti. i dalje ce slijepi biti plaseni ratovima i nacionalistima. i dalje ce se donositi programi i uzimati krediti za potsticaje, razvoje i slicne price za koje nikad niko nece podnijeti izvjestaj o uspjesnosti. salosno je sto je i jedina iole relevatna politicka partija (SDA) letargicna i podmirena sitnicama iz opstinskog budzeta. iskreno se nadam da cemo nekad imati zakon koji trazi psiho test prije bilo kakvog posla u opstinskoj/kantonalnoj/drzavnoj administraciji.


[Edited by bosnian972 on 25-12-2013 at 13:37 GMT]
25-12-2013 at 13:36 | Ukljuèi u odgovor
Caliph
Nivo: Forumski doajen
Historia magistra vitae est

Registriran(a): 29-06-2012
Lokacija: Grad Tuzla
Odgovori: 1187
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzla Grad

U našoj provinciji se ništa neæe promijenit. I dalje æemo bit provincija kojom æe doživotno vladat šizofrenik, a kojim æe zaluðene narodne mase davat aplauze za svaku glupost koja mu padne na pamet.

Svakako, Irac, Miladije, Kreka, Tušanj, pa i Slatina, Mosnik i opæenito sve što ima dodirnih taèaka sa zapadnim dijelom grada æe i dalje bit na marginama zbivanja i lièit æe na Pripyat, a krediti æe se dizat da se šminka tamo gdje voziæ vozika.

Najbitnije, Veliki Voða æe za sebe moæi reæi da je gradonaèelnik.

25-12-2013 at 13:51 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzla Grad

Ma ja sam kontao da æe se možda dobijanjem statusa Grada Tuzla administrativno urediti kao npr Sarajevo ,gdje bi imali npr opštinu Istok,Centar i Zapad što bi svakako doprinjelo poboljšanju pružanja usluga koje su u nadležnosti opštine.Sa druge strane to bi možda bila jedinstvena prilika da se smanji ovaj preglomazni administrativni aparat,o èemu sam dosta puta veæ pisao i da se stvore tri efikasne administrativne jedinice.Ehh sad naravno,mnogi æe odma zadreèati kako eto neko za Boga miloga želi dijeliti Tuzlu što nema blage veze sa istinom!!!!
Za mene je više nego glupo da grad od 120 hiljada stanovnika sve svoje administrativne usluge obavlja u jednoj jedinoj šalter sali!!!
Bilo bi recimo ok da sjedište opštine Istok bude recimo na Brèanskoj,Opštine Centar tu gdje veæ jeste opština a Zapad recimo negdje na Ircu ili Slatini!
Ovo ni u kom aluèaju ne bi predtavljalo poveæanje administracije nego naprotiv.Odrediti da svaka eventualno tako formirana opština ima maksimalno dva do tri administrativna radnika na hiljadu stanovnika i taèka!
Btw slažem se bosnian sa tobom da je tuga da trenutno u Tuzli faktièki i ne postoji opozicija što ove na vlasti svakako stavlja u jako lagodnu poziciju da rade šta hoæe i kako hoæe o èemu možda ponajbolje svjedoèe i ovi posljednji nakaradni potezi za poskupljenjem prvo odvoza smeæa a zatim i poskupljenje vode!!!

[Edited by yugi on 25-12-2013 at 17:41 GMT] 


<br /><br /><br /><br />

25-12-2013 at 17:40 | Ukljuèi u odgovor
Caliph
Nivo: Forumski doajen
Historia magistra vitae est

Registriran(a): 29-06-2012
Lokacija: Grad Tuzla
Odgovori: 1187
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzla Grad

Sve to što si rekao zvuèi odlièno u teoriji (dobra je ideja fakat, nisam sarkastièan ovdje). U praksi mislim da to ne bi išlo tako imajuæi u vidu vlast koja grabi sve ispred i oko sebe. Štaviše, ureðenje grada na takav naèin bi im dalo samo još više šansi da uhljebe ono malo preostalih stranaèkih poslušnika i rodbine koje do sad nisu uspjeli uhljebit, obiènom graðaninu teško da bi se šta promijenilo na bolje.

Da ne govorim o tome što svaka ideja o "podjeli" grada bude doèekana na nož od strane crvenih koji su tobože tol'ko zabrinuti za jedinstvo grada i nacije da noæima ne spavaju zbog toga. Sjeti se samo izmišljotina o Bukvareviæu i zatrpavanju jezera, mo'š mislit kakve ideje bi sad imali.

25-12-2013 at 17:56 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzla Grad

citat:
Caliph wrote:
Sve to što si rekao zvuèi odlièno u teoriji (dobra je ideja fakat, nisam sarkastièan ovdje). U praksi mislim da to ne bi išlo tako imajuæi u vidu vlast koja grabi sve ispred i oko sebe. Štaviše, ureðenje grada na takav naèin bi im dalo samo još više šansi da uhljebe ono malo preostalih stranaèkih poslušnika i rodbine koje do sad nisu uspjeli uhljebit, obiènom graðaninu teško da bi se šta promijenilo na bolje.

Da ne govorim o tome što svaka ideja o "podjeli" grada bude doèekana na nož od strane crvenih koji su tobože tol'ko zabrinuti za jedinstvo grada i nacije da noæima ne spavaju zbog toga. Sjeti se samo izmišljotina o Bukvareviæu i zatrpavanju jezera, mo'š mislit kakve ideje bi sad imali.


Pa jasno mi je da aktuelna vlast u Tuzli nikada neæe pristati na takav oblik administrativnog ureðenja ma kolko god se argumenata podastrlo da bi takav ustroj donio puno efikasnije funkcionisanje Tuzle!
To je jedini naèin da se doðe do ravnomjernog razvoja Tuzle jer npr graðani eventualne opštine Istok najbolje znaju šta su njihovi prioriteti i vjerovatno bi voðeni tim prioritetima i vršili raspodjelu budžetskih sredstava.Sa druge strane,veæ sam rekao ,takav ustroj ili ureðenje kako god da to nazovemo ne bi implicite znaèio i poveæanje administracije èak šta više!!!Naravno,mišljenja sam da bi recimo na nivou Grada ostale neke nadležnosti koje bi bile zajednièke za sve tri opštine ali ni to ne bi dovelo do poveæanja administracije obzirom da te službe veæ postoje(tipa recimo geodetska uprava i sl)!
Postojeæe ureðenje neminovno dovodi do toga da se licka samo centar grada jer "gradski oci" znaju da je to najlakši naèin da se obezbjede glasovi jer tu živi najveæi broj populacije a to što recimo i danas dan postoje mjesne zajednice koje nemaju vodu(u kom ono vijeku mi živimo??)njih savršeno nije briga!
Ali izgleda da je u cijeloj ovoj prièi najbitnije da faraon napokon dobije titulu gradonaèelnika!!! 


<br /><br /><br /><br />

25-12-2013 at 18:20 | Ukljuèi u odgovor
lola
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-12-2003
Lokacija: Slo&CH
Odgovori: 9851
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzla Grad

citat:
yugi wrote:


Pa jasno mi je da aktuelna vlast u Tuzli nikada neæe pristati na takav oblik administrativnog ureðenja ma kolko god se argumenata podastrlo da bi takav ustroj donio puno efikasnije funkcionisanje Tuzle!
To je jedini naèin da se doðe do ravnomjernog razvoja Tuzle jer npr graðani eventualne opštine Istok najbolje znaju šta su njihovi prioriteti i vjerovatno bi voðeni tim prioritetima i vršili raspodjelu budžetskih sredstava.Sa druge strane,veæ sam rekao ,takav ustroj ili ureðenje kako god da to nazovemo ne bi implicite znaèio i poveæanje administracije èak šta više!!!Naravno,mišljenja sam da bi recimo na nivou Grada ostale neke nadležnosti koje bi bile zajednièke za sve tri opštine ali ni to ne bi dovelo do poveæanja administracije obzirom da te službe veæ postoje(tipa recimo geodetska uprava i sl)!
Postojeæe ureðenje neminovno dovodi do toga da se licka samo centar grada jer "gradski oci" znaju da je to najlakši naèin da se obezbjede glasovi jer tu živi najveæi broj populacije a to što recimo i danas dan postoje mjesne zajednice koje nemaju vodu(u kom ono vijeku mi živimo??)njih savršeno nije briga!
Ali izgleda da je u cijeloj ovoj prièi najbitnije da faraon napokon dobije titulu gradonaèelnika!!!



Koliko je njihov (aktuelna vlast) problem podjele gradske vlasti toliki problem æe biti i finansiranja nove administracije a neke koristi sigurno neæe biti zaradi nakardnog sistema gdje solidarnost, kompetencije i odgovornost ne dozvoljavaju da jedan aministrator radi na više poslova.
25-12-2013 at 18:47 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzla Grad

naravno da je bolje da smo grad nego opcina,sredstava radi...
a to uredjenje po opcinama,jedino ako nam se pridruze zivinice i lukavac sto btw i nije daleko od logicnog slijeda dogadjaja...

27-12-2013 at 07:53 | Ukljuèi u odgovor
neveli
Nivo: Forumski vuk
Baška ilum, baška pamet.
Registriran(a): 08-04-2006
Odgovori: 605
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzla Grad

Grad je sigurno bolja opcija od opcine - prepreke su uklonjene, Siroki u paketu postaje grad sa Tuzlom..

Presmjesno , al to su te nase zbilje, kalkulacije i cijene..

28-12-2013 at 20:34 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzla Grad

Puno, puno pratim sta se u Tuzli gradi. Nema grada na prostorima bivse YU gdje se gotovo svi stanovi prodaju a da ni temelj zgrtadi nije udaren. To ima samo u Tuzli. Zasto, cesto se pitam. Da li je Tuzla toliko bolja od Banja Lke gdje se malo sta gradi, da li su uslovi zivota poviljniji u Tuzli nego u drugim gradovima BiH. Tuzla se gradi, m2 je skuplji nego u bilo kojem gradu BiH. Opet se pitam zasto i nikako da nadjem razlog.

U Banja Lici imamo samo ulice Mese. Selimovica, Skendera Kulenovica i Osmana Djikica, dobro znamo i zasto, sve druge koje su nosile bosnjacka imena nestale su. Sad su to ulice nekih vojvoda, kao nap. bivsa ulica Ive Mazara sad je ulica vojvode Momcila. Ko je taj vojvoda Momcilo, to znaju samo oni koji su ulici tako ime dali.

U Tuzli ima ulica Petra Kocicas, u Banja Luci centru grada u parku koji je nekad bio bosnjacko mezarlje je kip Petru Kocicu sa ispruzena tri prista.

Na jednom Kongersu Bosnjaka bas u Banja Luci kome je i Kocic prisustvova, kad je sa zakasnjenjem usao Safet beg Basagica, Kocic se na sav glas proderao " Turci u Anadoliju i u Iran" , a Safet njemu kratko i jasno " a medjedi u sumu". To st je tad viknuo Kocic, u poslednjem ratu glasno su govorili i mnogi drugi pripadnici njegoiva naroda

Mislim da Bosnjaci imaju puno, puno boljih knjizevnika od Kocica, koji zasluzuju da neke od tuzlanskih ulica nose njihiva imenas, a da ne govorim o mnogim mladim i hrabrim ljudima koji su svoj zivot dali za odbranu BiH i grada Tuzle.

Uostalom, pogledajte mapu grada Tuzle i imena ulica, pa se zapitajte, cija to imena nose tuzlanske ulice, kakav je njihov doprinos za BiH i grad Tuzlu. "Malo morgen" sto rece Milosevic, lakse je osutiu paljbu, ne gledajuci u imena ulica.


[Edited by Dajdza on 03-03-2014 at 23:59 GMT]

03-03-2014 at 23:54 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 45
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Politika : Tuzla Grad New Topic Post Reply

Strana: 1 2


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice