Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Tuzlarije : Opstrukcije matinog ureda Tuzla
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
Platonix
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 21-03-2011
Odgovori: 363
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Opstrukcije matinog ureda Tuzla

Zbog nemogunosti bilo kome da se obratim i prijavim neodgovoran odnos Matinog ureda Tuzla i MUP-a ivinice- dio za izdavanje pasoa, osjetio sam potrebu da svoje negodovanje i loe iskustvo podijelim sa drugim graanima kako bi oni bili upoznati sa loom praksom ovih slubi i manje bili frustrirani i iznenaeni te se na drugaiji nain pripremili za putovanje.

Prije petnaest dana tanije 03.07.2012 uplatio sam 40KM za vaenje pasoa jer mi stari paso istekao. Doao sam u ivinice jer toj Opini pripadam. Odjel za izdavanje pasoa nalazi se u Poti gdje je nenormalno toplo i ljudi ekaju u velikom redu. Doao sam na red meutim gospoa je tada zatvorila uz rijei da je pauza. Pie da je pauza 30 min. meutim jo 20 minuta sam dodatno ekao a prije toga 85min u redu,dakle gotov 2 h. Naravno na produenu pauzu sam se alio, no gospoa na alteru nije osjeala brigu za to, oito je znala da od prijave efu nita nema i moe da radi kako eli. Da napomenem nisam dobio ime dotine, a ne nosi akreditaciju, knjige albi nema.
Prolo je petnaest dana, i otiao sam po paso, meutim iznenaenje, paso nije uraen jer kao, fali jedinstveni matini broj u knjizi roenih- stoga paso nije gotov. No , ja sam imao stari paso i nije bilo problema sa brojem- tako da vidite , kako gospoa oito pravi opstrukciju u izdavanju pasoa zbog mog negodovanja za produenu pauzu. Dobio sam papir na kome pie " Obavjetenje" i kae mi sada slubenik koji radi sa tom gospoom da obavjetenje odnesem u Matini ured Tuzla. Nije bilo druge, uzeo sam obavijtenje, pisalo je kako treba da se u knjigu roenih upie JMB i to je sve. Jasno , moglo se to poslati putem e- maila, no ja sam sjeo u auto, guva, toplina, doao u Tuzlu. Pred brojem 006 kancelarija, uhvatio se red, 11 osoba eka u redu. Dok sam doao na red prolo je oko 1,5 sati. Predao sam obavijest i gospoa je upisala broj u knjigu i rekla da vadim rodni list. Otiao sam na informacije i dobio broj, i opet ekanje u trajanju od 55 minuta. Kada sam doao na red, otiao sam do altera , traili su da uplatim 3 KM za vaenje rodnog lista, odmah sam platio, dobio sam rodni list ali isti sad sam sad morao nosit na drugi alter da se ovjeri i potpie i opet stao u red i ekao 20 minuta. Jasno na istom mjestu su mogli i ovjeriti i potpisati no , oito ima vika radnika tako da su poslovi podijeljeni te stranke bespotrebno etaju od altera do altera- no tos je u ove 3KM , jer iako je rodni list sa konstanstim podacima, u ovisnosti od namjene plaa se vie ili manje ili se ne plaa- a papir isti i podaci na njemu, zar je njih briga zato koristim rodni list- no hara je hara . I kad sam uzeo rodni list , nisam mogao nazad u ivinice jer tamo na pasoima rade do 16h- tako mi dan proe. Sutradan ujutro, otiao sam sa rodnim listom u ivinice i traio paso. Veoma neljubazno gospodin na izdavanju pasoa mi je rekao da sada moram ekati jo 15 dana. Nije mi bilo druge, otkazao sam putovanje, a ostaje mi dilema da li da tuim i sudski traim nadoknadu mojih putnih trokova, vrijeme, i oitu opstrukciju u administraciji prilikom izdavanja pasoa. Ovo piem svim dobrim graanima, budite obazrivi, nemojte se iznenaditi kada doete u ovu situaciju i ako planirate negdje da idete, treba vam paso, predajte prije na dva mjeseca- jer imamo ljude u birokratiji koji aljkavo rade svoj posao, nikome ne odgovaraju, nemate se kome aliti . Jo da napomenem, u Matinom uredu Tuzla, ima knjiga albi, nije ovjerena niti ima redni broj stranica, knjiga je gotov ispisana, sve same sugestije, primjedbe preteno na ekanje u redovima , no oito da to niko ne ita , jer da se ita ne bi problemi ostali na koje sam i sam naiao.

Jo da dodam, blie se lokalni izbori, birate naelnike, vijenike, no ovi u opinskim slubama, na raznoraznim alterima i institucijama ostaju isti i rade im kako ima volja- i pitajmo se donose li izbori promjenu ako razni slubenicu rade kako im volja .

22-07-2012 at 00:01 | Ukljui u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Odgovori: 9876

icon Re: Opstrukcije matinog ureda Tuzla

citat:
Platonix wrote: Jo da dodam, blie se lokalni izbori, birate naelnike, vijenike, no ovi u opinskim slubama, na raznoraznim alterima i institucijama ostaju isti i rade im kako ima volja- i pitajmo se donose li izbori promjenu ako razni slubenicu rade kako im volja.

to je odlicno pitanje! bitno je naglasiti da nema promjene dokle god su isti ljudi i u zakonodavnoj i u izvrsnoj vlasti. potrebno je dovesti svjezu krv, ljude savremenih pogleda i shvatanja o javnoj administraciji. potrebno je "prepisati" modele uspjesne administracije opcina koje su naprednije i ucinkovitije od tuzle, ali to ce tesko uraditi oni koji godinama rade istu stvar. kad nekome obecas da ces ga zaposliti ako donese 100 glasova, onda to obecanje moras ispuniti, a svaka stoja kad se sabere, donese dobru porciju glasova, ali i (ne)potrebnih radnih mjesta.

dovoljno je reci da opcina nije imala reviziju dugi niz godina i tu se prica zavrsava
22-07-2012 at 01:24 | Ukljui u odgovor
RPM

Registriran(a): 23-03-2004
Odgovori: 7103

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage

zato, recimo u Bijeljini na stranici Optine Bijeljina popuni formular i dokumenta ti dou potom ... .... a kod nas k'o i prije 50 godina ...  

pianje ubija jutarnju romantiku, vie nego zadah ... pianje!
21-04-2014 at 11:14 | Ukljui u odgovor
laly
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Odgovori: 39084

Ubit ce nas ova birokratija

21-04-2014 at 20:31 | Ukljui u odgovor
MelMel
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670

icon Re: Re: Opstrukcije matinog ureda Tuzla

citat:
RPM wrote:
zato, recimo u Bijeljini na stranici Optine Bijeljina popuni formular i dokumenta ti dou potom ... .... a kod nas k'o i prije 50 godina ...

Najbolje je da spalite Opstinu u znak protesta.
21-04-2014 at 20:43 | Ukljui u odgovor
RPM

citat:
MelMel wrote:

Najbolje je da spalite Opstinu u znak protesta.

e neemo, to e ti kad ti zatreba neki papir i nakon sati provodenih u nepravilnom redu, gledajui kako likovi preko reda sve zavre a tebi rastu rogovi ...  

22-04-2014 at 19:49 | Ukljui u odgovor
RPM

citat:
laly wrote:
Ubit ce nas ova birokratija

mene nije ubila, mene je zatukla ...  

22-04-2014 at 19:50 | Ukljui u odgovor
.*CAR*.
I istina je relativna

Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 3927

Neki dan placam dazbine i gledam one silne redove i sjetim se svoje LK prosle godine ......

Na jednom salteru obrazac uplatnice
Ispunjavanje na sredini (ako imas olovku)
Na drugom se placa
Na trecem se podnosi zahtjev
Na etvrtom se slikas (ako sistem nije pao)

Pa zar to niko nije ustanju malo da pojednostavi ......

27-04-2014 at 21:47 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 19
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: bone, dz.g81, fuad_baaboy, FunkyG, latino, mirsadmimi, musti, ninjaS, ramones, red_baron, TuzlankA78, _truth_
FORUM : Tuzlarije : Opstrukcije matinog ureda Tuzla New Topic Post Reply

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net