Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : KOMUNIZAM ILI KAPITALIZAM
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Platonix
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 21-03-2011
Lokacija: Jupiter
Odgovori: 363
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon KOMUNIZAM ILI KAPITALIZAM

Nije proglem pogriješiti, svako griješi, ali je problem istrajavati u grešci !!! Prihvatanjem kapitalizma, privatizacije dobili smo više od 50% graðana koji su na granici siromaštva, oko 75% graðana želi napustiti BiH, imamo pokradeno privatizaciom oko 9 milijardi maraka od strane 85 ljudi iz BiH koji su milijarderi u državi koj broji oko 4 miliona stanovnika. Dakle svi bi mogli dobro živjeti da je taj novac imao ravnomjerno usmjeravanje. Privatizacija je uraðena preko vrijednosnih papira od èega ste imali uzak izbor trošenja a ne u novcu što je velika greška. Sada kada smo u ovom neoliberalnom kapitalizmu gdje državu ne zanima ekonomija veæ samo porezi , imamo situaciju propadanja mnogih fabrika a samim time i poreza. Greška je naèinjena, ali se postavlja pitanje zašto istrajavamo u grešci koja se zove Kapitalizam živeæi pod protektoratom meðunarodne zajednice koja ništa ne èini da promijeni situaciju.
Da li je možda mudrije priznati grešku, i zaustaviti ralje Kapitalizma koje još nije preuzelo naše rudnike, elektroprivredu, naše vode, šume... imamo velike šanse da ispravimo grešku , zaustavimo pogubni Kapitalistièki režim koji su nam nametnuli stranci kako bi se domogli prirodnih resursa BiH, ostvarili svoje ciljeve a nas graðane ostavili bez igdje ièega. Možda je vrijeme da svi udruženo se vratimo tekovinama Komunizma kada se poštovali radnici, kada smo svi zapravo imali slobodu i blagostanje.





[Edited by Platonix on 06-07-2014 at 15:56 GMT]

[Edited by Platonix on 06-07-2014 at 15:57 GMT]

05-07-2014 at 16:28 | Ukljuèi u odgovor
mima
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-08-2002
Odgovori: 785
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: KOMUNIZAM ILI KAPITALIZAM

Kad sam kao dijete dolazila s materom i ocem neni i djedu u Tuzlu, nismo imali kola, svi bismo, moja velika prodica tuzlanska, išli Æirom do Kiseljaka, tamo se kupi kanta pekmeza od šipka, u èuvenoj pekarnici vreæa kifli (bilo nas je mnogo djeèurlije), jedna je tetka imala "pretis" lonac, pa smo na vatri kuhali grah ... Kupali se u potocima, barama, pa onda nakon par godna vozali u tetka Nusreta škodi ... a danas je moja Bosna i moja bosanska porodica rastrgana, izbezumljena, depresivna, slomljena , a ja ovdje, pregazivši svijet u radnièkim èizmama od Jihara do Al ALAMEINA, ne znam gdje pripadam i jesam li ja to pameæu skrenula kad želim ljudovati a ne ludovati. Moja predivna djeca , odrasli, školovani ljudi ne razumiju "seljaèine" koje nas vode, pitaju me - majko, tko su ovi ljudi. Ne kukam za prošlošæu, samo hoæu raditi, hoæu živjeti skromno, ali da ŽIVIM a ne da VEGETIRAM. Neka me puste da zaplaèem na sjeæanja otprije 30 godina jer ja sam iz tog vremena ponijela više dobrog nego lošeg. I da ne ponavljam mnogo puta prežvakanu prièu, gospodin Abdulah Sidran je kazao istinu koja je aksiom (dakle - to je èinjenica koja se NE DOKAZUJE). DEMOKRACIJA koja je shvaæena kao ANARHIJA, OGROMNO NEZNANJE IKOJIH NAUKA, POLA STUDENTARIJE S PLAÆENIM ISPITIMA (ne do ti bog takvom ljekaru pod nož, a ekonomisti da vodi državu) ... Nažalost, mi smo tren, ma ni tren, a toliko muke u tom trenu ima ... A ja bih voljela da opet odem na Ilinèicu kad doðem u Tuzlu I NA MAJEVICU U TETKA Hadžege vikendicu, ali tako da me nije briga èiji je to dio Bosne Ja bih htjela da u mojoj kompaniji vlada znanje a ne da je to "bordel - gospodarski subjekt". Ja ne bih više eksperimenata, ako može.

Kad se veæ dogodilo, to što se dogodilo, kad je veæ Svijet socijalizma, oèito nekome, veæini, loš, propao , kad su propali nesvrstani pa smo sad svi lijepo svrstani u kolonu za narodne kuhinje diljem Europe, dok ostali dio svijeta i nema tu sreæu da ima narodne kuhinje, pa kad je veæ tako, dajte mi baem da dušom dahnem, da se ne bojim kako æu sutra izjutra na poslu, hoæe li me rakonja ili kap strefiti od muke. Ja bih da ponovno vidim i nebo i lastu i omirišem ljeto opuštena uz èašu, jednu skromnu èašu crnog. mima

[Edited by mima on 06-07-2014 at 10:30 GMT]

06-07-2014 at 08:25 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: KOMUNIZAM ILI KAPITALIZAM

Mi i demokratija, Bosna i Hercegovina, njeni politicki tajkuni su izabrali najnakaradniju formu kapitalizma, klerokapitalizma.

Kod nas nema ni traga demokratije, ali na svu zalost, nas narod nesto bolje nije ni zasluzio, mi smo toliko obojeni, nacionalisticki nastrojeni da nasi politicari imaju ite kako lgan posao sa nama, nama su mozgovi do te mjere isprani da ponekada i neznamo sta i koliko hocemo.

Ako nam selo odredjuje politicki pravac i postavlja te "seljacine" na vlas onda nama nema spasa.

U danasnjoj Bosni i Hercegovini jedino lopovi podrzavaju ovakvu formu vodjenja drzave. Ja licno sumnjam u izborne rezultate nasih partijasa...sa cime opravdati da narod uvjek nanovo bira ljude koji su ovu drzavu doveli do prosjackog stapa ?

06-07-2014 at 23:07 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: KOMUNIZAM ILI KAPITALIZAM

Imam primjedbu na naslov. Komunizam kao sitem nigje i nikad nije postaojao. Komunizam je samo ideja, najvjervatnije nikad neostvarljiva. Mislim da bi bilo ispravnije postaviti naslov " Socijalizam ili kapitalizam".

Ipak kad govorimo o socijalizmo tu su postajale razlike od drzave do drzave. Ista stvar je i sa kapitalizmom. Tako npr. kapitalizam u Njemcakoj ili Svedskoj nije isti, a da ne govorim o kapitalizmu u SAD. Sobzirom da su SAD iz robovlasnickog drustva usle u kapitalizam, dakle, preskocile su feudalno drustvo, to mnogi danas zive u kapitalizmu ali njihova svijest je opterecena nekim formama robovlasnickog drustva.

To se posebno odnosi na vlasnike kompanija. Mnoga pitanja iz radnog odnosa nisu pravno regulisana. Pitanje zdravstvene zastite najgore su rijesena u odnosu na sve kapitalisticke zemlje Zapada. Ono sto ima radnik ili penzioner u zemaljama Zapada, u SAD nice biti ni za 100 godina.

NI svi komunisti nisu isti, bolje receno nemaju isti pogled na svijet. Tako npr. komunisti u bivsem SSSR-u i komunisti u Italiji imali su razlicita gledanja ne samo u nacinu dolaska na vlast, nego i po mnogim druim pitanjima.

U Francuskoj su cesto na vlasti socijalisti, u Svedskoj smo imali socijaldemokrate kao i u Njemackoj: Vili Brtatn, Smit, Sreder itd, ali Njemacka je uvijek bila kapitalisticka zemlja, istina sa puno puno velikom socijalnom pravdom, zahvaljuci bas socijaldemokratici ili socijaldemokraciji.

07-07-2014 at 01:06 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: KOMUNIZAM ILI KAPITALIZAM

citat:
Dajdza wrote:
Imam primjedbu na naslov. Komunizam kao sitem nigje i nikad nije postaojao. Komunizam je samo ideja, najvjervatnije nikad neostvarljiva. Mislim da bi bilo ispravnije postaviti naslov " Socijalizam ili kapitalizam".

Ipak kad govorimo o socijalizmo tu su postajale razlike od drzave do drzave. Ista stvar je i sa kapitalizmom. Tako npr. kapitalizam u Njemcakoj ili Svedskoj nije isti, a da ne govorim o kapitalizmu u SAD. Sobzirom da su SAD iz robovlasnickog drustva usle u kapitalizam, dakle, preskocile su feudalno drustvo, to mnogi danas zive u kapitalizmu ali njihova svijest je opterecena nekim formama robovlasnickog drustva.

To se posebno odnosi na vlasnike kompanija. Mnoga pitanja iz radnog odnosa nisu pravno regulisana. Pitanje zdravstvene zastite najgore su rijesena u odnosu na sve kapitalisticke zemlje Zapada. Ono sto ima radnik ili penzioner u zemaljama Zapada, u SAD nice biti ni za 100 godina.

NI svi komunisti nisu isti, bolje receno nemaju isti pogled na svijet. Tako npr. komunisti u bivsem SSSR-u i komunisti u Italiji imali su razlicita gledanja ne samo u nacinu dolaska na vlast, nego i po mnogim druim pitanjima.

U Francuskoj su cesto na vlasti socijalisti, u Svedskoj smo imali socijaldemokrate kao i u Njemackoj: Vili Brtatn, Smit, Sreder itd, ali Njemacka je uvijek bila kapitalisticka zemlja, istina sa puno puno velikom socijalnom pravdom, zahvaljuci bas socijaldemokratici ili socijaldemokraciji.




Bravo Dajdza, slazem se.
Uistinu, Americki nacin upravnog sistema je nesto najnakaradnije sto moze biti, sto naravno ni nasi politicki kokosari sa njihovim nacinom politicarenja nisu nista bolji.

Privatizacija mnogih nasih radnih organizacija je po svim prilikama nista drugo sem kriminal.
Pa u ime Boga, nismo mi pali sa marsa da ne razumijemo materiju o radnickim pravima, ta ista radnicka prava imali smo u predhodnom socijalistickom sistemu (YU)i danas kao da smo to sve zaboravili.

Nismo mi to zaboravili koliko smo u ovom bezvlascu pohlepni, rusimo drustvo nogama i rukama, nemamo ni grama moralne svijesti iako nedavno na jednom od nasih portala procitah da smo najreligiozniji narod u Evropi, pa gdje nam je obraz i postovanje.

Medju kvazi vjernicima smo prvi a po pitanju rusenja najosnovnijih ljudskih (radnickih) prava smo posljednji.

Kakav je to sistem gdje se radnicima duguju visemjesecne plate i gdje im se ne upisuje radni staz.

Pomenuo si Njemacku kao i Skandinavske zemlje, Njemacka uistinu ima jedan od najpravednijih sistema a to je: "Sociale Marktwirtschaft" sto u prevodu znaci...Socijalna trzisna privreda.

U Njemackoj, primjera radi nikada nije bilo niti ce po svim prilikama biti visokoobrazovanih nezaposlenih osoba, kao sto je to slucaj kod nas da diplomirani pravnik cuva ovce ili prodaje kafu u nasim mnogobrojnim seoskim i carsiskim kaficima.

Ko kod nas proklinje i soli nam pamet o neispravnosti Jugoslovenskog socijalizma, to su iskljucivo politicari i mnogi budzetski korisnici, nekolicina njih koji drzavu dovedose do prosjackog stapa.

Nama nista drugo ne preostaje nego preuzeti Njemacki sistem Socijalne trzisne privrede, i rijesiti se trenutnih klerokapitalista, lopova i razbojnika na politickoj sceni, ali kako pored tolikog broja zavedenih gradjanja i trovanih nacionalizmom i mrznjom, neznanjem i moralnom neodgovornosti.

Losi smo na svim poljima, politickim, ekoloskim, pravima covjeka i da ne nabrajam gdje smo jos u ogromnom deficitu.
07-07-2014 at 09:41 | Ukljuèi u odgovor
Fini
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 29-10-2006
Lokacija: Pogodi
Odgovori: 539
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: KOMUNIZAM ILI KAPITALIZAM

Dejtonski totalitarizam...

http://diwan-magazine.com/komunisticki-zlocini-nad-bosnjacima/

http://minber.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=5806:kako-su-crveni-zloinci-prolijevali-krv-bonjaka-&catid=56:vijesti&Itemid=80

31-07-2014 at 16:34 | Ukljuèi u odgovor
medic
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 15-09-2002
Odgovori: 3999
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: KOMUNIZAM ILI KAPITALIZAM

Pitaju babu pred kamerom, u nekoj beogradskoj ulici, kad se najbolje zivjelo, a baba ko iz topa: Kad je Svabo ovdje bio, 41-45.
Kontas, istina, tad je baba imala osamnes, jednom i nikad vise.
Mene da pitaju isto, zna se, 92-95, bez hrane, bez struje, raspar obuce, hiljade ljudi okolo izbjegle pred genocidom, granate, pogibija dragih osoba. Al samo jednom sam imao osamnes. 


31-07-2014 at 19:15 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: KOMUNIZAM ILI KAPITALIZAM

Kako za koga. Eto sad imamo kapitalizam tako bar kazu. Dobro ili lose. Nemamo Energoinvesta, Famosa, Haka i mnogih drugih firmo koje su zaposljavale malade. Se sve svelo na sverc - ckomerc, zakonsku otimacinu, razbojnicku otimacinu, pa nisi nigdje siguran, a psoebno kad podizes novac u banci i izadjes na ulicu.
Da izvines ti ovak kapitalizam.

19-10-2014 at 02:16 | Ukljuèi u odgovor
bracko
Nivo: Forumas sa iskustvom
ništa

Registriran(a): 01-02-2013
Lokacija: Gornja Maoèa
Odgovori: 312
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: KOMUNIZAM ILI KAPITALIZAM

citat:
medic wrote:
Pitaju babu pred kamerom, u nekoj beogradskoj ulici, kad se najbolje zivjelo, a baba ko iz topa: Kad je Svabo ovdje bio, 41-45.
Kontas, istina, tad je baba imala osamnes, jednom i nikad vise.
Mene da pitaju isto, zna se, 92-95, bez hrane, bez struje, raspar obuce, hiljade ljudi okolo izbjegle pred genocidom, granate, pogibija dragih osoba. Al samo jednom sam imao osamnes.


Jok,baba se zaj*****,kad su je pitali rekla je za vreme 2 svetskog rata,pa što baba,pa tad su nailazili kozaci,hebu me sinko i dadnu konzervu hrane,ovi sad hebu al ništa ne dadu
27-10-2014 at 08:00 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 46
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Politika : KOMUNIZAM ILI KAPITALIZAM New Topic Post Reply



Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice