Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Vaša porodica u WW2
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
survivor
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 17-09-2014
Odgovori: 2
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Vaša porodica u WW2

Pozdrav svima. bukvalno kopiram iz foruma klix.ba ovaj sljedeæi topic, jer mi se èini vrlo interesantan:
Potaknut sliènom temom na "susjednom" forumu, gdje ljudi bez zadrške i ustezanja govore o onome što znaju, odluèih da otvorim temu sa jednostavnim pitanjem: Gdje su bili i šta su radili èlanovi vaše porodice (djedovi, oèevi, bake, majke itd) za vrijeme WW2? Takoðe, ukoliko znate, iznesite neka njihova sjeæanja na taj period. Ne bih volio da se tema pretvori u prepucavanje ko je bio na pravoj strani, a ko ne i sl, niti da se navode lièni podaci o bilo kome (imena, mjesta odakle je ko itd) niti besmislene paralele sa današnjim vremenom. Jednostavno, da napravimo neki presjek i vidimo kakav je otprilike bio život malog èovjeka u teškim i vanrednim okolnostima i istorijskim vremenima.
Naravno, poèeæu od sebe, iako je sve što znam uglavnom iz druge ruke, jer sudionici odavno nisu živi, niti sam sa njima lièno imao priliku razgovarati o tome.

Što se tiæe moja porodica, djed sa mamine strane (1922) je bio partizan, a ustaše su mu ubili prvu ženu. Djed sa oèeve strane (1925) vrbovan 1943 u domobrane. Odatle ga poslali u Njemacku. nije se vratio.

17-09-2014 at 11:17 | Ukljuèi u odgovor
F4M1L14
Nivo: Forumski vuk
Mosnik,Mejdan,Brdo,Kula

Registriran(a): 16-05-2006
Lokacija: Essex
Odgovori: 457
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vaša porodica u WW2

Ne kontam sta ti je ovo 1922 I 1925? Jeli to njihova godina rodjenja? Ako je to to onda ok.

U mojoj familiaji Sa oceve strane Djed mi bio u 16-toj Muslimanskoj brigadi (1916) a sa materine strane djed je bio u 2-goj Krajiskoj (1913).

17-09-2014 at 15:42 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vaša porodica u WW2

Sa oceve strane djed (1918 ) je bio prvoborac, partizan i tako se ponasao citav svoj zivot, sto bi rekli zadrti komunista
sa mamine strani djed (1916) nije ucestvao u ratu kao vojno lice. 1942 je cijela porodica bila zarobljena od strane cetnika u Hercegovini. Italijani su ih spasili i transportovali u Slavoniju, tako da su djed i nena proveli rat u Osijeku kao izbjeglice...


[Edited by laly on 18-09-2014 at 09:31 GMT]

18-09-2014 at 09:31 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vaša porodica u WW2

Djed (1919) bio u vijsci kraljevine Jugoslavije, kad je poceo WWII.
Sluzio u Osijeku, i odatle ih raspustilo.
Nisam siguran, kako se obreo u Domobranima, mozda su to bili ostatci te kraljeve vojske, mozda..... Ne znam, zaboravih ga pitati, a sad je kasno.
Elem, obreo se u Doboju, gdje su ih zarobili nijemci??
Ni to ne znam kako.
Znam da je ispricao, imam video snimak, kako je njemacki oficir "prpolovio kolonu" bas pored mog djeda.
Ovu grupu sa mojim djedom su poveli...... negdje.
Sta je bilo sa drugom, nisam saznao.
Nakon nekoliko kilometara marsa, iz nekakve jedinice (ocigledno okupatorske, obzirom, da se nisu sukobili s nijemcima), izadje nekakav vojnik, i djeda bukvalno za kragnu izvuce iz kolone.
Ispostavit ce se da mu je to bio drug iz vojske koji je valjda ranije zavrsio odsluzenje, sta li.....
Inace Bosnjak, Musliman. Iz Spionice.
Spasio mu je zivot, jer su se nakon nekoliko minuta zaculi pucnjevi, na kolonu koja je vec otisla, a ovaj "spasioc" rece djedu: "eto komoratu Bozo, i ti bi u "zelenom potoku" zavrsio"
Djed je odatle pobjego u svoj rodni Dokanj, i krio se u nekakoj stali u sumi, zajedno sa jos par drugova iste sudbine.
Dok nisu dosli partizani u selo i trazili njih trojicu, pod prijetnjom da ce odvesti svu stoku iz sela, ako ih ne predaju.
I SELO IH PREDA , u stvari nagovori da se predaju partizanima.
Djed kaze da je otac od jednog od drugova licno dosao da ih nagovara, a u stvari se vise bojao za stoku.
Insan je tad valjda vrijedio puno manje nego danas, i puno manje nego govece il bravce.
I ode djed sa partizanima.
Al je valjda i od njih pobjego, nejasno mi je ostalo kako, zasto i kad.
I jos je prico da su ga i Nijemci zarobili u selu jednom, i da je i njima pobjegao, i jos im i lopatu nekaku ukro, koja je i danas u zivotu, samo ne znam tacno koja je.

Za drugog, djeda, ne znam gdje je bio, bezbeli u Domobranima i on, utasa na nasim krajevima nije bilo puno.
Mozda je i u partizanima zavrsio, ko ce znati, nisam ga pitao nikad, umro je 84', a meni tada bijese samo 10, pa ne pitah.

Ja, djed mi je ko malom , (ovaj prvi djed), pricao o ratu cesto, ali nepovezano i nejasno.
Pricao mi je uglavnom o smrti, o poginulim drugovima, i o strahu.
Znam da bi ponekad pricao, da je imao nocne more, i da nije smio gledati ratne filmove.
Sanjam dijete, pa se pripanem.........

Nek mu je laka crna zemlja.

[Edited by Abulafija on 18-09-2014 at 16:01 GMT]

18-09-2014 at 15:57 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Forumski doajen
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vaša porodica u WW2

Djed rahmetli (materin otac) bio borac Majevièke brigade, u kojoj i postade ratni invalid. Komunista bio do svoje smrti.

23-09-2014 at 09:06 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vaša porodica u WW2

Djed po ocu nije u vojsci ni bio, sam s djecom proveo rat. Ali zato braæa i jedna mu kæerka bili u partizanima. Jedan djedov brat ima ploèu na Banji, pogino 45'.
Tetka, oèeva najmlaða od sestara, i poslije rata se po Majevici s èetnicima ganjala. Najstarija tetka mi prièala da su najgore ustaše bile. Kad naiðu s Husina Krojèicom i životinje su ih nanjušile i frku dizale. Otac mi premlad bio i za Boška Buhu.
S majèine strane djed radio ali mu zato brata ganjale sve vojske i nijedna ga nije uspjela mobilisat Pobjeg'o od svake. Mati mi prièa da im su kuæu odjedared par puta ustaše i domobrani opkoljavali. I iz štale, iz sijena, ga izvlaèili i oblaèili u uniformu. Ali šipak

23-09-2014 at 11:40 | Ukljuèi u odgovor
Iamback
Nivo: Novi forumaš
Volim žene pa i one vole mene

Registriran(a): 03-09-2014
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 27
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vaša porodica u WW2

pradjed s materine strane - SSovac (odlikovan za ratna dostignuæa i požrtvovanje)
pranena s materine strane - samo u danima kad se pekla rakija govorio je djed s materine strane mojoj neni s'te strane da je bila u Španiji '39-'47... nešto ne znam što ali je držala Fraknovu sliku do skora,
pradjed s oèeve strane - komandant Handžar Divizije, Walter s posvetom do skora bio u fioci,
pranena s oèeve strane - kažu da je bila u partizanima nosilac spomenice ali ja lièno ne vjerujem jer mi kažu da sam na nju... nalik

23-09-2014 at 17:56 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 34
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Tuzlarije : Vaša porodica u WW2 New Topic Post Reply



Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice