Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Blokada Grada kao oblik borbe za svoja prava
Strana: 1 2 3
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Shaban
Nivo: Forumski doajen
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Blokada Grada kao oblik borbe za svoja prava

Odmah na poèetku da kažem - Radmici moraju da se bore za svoja prava i to niko ne spori. Meðutim, nije mi jasno šta se želi postiæi sa ovim blokadama kada one ne postižu svoj cilj. Blokira se tranzit roba i kretanje ljudi kroz Tuzlu. Ne blokiraju se poslanici i ministri koji su najzaslužniji za ovo stanje. Oni se slobodno kreæu jer ih je gro iz Kalesije, Banoviæa, Živinica i vrlo lako se mogu slobodno kretati preko Meðaša (za one neupuæene). Ne blokira se tužilaštvo koje za za poreznu utaju i prevare povjerioca, teške 23 i 21 MILION KM, nije podiglo niti jednu suvislu (ni bilo kakvu drugu) optužnicu za kriminal u AIDI. Ne reaguju institucije kada se nezakonito isplaæuje nekakva socijala radnicima a sve radi kupovine glasova i mira u "kuæi".
Pa ja ne mogu dugovati ni jedan mjesec doprinose, moram platiti PDV bez obzira jesam li naplatio fakturu za robu ili sam je bacio "u Jalu", moram plaæati haraè mafijaškim institucijama za uhljebljene idioda a koje nose nazive Turistièka zajednica, Šume TK, Vode TK, VTK...
A oni dijele moje i vaše krvavo zaraðene i otete pare kupujuæi glasove i sebe nagraðujuæi za taj kriminal hiljadama maraka mjeseèno.
Preksinoæ gosp.Šiljo, koji u SDA mandatu veæ 8 ili 12 godina, za koje se nagemao cca 500.000 KM mojih i vaših para, za èijeg su se vakta ugasile i raspoklanjale sve firme na podruèju TK, hujavo dreèi na radnike koji onako prevareni i oèajni "pustite me dirajte me..." bježi iz Skuštine, u koju je i ušao po ko zna koji put, baš glasovima tih oèajnika. Šef njegov nasušni obeæa 100.000 radnih mjesta a sve u totalnoj brainstorming reformizma. Èitava ona skupština zajedno sa ministrima nije ni za k**** da prostite i nije u stanju ni dvije nacrtane ovce èuvati a donijeæe nam blagostanje. Mo'šte mislit! Al' u mošnjama mojim. Birali su narodi. Ili nisu - uzdražni su. Nabijem vas narodi i narodnosti ustaæu ovdje usprkos vama i vašemu izboru. Jebo vas kukiæ

28-11-2014 at 09:57 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Blokada Grada kao oblik borbe za svoja prava

Ni meni ova blokada "ne ide u glavu, al nikako"
Koja je poenta, da gradjani zamrze obespravljene radnike.......
Mene licno huja podobro hvata od tog debilizma (radnickog).
A pogotovo me huja hvata o cijeloj ovoj prici.
Moj jaran je svojevremeno drzao kafic, i obzirom da nije najpametnije dijete u matere, nije ni bas najpametnije zatvorio firmu, tako da je ostala gomila dugova, koje je poslije namirivao drzavi radeci po bliskom istoku.
Godinama se zahebavo s tim.
A na drugoj strani imamo situaciju, u kojoj ljudima nista nije uplacivano godinama i niko za to ne odgovara??
Privatizacija, i odluke novih vlasnika da ne nastave proizvodnju, je njihovo pravo, i ne razumijem sta radnici imaju tu da "pametuju".
Ja sam licno u Evropi ostao bez posla, nakon sto je novi kupac zatvorio proizvodnju u mom gradu.
400 radnika je ostalo bez posla i niko nije ni pomislio da dize bunu.
Koliko god ruzno bilo, praavo novog vlasnika je da, u sustini, radi sa firmr sta hoce.
Naravno, ukoliko postuje stavke iz ugovora.
Ne znam kako je to bilo u Tuzli u doba kad su firme privatizovane, ali ako je bilo nepravilnosti, to je stvar sudstva, tuzilastva, sindikata valjda...... Ili?

28-11-2014 at 10:19 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Forumski doajen
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Blokada Grada kao oblik borbe za svoja prava

AIDA radila nije stajala. Direktore postavljala vlada jerbo je u veæinskom, nazovi državnom, vlasništvu. Dugovi se gomilali, jer se doprinosi nisu isplaæivali al' se neka platica dobijala pa uæeraj mu. Haloooo 21 milion KM (ovo je samo duga toj istoj g***astoj državi) napraviše ti od njih postavljeni direktori. I niko ih nizašta ne goni. Pa Al Kapone za deset puta manji iznos skonèa u zatvoru a kod nas ti isti direktori sebi firme po Lipnici pootvaraše i još im goran miliæ doðe da vidi gdje se prada pravi mamu i njemu i pradi. Tajkunizacija narodnim parama i pljaèkom države se ovdje na balkanu zove "prièa o uspješnom privredniku"

28-11-2014 at 10:30 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Blokada Grada kao oblik borbe za svoja prava

Ja sam nekad radio u Hidrogradnji....radio sam u Iraku....Hidrogradnja je dobila ogromnu ratnu odstetu....drzava je uzela sav novac....obrazlozenje-Hidrogradnja je drzavna firma....sad,Hidrogradnja je spala na prosjacki stap....ljudima nisu uplacivani penzijsko i zdravstveno,10godina,nekima i vise.....moj rodjak je ispunio sve uslove za penziju....a ne moze iz razloga sto ga je drzava syebala....razumijem protestante,i rado ih podrzavam....a tajkunima,koji su postali tajkuni,siromasec ovakve firme....yebem rod i porod

28-11-2014 at 14:11 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Blokada Grada kao oblik borbe za svoja prava

Logika?
Nedavno imadosmo izbore, birali smo bez ikakve logike.
Oni koji su nas godinama ugnjetavala/krali/lagali, ponovo smo ih legitimirali pa bilo sta oni da cine.

28-11-2014 at 20:53 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Blokada Grada kao oblik borbe za svoja prava

moja djeca su odrasala u cipelicama koje je Aida radila za Naturino, a prodavale su se po 20 Km i kupovale se od radnika, kao roba s greskom a nigdje greske na njima

a sto zatvaraju saobracajnicu pa mislim da im je to jedini nacin da skrenu na sebe paznju i ubrzaju donosenje odluka ili pregovore, a sto je u zadnjih 20 godina provjereno vise puta. Slazem se da nije nacin, ali ljudi jednostavno ne znaju sta da vise urade.

29-11-2014 at 09:42 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Blokada Grada kao oblik borbe za svoja prava

a šta je rješenje?
Blokada nije, kao što nije rješenje uzaludno okupljanje i "demonstriranje" dok im ne zamažu oèi obeæanjima i kratkoroènim zalogajèiæem!
I šta onda? Poslije Aide æe se pojaviti neko drugi, a dotle æe oni koji rade odvaljivati ponovo "zakrpe" pomoæi i tako u krug.
Najgore od svega je što niko od odgovornih ljudi, i bivših i sadašnjih, nema rješenje niti makar prijedlog, nego samo zagasi vatru, pa dokle ide.
Na kraju krajeva, zašto se blokira moj grad, zašto se ne blokira u pravom smislu rijeèi onaj koji je odgovoran? Kad graðani ne mogu ni kuæi ni u kuæu, ne moraju ni oni koji su zaslužili da budu javno bièevani za nerad, kriminal i "društvenu prostituciju" svega u ovoj državi!
Laly, kažeš za obuæu koju radnici Aide prodaju "na crno"..da, i ja ih kupujem, nemaju grešku..možda je sitnica, al' zašto ne postoji prodavnica obuæe koju proizvodi ta fabrika, u Tz? Vjerujem da bi prije kupili èizme raðene za izvoz, a koje koštaju 70 KM ispod tezge, nego dali 300KM u nekoj drugoj prodavnici gdje se pradaje ista ta obuæa, a napravljena u u Aidi..
Ja tako kupujem obuæu, a vjerujem i drugi (ne znam da li hoæe reæi, ali kupuju)..

I preko glave je više - uzmi od onog pare, domiri onom, opet uzmi od njega domiri drugom i tako u krug..a oni koji imaju najviše - neka nama NAŠIH!!

29-11-2014 at 10:13 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Blokada Grada kao oblik borbe za svoja prava

Eno ima na Tuzlarijama clanak, o desavanjima u Aidi, koja traju zadnjih haman pa.....
Ma od rata jos.
Nema rjesenja, izuzev da im drzava uveze radni staz,(iako nije duzna da to uradi, koliko sam razumio) i sve ih na biro posalje, mescini.
A firmu nek sruse i veliku fontanu naprave.

29-11-2014 at 10:35 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Blokada Grada kao oblik borbe za svoja prava

posalji broj za te cizme
iskreno receno mene nije sramota kupiti jer i onako ti ljudi su i pravili te cipele i cizme, a da imaju platu kako treba ne bi imali potrebu da prodaju ispod tezge....

najlakse je zacepiti rupe, odnosno dati radnicima mrvice, vaznije je pokrenut proizvodnju i odrzati je, a izgleda nasoj vlasti i pojedinim menadzmentima to nije u interesu....
nisu radnici krivi sto zatvaranjem grada traze ostvrivanje bar nekih svojih prava, kriva je vlast koja je to dozvolila

29-11-2014 at 10:37 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Blokada Grada kao oblik borbe za svoja prava

Koliko sam ja skonto, njih je oko 300 zaposlenih?
NIKAD ZA NIKAD oni nece sebi moci zaraditi platu, ta vremena su prosla, kad su hiljade radile i zaradjivali.
Pa danas moj poznanik u fabricici u Maglaju sa 80-ak radnika, snabdijeva cijelu juznu Svedsku uniformama za medicinsko osoblje.
I niko od njih, cak ni on se nisu i nece obogatiti, al eto raduckaju, kako tako.
Cima je kriza, cim se narudzbe otkazu, belaj, pisao sam nekad vec o tome.
300 ljudi...... NIKAD.
Nek derzava digne kredit, otkupi Aidu, ako nije drzavna, isplati radnike i dugove, i nek opet prodaje Aidu na tenderu, bez radnika i obaveza prema istim.
Ko ce ba kupit firmu sa 300 radnika?
Pogotovo sa bosanskim zakonima o otpustanju itd......
To samo lud covjek moze uraditi ili potpuni prevarant.

29-11-2014 at 10:48 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 28
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Politika : Blokada Grada kao oblik borbe za svoja prava New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice