Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Novaliæ: Milijarda maraka duga nas ubija!
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
oddodood
Nivo: Forumas sa iskustvom
Ubi nas glad za neznanjem!
Registriran(a): 15-03-2009
Odgovori: 136
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Novaliæ: Milijarda maraka duga nas ubija!



citat:
Buduæi premijer FBiH Fadil Novaliæ (SDA) dao je juèer, dan prije sjednice Predstavnièkog doma Federalnog parlamenta na kojoj se oèekuje imenovanje Vlade, intervju u kojem s velikom dozom ozbiljnosti, ali i zabrinutosti, govori o stanju koje zatjeèe u veæem bh. entitetu. Stvari ne želi bojiti u ružièasto. Našu konstataciju o tome da mu Vlada Nermina Nikšiæa u amanet ostavlja ukupan dug od 859 miliona KM korigira te kaže da je dug FBiH oko milijardu KM.

- Zaboravljate da ima više od 107 miliona KM kamata. Nasljeðujemo i deficit od 646 miliona KM. On se planira pokriti sa 200 miliona KM upravo iz standby aranžmana sa MMF-om, a ostalo æe biti pokriveno trezorskim zapisima i obveznicama...

Stanite! Govorite o nastavku aranžmana sa MMF-om, koji je zakoèen, zato što vlasti nisu uradile tražene reforme. Raèunate li na nastavak?

- Mi smo veæ u jednom pripremnom periodu razgovarali sa MMF-om. To nam je prebitno da uspostavimo stabilnost budžeta, i to zbog socijalnog sektora. Dogovorili smo da aktuelni standby aranžman, koji je u osnovi kratkoroèan, pretvorimo u jedan dugoroèniji.

Zašto?

- Pa, budžet nam je preoptereæen. I bit æe još najmanje dvije godine. Jednostavno, ubija nas ta milijarda KM koju vraæamo! Mi vraæamo dug MMF-u tako što æemo se dodatno zadužiti kod MMF-a. Ali, dugoroèniji aranžman dat æe nam više daha.

Poèetak aprila

Dobro, ali teško je povjerovati da æe MMF tek tako prijeæi preko uvjeta poput novog zakona o radu, na kojem je, uzgred, u prošlosti sve puklo.

- Zakon o radu bit æe i dalje uvjet, ne samo zato što to oni hoæe. Možda æe taj zakon opet biti nešto poput prethodne saglasnosti, jer je to bilo tako i u Srbiji.

Kada bi se onda mogao oèekivati nastavak standby aranžmana?

- Prvi kontakt bit æe odmah na poèetku aprila, pa æemo vidjeti kako dalje.

Kakvo je stanje u fondovima? Penzije konstantno kasne. Kako zaustaviti ovaj trend? Hoæe li vlast zbog biti primorana na smanjenje penzija?

- Mi smo odluèni da ne smanjujemo penzije. Mi smo u socijalnom smislu mnogo napetije društvo od, naprimjer, Srbije. Svako ko bi spomenuo smanjenje penzija sebi bi otvorio vrata pakla. Trebamo priznati da je penzijski fond veæ sada u minusu. Posljednja tri poveæanja penzija od po pet posto data su bez pokriæa. Fond je izveden iz ravnoteže. Pogotovo se to odnosi na posljednjih populistièkih pet posto poveæanja. Mlijeko je proliveno, ne možemo sada zbog toga plakati. Naravno, ne možemo govorit ni o rastu penzija.

Šta æete onda èiniti? Poveæati poreze?

- Direktni porezi na neto platu definitivno æe iæi dolje, i to po svaku cijenu! Bit æe rigidno smanjenje poreza.

Slobodni strijelci

Nikšiæeva vlada konstantno se zaduživala emisijom obveznica. Privreda od toga ima malo koristi. Kakav je Vaš stav?

- Privreda od toga nema uopæe koristi! Taj vid zaduženja zapravo temporalno krpi budžet. Ali, dokle god mi ne smanjimo javnu potrošnju ili ne smanjimo optereæenje vraæanja dugova, mi ne možemo govoriti o napuštanju tog naèina zaduživanja. Takva je realna situacija.

U kojem sektoru trenutno gori? Imamo jedan nezapamæeni haos u sektoru poljoprivrede. Šta je s ostalima?

- Donekle smo insistirali da taj sektor bude èvrsto u rukama SDA ili HDZ-a, da, jednostavno, ne dolazi u ruke slobodnih strijelaca, koji su i razorili taj sistem. U poljoprivredi trenutno vlada jedna velika netransparentnost. Tu gori, imate pravo! Mislimo uvesti jedan agrofond da bi se transparentnije po bankarskim metodama radilo da poticaji doðu na prava mjesta.

Treba prodati dio "BH Telecoma"

Šta je s planom o privatizaciji 14 preduzeæa. Hoæe li to i ovog puta biti mrtvo slovo na papiru?

- Svjedoci smo da je država, jednostavno, nemoæna i nestruèna da upravlja realnim sektorom. Izostavimo li tu energetski sektor, jer nam treba nezavisnost, te, naravno, komunalni sektor, ja se ne bih libio privatizirati sve ostalo. Mi možemo govoriti i o djelimiènoj privatizaciji dijela „BH Telecoma“, kao pritisak na korporativno upravljanje. Privatizaciju je trebalo davno provesti.


Autor: Amil DUÈIÆ - See more at: http://www.avaz.ba/clanak/169392/novalic-milijarda-maraka-duga-nas-ubija#sthash.OTWBoLYN.Mi8gelZ9.dpuf


Usto što je razuman i korektan, gospodin Fadil Novaliæ je hrabar èovjek, dok je prihvatio da bude premijer nakon Nermina Nikšiæa, Lagumdžijinog poganca nad pogancima. Vlast predvoðena ZL-om ostavila je totalnu pustoš u ustavno-pravnoj, administrativnoj i materijalnoj zbilji FBiH i BiH.

Možda je potencirana milijarda maraka duga zlo koje nam ponajmanje prijeti, daleko veæa opasnost je sveopæi košmar, koji je Lagumdžija posijao u svim sferama, a posebno u ustavno-pravnoj zaštiti graðana. Potom, èini mi se da je prioritet svih prioriteta, odsudna borba sa administrativnom kugom, koja nemilosrdno pustoši i onako opustošene standarde ponašanja i ljudskosti.
19-03-2015 at 22:43 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Novaliæ: Milijarda maraka duga nas ubija!

Kolega oddodood, mozes da pricas sta hocec, ti si ko amin odod od neke Banovicke MZ.

OK. SDP mozeme rahat duse, iako sam za zdavu ljevicu, odjuriti tamo u onu stvar, ali, u ime Boga i razumnog insana, kako u cijeloj toj pljuvazi da zaobidjes one prave i na prvom mjestu koji su narod da prostish razjebali i do fukarluka doveli..... SDA.

Oni su sve te godine upravljali, odnosno raskucivali narod, u propast dovodili, sebe i svoje bogatili da im moze njima i njihovim unucima cijelog zivota dovoljno biti.

Uostalom, sta je jedna milijarda u odnosu da je Grckoj potrebno par stotina milijardi. Nasim lopovima na TK kantonu kada bi oduzeo nepravno steceno imanje za 24 sata skucali bi milijardu.. ali, ko ima petlju uperiti prst u lopove a povrh toga njihova biracka klijentela stoji iza tog lopovluka.....

i na kraju, ko nas yebe kada smo obicne ovce.

20-03-2015 at 18:41 | Ukljuèi u odgovor
oddodood
Nivo: Forumas sa iskustvom
Ubi nas glad za neznanjem!
Registriran(a): 15-03-2009
Odgovori: 136
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Novaliæ: Milijarda maraka duga nas ubija!

citat:
Bongo wrote:
Kolega oddodood, mozes da pricas sta hocec, ti si ko amin odod od neke Banovicke MZ.

OK. SDP mozeme rahat duse, iako sam za zdavu ljevicu, odjuriti tamo u onu stvar, ali, u ime Boga i razumnog insana, kako u cijeloj toj pljuvazi da zaobidjes one prave i na prvom mjestu koji su narod da prostish razjebali i do fukarluka doveli..... SDA.

Oni su sve te godine upravljali, odnosno raskucivali narod, u propast dovodili, sebe i svoje bogatili da im moze njima i njihovim unucima cijelog zivota dovoljno biti.

Uostalom, sta je jedna milijarda u odnosu da je Grckoj potrebno par stotina milijardi. Nasim lopovima na TK kantonu kada bi oduzeo nepravno steceno imanje za 24 sata skucali bi milijardu.. ali, ko ima petlju uperiti prst u lopove a povrh toga njihova biracka klijentela stoji iza tog lopovluka.....

i na kraju, ko nas yebe kada smo obicne ovce.


Ok. BiH je u predparlamentarnom stanju, gdje ne postoje politièke stranke, nego samo po jedan poslodavac i najodaniji mu šegrti. Pošto je (R)BiH vraæena iz socijalizma u feudalizam gdje je, umjesto zemlje, feud novac, poslodavci su kvislinzi, ratni profiteri i kriminalci.

Oslobaðanje BiH mora zapoèeti oslobaðanjem politièkih stranaka od poslodavaca i najodanijih im šegrta:

Smrt tamnom vilajetu! - Sloboda Bosni i Hercegovini!
11-05-2015 at 22:28 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Novaliæ: Milijarda maraka duga nas ubija!

citat:
oddodood wrote:


Ok. BiH je u predparlamentarnom stanju, gdje ne postoje politièke stranke, nego samo po jedan poslodavac i najodaniji mu šegrti. Pošto je (R)BiH vraæena iz socijalizma u feudalizam gdje je, umjesto zemlje, feud novac, poslodavci su kvislinzi, ratni profiteri i kriminalci.

Oslobaðanje BiH mora zapoèeti oslobaðanjem politièkih stranaka od poslodavaca i najodanijih im šegrta:

Smrt tamnom vilajetu! - Sloboda Bosni i Hercegovini!


Slazem se u potpunosti da politicke stranke po svaku cijenu moraju napustiti radne organizacije, majku im njihovu banditsku, al' dok je princa i njegovih ovaca za sisanje izgledi su mali.
12-05-2015 at 00:34 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 17
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Politika : Novaliæ: Milijarda maraka duga nas ubija! New Topic Post Reply



Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice