Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatoru

FORUM : Putopisi : Ramadansko vee _ sjeanje na godine mira u Siriji
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
mima
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-08-2002
Odgovori: 785
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Ramadansko vee _ sjeanje na godine mira u Siriji

Sjeanje na jedan predivan Ramadan u vrijeme mira u Siriji.

"Sino me nakon posla, put nanio u najstariji dio Damaska. Tamo je Souk Hammediyeh, zlatni Suk, ogroman natkriti prolaz prepun magaza i duana s (n)argilama, zlatnom srmom vezenih haljina, galabija, dugih toplih gaa i ograta, zlata i srebra na kamare, svilenih mahrama, djejih igraaka i mangala, zapisa i kiastih stoljnjaka, umjetnog cvijea i drvenih lica, halve i kolaa, arenih, arenih ele bonbona i drugih eerlema, baklava i kiobrana, nanula i drvenih deva, ... Ima u tom gotovo kilometar dugom pasau bezbroj sudbina, more trgovaca, nakupaca i preprodavaa, od 5 do 95 godina. Izmeu tog predivnog mnotva naroda probija se slijep starac i prodaje ilete i cigarete, ne prosi ve nudi te sitnice, pa mu svijet udijeli a robu ne uzme, takav je adet ... Ovo je moj grad, moja druga domovina ... Ovo je Sham, Damask, Dimasque - moj voljenigrad poznat po trgovini staroj, kau, i do 7ooo godina. Od kostiju i kamenja, do dananjih uda, lanih nokia, odlinih kopija nike tenisica, vaka i praznih baterija koje ti uvaljuju pod nove. Svjetla gore i osvjetljavaju put do ove gusarske peine iz 1001 noi. Sezame otvori se ...
Treba ovo doivjeti, ovo je svijet fantastian, koji se ili voli, ili se od njega okree glava. Ispred zlatnog Suka, jer postoji i znatno manji, srebrni Suk uz rijeku Baradu, pokraj Arheolokog muzeja i Muzeja Armije, nalazi se spomenik Saladinu, srdnjovjekovnom vojskovoi koji je pobijedio Riarda Lavljeg Srca, osvojio Krak d evalje i zavladao ovim dijelom Blistoka od Turske do Egipta. Saladin na propetom konju, uva ulaz u Suk.
Na drugom kraju ovog sna je jedna od najstarijih i najpoznatijih damija na svijetu, uvena Omajad Damija. Isprva kranska bogomolja. Pa se i danas u njenoj riznici uaju relikvije Sv. Ivana Krstitelja. Prije par godina, ovu je damiju pohodio i poklonio se svim sirijskim vjerama Papa Ivan Pavao II. Jer ovo je kraj u kojem je i koljevka kranstva i dom islama. Predivan splet civilizacija, i zato bogat i vrijedan divljenja!
Sino u prazniko ramadansko vee, u vrijeme iftara proetah Suokom kroz neopisivu guvu da otjeram aveti samoe. I kad zaem meu taj svijet, MOJ svijet, ja se nesvjesno smijeim, smijeim se ljudima i prekrasnoj djeci koju imaju, smijeim se trgovcima i enama zavijenim u mahrame ili kosa bujnih i sjajnih, smijeim se prelijepim djevojkama i momcima svi redom prelijepi. Hodam u ramadanko vee, prelijepo i miriom jasmina koji i sad u januaru mirie - okupano vee, a suze idu same, i molim Allaha, Boga i ivot - daj mi snage da se probijem kroz ivot kao to se probijam izmeu ovog svijeta.
Omajadski minareti u suton ... Tihi i gotovo nevidljivi u izmaglici sijeanjske veeri. A onda se upalie kandilji, dvije niske krijesnica oko svakog minareta, sjaj na nebu i molitva iz zvunika. Ramadansko vee, svijet se uzgibao, uzburkao i uiva. Hladno je, djecu nose u naruju svuda kuda idu. Umotanu u tople dekice oevi privinuli usnule bebe na svoja ramena. Bajram u Damasku ... Bajram u srcima ljudi, kao svako otkrie dobrote i vjere uivot. Neka tako bude ... dobrota, dobronamjernost i vjera u ljude svih Vjera i boja koe.
Svima koje slave i potuju, sretan Bajramski praznik.
Uz njega misli i molitve k nebu. Misli svijetle i sjajne.
Kao kandilji na mineratima Omajad damije u starom Damasku, kui mojoj!" ... A onda je, samo par godina nakon ovog mog zapisa, 15.3.2011. u moju Siriju doao rat ... avet se nadvila nad ovu ljepotu da uniti i ubija. Ma nije avet uspjela. Danas, 2. Juna 2019 je 8 godina 2 mjeseca i 17 dana herojske borbe sirijskog naroda za svoju domovinu. U slavu svim rtvama a za budue Ramadane (Ramazane) mira ... Sourya ya habibati!

[Edited by mima on 02-06-2019 at 15:29 GMT]

[Edited by mima on 02-06-2019 at 15:37 GMT]

02-06-2019 at 13:13 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 22
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: lili, Slavinovic, svetica, wirisidze
FORUM : Putopisi : Ramadansko vee _ sjeanje na godine mira u Siriji New Topic Post Reply

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net