Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Domaæe vijesti : In memoriam: General Jovan Divjak
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
naivna
Nivo: Forumski doajen
Dr.Vejsil Hetjimitj

Registriran(a): 23-08-2008
Lokacija: andromeda
Odgovori: 1324
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon In memoriam: General Jovan Divjak

Neka ti je laka bosanska zemlja Generale...

09-04-2021 at 10:01 | Ukljuèi u odgovor
naivna
Nivo: Forumski doajen
Dr.Vejsil Hetjimitj

Registriran(a): 23-08-2008
Lokacija: andromeda
Odgovori: 1324
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: In memoriam: General Jovan Divjak

09-04-2021 at 13:11 | Ukljuèi u odgovor
naivna
Nivo: Forumski doajen
Dr.Vejsil Hetjimitj

Registriran(a): 23-08-2008
Lokacija: andromeda
Odgovori: 1324
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: In memoriam: General Jovan Divjak

Slusao sam jedan intervju kod Senada Hadzifejzovica.To je bilo poslije smrti supruge Jovana Divjaka. I covjek lijpo spominje komsiluk i casu. Pa zar niko od komsija nije mogao covjeku koji je ostao bez supruge,makar jednom donjeti malo rucka?Gdje je nestala ta nasa bosanska dobrota,nasa tradicija i kultura?Gdje je nestao fildzan viska?Pa zar cemo postati hladniji i gori od ovih sa zapada?Hocemo li radi materijalnih sarenih laza,zaboraviti sve?Hocemo li kao zapadnjaci jesti hranu bez ukusa i mirisati cvijece bez mirisa?Kuda plovi ovaj brod?Za mene je takodjer sok,kad vidim koliko su ljudi pokvareni,koliko se gleda samo svoj i materijalni interes.Kakva korupcija covjece i nepotizam pa to je strasno

12-04-2021 at 08:12 | Ukljuèi u odgovor
naivna
Nivo: Forumski doajen
Dr.Vejsil Hetjimitj

Registriran(a): 23-08-2008
Lokacija: andromeda
Odgovori: 1324
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: In memoriam: General Jovan Divjak

Ima jedan intervju gdje novinar pita naseg Generala,zasto je izabrao da ostane u opkoljenom Sarajevu!?

Te rijeci su tolike velike i jake kao univerzum!

Rekao je:"Izabrao sam stranu slabijeg"!!
A znate sta je to?To je sve u jednom!I herojstvo i vitesvto i cast i moral i hriscanstvo ako hocete.To je hriscanstvo,religija ljubavi,a ne poziv na krstaski rat!

Ove rijeci su toliko velike,da ni Gandijeve nisu ravne...

[Edited by naivna on 12-04-2021 at 08:24 GMT]

12-04-2021 at 08:23 | Ukljuèi u odgovor
naivna
Nivo: Forumski doajen
Dr.Vejsil Hetjimitj

Registriran(a): 23-08-2008
Lokacija: andromeda
Odgovori: 1324
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: In memoriam: General Jovan Divjak

13-04-2021 at 07:47 | Ukljuèi u odgovor
naivna
Nivo: Forumski doajen
Dr.Vejsil Hetjimitj

Registriran(a): 23-08-2008
Lokacija: andromeda
Odgovori: 1324
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: In memoriam: General Jovan Divjak

Oprostajno pismo, kako ga je proèitao Jovanov unuk Gregor:

"Poštovani i dragi prijatelji,

hvala što ste došli da me ispratite na bolji život, kako se kaže u tradiciji jednog naroda. Meni je ovaj bio ugodan, sretan i bogat. Znam da vas je slomila tuga zbog rastanka, kao što je i mene dok ovo pišem. Prisustvovao sam na stotinama dženaza i sahrana gdje su odabrane osobe najljepše govorile o pokojnicima. O pokojniku sve najljepše, kakav je obièaj u narodu.

Mislim da je prirodno da ja, Jovan Divjak, govorim o sebi, a proèitat æe neki od mojih bliskih prijatelja koji budu kuražni da bez ijedne suze emotivno proèitaju.

Na sahranama i dženazama obraæanje je poèinjalo sa 'bio je dobar èovjek'. Eh kakav sam bio, to vi ovdje prisutni znate. I ovakav i onakav, ali siguran sam da sam bio moralan i pošten èovjek u najljepšem smislu rijeèi. Naravno i skroman.

Tako sam odgojen u porodici majke Emilije i oca Dušana. Tako smo supruga Vera i ja odgojali Želimira i Vladimira. Vrhunac u životu sam doživio u izjavi unuka Gregora, koji mi je napisao 'Deda, ponosan sam na tebe'.

Roðen u jednoj beogradskoj bolnici 1937. godine, a životni put s roditeljima me vodio iz sela Šuvajiæi na obalu Dunava pored Smedereva, od sela Jablanjca do Bosanske Krupe, gdje je otac bio uèitelj i roðena sestra Nada 1940. godine.

Otac je službovao u Rumuniji, od 1941. do 1944. u Beloj crkvi i Bosanskoj Krajini, gdje sam poèeo osnovnu školu. Malu i veliku maturu završio u periodu 1950. do 1959. u Zrenjaninu.

Majka hrabrosti razvila se i veoma teško izdržavala troèlanu porodicu. Uputila me u Vojnu akademiju u Beograd jer mi nije mogla plaæati studije.

Službovao sam u Titogradu i Beogradu, godine proveo na školovanju u Parizu, a u Sarajevu bio na službi od 1966. godine. Završio sam ratnu školu, a dok sam obavljao dužnost, obavljao i dužnost nastavnika taktike i bio naèelnik katedre taktike u kasarni Maršal Tito u Sarajevu.

Od 1984. do 1989. godine obavljao sam dužnost komandanta Teritorijalne odbrane (TO) okruga Mostar, a od 1989. do 1991. komandantna TO okruga Sarajevo. Da se pohvalim, ocjenjivan sam visokom ocjenom za obavljanje ovih dužnosti.

Od 8. aprila 1992. godine obavljao sam dužnost operativca zamjenika komandanta TO RBiH i na raznim funkcijama u štabu Oružanih snaga Republike BiH bio do 1. marta 1997. godine.

Dragi pripadnici Armije BiH,

Na vama je da sudite kakav sam bio kao vojnik, profesionalac, èovjek i saborac. Takvog me zapamtite i prièajte vašim najbližim. To je najèasniji period u mom profesionalnom životu. Veoma cijenjeni pripadnici Armije RBiH budite ponosni na vaš doprinos odbrani BiH u istorijskim granicama i oèuvanju graðanske i sekularne zajednice. Na tim temeljima odgadajjte vaše porodice.

Nikome ništa nismo oduzimali ili spreèavali da posjeduje svoje.

Najvrednije u proteklih 27 godina je što smo zajednièki pomogli u obrazovanju djece i mladih BiH putem stipendiranja i putovanja u 18 zemalja, ljetovanja, ekskurzije za djecu žrtve rata, s invaliditetom, posebnim entitetom i malde iz entiteta RS. Njih 7.300 je dobilo stipdenije, preko 4.500 zimovali i ljetovalo.

Hvala svim korisnicima Udruženja koji su preuzeli zrnce znanja od Mersihe, Melihe, Mehe, Ede i mene u èetvrt vijeka.

Mlad i potpuno obrazovan i odgojen èovjek može biti koristan sebi, porodici i društvenoj zajednici. Uzmite ono što ste nauèili i dobili u kuæi ljubavi, a ono odbacite što ne smatrate dobrim. Hvala mladima što postaste samostalni, porodièni i uspješni ljudi.

Drage Sarajlije, pola stoljeæa života meðu vama.

Od komšija, frizera, krojaèa, prodavaèa, prodavaèica, na pijacama, prodavaèa novina i vas koji radeite u institucijama kulture, umjetnosti i sporta – ogromno hvala.

Bio sam jedan od vas i u sunèana i kišna vremena. Nema boljih ljudi, osim ponekog s kojim smo supruga Vera i ja imali najtopliju komunikaciju.

Dani života u Sarajevu su bili dani ljubavi , poštovanja i uvažavanja.

Izvinjavam se ako sam nekoga, nikada sa namjerom, povrijedio. Halalite mi, kako se to kaže na ovim prostorima.

Pustio sam suzu, trenutak prije nego sam sklopio oèi. Pustite i vi sada.

Neka mi je sretna bosanska zemlja s ljubavlju koju nosim sa sobom", napisao je u pismu i potpisao se "Vaš Jovan, Bosanac i Hercegovac, sa dna kace".

13-04-2021 at 11:54 | Ukljuèi u odgovor
naivna
Nivo: Forumski doajen
Dr.Vejsil Hetjimitj

Registriran(a): 23-08-2008
Lokacija: andromeda
Odgovori: 1324
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: In memoriam: General Jovan Divjak

13-04-2021 at 12:02 | Ukljuèi u odgovor
naivna
Nivo: Forumski doajen
Dr.Vejsil Hetjimitj

Registriran(a): 23-08-2008
Lokacija: andromeda
Odgovori: 1324
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: In memoriam: General Jovan Divjak

14-04-2021 at 07:59 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 35
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Domaæe vijesti : In memoriam: General Jovan Divjak New Topic Post Reply



Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice