Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorkama (samo nemojte pitati kako se prave djeca)


FORUM : Roditelji i djeca : OBRAZOVANJE
Strana: 1 2
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
emir76
Nivo: Novi forumaš
planinar
Registriran(a): 03-10-2010
Lokacija: Gradaèac
Odgovori: 4
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon OBRAZOVANJE

Odgoj prije svega

Nasilje nad i meðu mladima, netolerancija, sve veæi porast maloljetnièke delikvencije, pojave su koje više ne možemo zanemarivati i olako prelaziti preko njih kao preko neèega što æe proæi samo od sebe. Mnogi nastavnici koji rade sa mladima svjesni su tog problema koji iz dana u dan postaje sve složeniji. U želji da se nešto radikalno poduzme na rješavanju tog društvenog problema, ovih dana je, kako na adresu Kantonalnog i Fereralnog ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta, tako i na adresu Pedagoškog zavoda Tuzla upuæen dopis sa deteljno obrazloženim prijedlogom za uvoðenje obaveznog odgojnog predmeta koji bi se trebao uvesti od prvog razreda osnovne škole do posljednjeg razreda srednje škole. Inicijator i idejni tvorac ovog projekta je Igor Primorac, profesor ekonomske grupe predmeta iz Tuzle, trenutno zaposlen u JU MSŠ „Hasan Kikiæ“ u Gradaècu. Ovaj plan podrazumijeva uvoðenje posebnog obaveznog predmeta koji bi nosio naziv Odgoj i koji bi se sastojao iz tri veæe tematske cjeline: zdravlje, komunikacija–tolerancija i ekologija. Profesor Primorac smatra da vrijeme od 13 godina koliko traje školovanje mladih sasvim dovoljno da se sva ova problematika temeljito i kvalitetno obradi.
„Može li neko reæi da ima novca i moguænosti za 10 ili 15 obrazovnih predmeta, a nema za jedan odgojni? Da li je u tom sluèaju opravdano školu zvati odgojno-obrazovnom ustanovom?“, s pravom se pita profesor Primorac.
U prijedlogu se navodi da bi se uvoðenje obaveznog odgojnog predmeta na dugoroènom planu višestruko isplatilo kroz prevenciju i spreèavanje rapidnog rasta maloljetnièke delikvencije, uštede u zdravstvenom sistemu, sistemu borbe protiv ovisnosti, protiv poremeæaja u ponašanju i brojnih drugih negativnosti koje su sve izraženije kod mlade populacije.
„Ko može poreæi ogroman potencijal koji škola ima u pogledu odgoja mladih? Zar upravo školski sistem nije odlièno sredstvo koje imamo u rukama i koje, na kraju krajeva, tako masno plaæamo (ali izgleda da ne koristimo ni 5% njegovog stvarnog potencijala)? Djeca svakako 13 godina idu u školu. Zašto stoga ne iskoristiti taj veliki broj sati, dana, mjeseci i godina da tu djecu nešto nauèimo o životu?“, rijeèi su profesora Primorca upuæene na adrese onih koji (ako hoæe) mogu pokrenuti stvari nabolje.

03-10-2010 at 13:26 | Ukljuèi u odgovor
blackout
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 02-02-2010
Odgovori: 124
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: OBRAZOVANJE

U skolu se ide po obrazovanje, a odgoj se stice kod kuce.

Nikada ne bih prepustio skoli da odgaja moje dijete. Kulturi, moralu, vaspitanju, ponasanju, odnosu prema drugim ljudima i sebi..., cu ja svoje dijete da naucim kod kuce. Za to postojim ja(roditelj).

03-10-2010 at 16:07 | Ukljuèi u odgovor
emir76
Nivo: Novi forumaš
planinar
Registriran(a): 03-10-2010
Lokacija: Gradaèac
Odgovori: 4
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: OBRAZOVANJE

Škola je odgojno-obrazovna ustanova u kojoj je jednako važna i odgojna i obrazovna komponenta.
Naravno da se odgoj stièe u roditeljskom domu, i bilo bi savršeno da su svi roditelji po tom pitanju revnosni kao vi. Nažalost, mnogi nisu i još ako i škola zakaže, imat æemo krasno društvo...

03-10-2010 at 16:13 | Ukljuèi u odgovor
blackout
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 02-02-2010
Odgovori: 124
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: OBRAZOVANJE

Ako roditelji padnu na ispitu svoje duznosti, za to nije kriva skola. Ja svoje dijete taljem u skolu da nauci matematiku, a za odgoj sam ja zaduzen jer sam mu ja roditelj. Tu odgovornost ne mozemo prebaciti na skole jer je to neodgovorno.

03-10-2010 at 16:29 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: OBRAZOVANJE

citat:
blackout wrote:
Ako roditelji padnu na ispitu svoje duznosti, za to nije kriva skola. Ja svoje dijete taljem u skolu da nauci matematiku, a za odgoj sam ja zaduzen jer sam mu ja roditelj. Tu odgovornost ne mozemo prebaciti na skole jer je to neodgovorno.

E ne mere tako, nek se malo i nastavnici pomuèe za svoju platu
03-10-2010 at 17:33 | Ukljuèi u odgovor
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: OBRAZOVANJE

citat:
emir76 wrote:
Škola je odgojno-obrazovna ustanova u kojoj je jednako važna i odgojna i obrazovna komponenta.
Naravno da se odgoj stièe u roditeljskom domu, i bilo bi savršeno da su svi roditelji po tom pitanju revnosni kao vi. Nažalost, mnogi nisu i još ako i škola zakaže, imat æemo krasno društvo...



u potpunosti se slazem.
skola kao odgojna komponenta( a ni obrazovanje nije na visem nivou) u odnosu na prijasnje generacije je totalno pao na "ispitu"
...vjerovatno sto vise nema respekta i discipline ni prema roditeljima i konceptu familje kao centra drustva u kojem zivimo ,ni prema uciteljima, nastavnicima , profesorima...i sve se tako vrti u krug dok roditelji krive skolu a skola roditelje za horde (cast izuzecima) malih zajebanata.
04-10-2010 at 20:45 | Ukljuèi u odgovor
zara
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 06-01-2007
Lokacija: U mislima
Odgovori: 11515
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: OBRAZOVANJE

Skola se bavi i obrazovanjem i odgojem, htjeli mi i vi to ili ne
Kad je odgoj u pitanju, zadatak skole je da ucenika odgaja u socijalnom smislu. Individualni odgoj bi trebao biti roditeljski zadatak. Dakle, koliko god se slazem sa @blackout-om, skola ima zadatak da djecu odgaja u smislu uklapanja u drustvo, shvatanju i postivanju pravila ponasanja i drustvenih normi (na nivou skole i kolektivnih eksurzija i izleta koji se organiziraju), zastite okolisa, timskom radu i ucenju, dijeljenju (ucionica, inventar, vrijeme koje ucitelj posvecuje djeci)...
Ono sto je zalosno je da je zakazao roditeljski, kucni odgoj. Ipak, ima divne djece i divnih roditelja, i oni su u veæini.
Mislim da je problem u tome da skole tj. ucitelji nemaju valjan instrument za prevazilazenje problema. Djeca i roditelji odlicno znaju da im u skoli niko ne smije nista i onda dodju i rade sta hoce.
U drugim zemljama postoje instrumenti kojima se moze efikasno sankcionisati nezeljeno ponasanje u skoli(npr. drustveno koristan rad za malo stariju djecu, male roditelji jos i paze)...ima toga mnogo sto se moze reci na ovu temu

[Edited by zara on 18-10-2010 at 00:09 GMT]

18-10-2010 at 00:00 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: OBRAZOVANJE

Pod istim krovom
Savjeti za odgoj i vaspitanje djece


Svijet kao da je pred potopom. U poplavi savjeta koje nude svi mediji na ovome svijetu, evo nekoliko njih za odgoj djece kako bi lakše uklopila u društvo u kojem danas živimo.

Piše: Ahmed Buriæ



Baš je, recimo, dobro ne znati neke podatke. Recimo onaj da je samo u sarajevskoj Opæini Centar u posljednjih par mjeseci izvršeno oko 1.500 provalnih kraða, i oko par stotina razbojništava druge vrste. Za naše vlasti to nisu alarmantni podaci, tako da, ustvari, i ne trebamo brinuti. Sve što, zapravo, treba poduzeti jeste da rano poènemo navikavati djecu u kakvom društvu žive. Za taj poduhvat evo za vas, poštovani èitaoci, nekih savjeta, koji mogu biti od velike koristi kad je odgoj djece u pitanju. Pa, krenimo redom.

Uèenje i škola: Ukoliko vaše dijete pokazuje uspjeh u školi, odmah mu objasnite da je na krivom putu. Ako je mladiæ, neka odmah prekine sa školom. Kupite mu vatreno oružje. Tako se najbrže dolazi do ludo brzog automobila, najljepših djevojaka, skupih ljetovanja i zimovanja i izlazaka na ekskluzivna mjesta. Ukoliko vam dijete pokazuje sklonost na to da misli svojom glavom, odmah ga odvratite od tih samoubilaèkih misli. Recite mu da je najbolje da savlada ove fraze: "Da, ministre." "Sjajno, naèelnièe, divno ste ovo smislili." "Ne mogu da vjerujem, predsjednièe, pa to nikome ne bi palo na pamet. Vi ste genije."

Tako se postaje prominentan èlan, uspješan i nadasve poštovan èlan zajednice.

Ukoliko se radi o ženskom djetetu, koje, ne dao bog, ima smisla za nauku ili kreativno djelovanje, ili želi da zauzme neku važnu poziciju u društvu, nipošto ne razvijajte taj dar u njoj. Na vama je da je odgovorite da, recimo, bude doktorica na urgentnoj i da joj plaæa bude nešto iznad hiljadu maraka, uz noæne dežure i svakodnevne intervencije na onima koji se propucavaju, tuku bokserima i palicama, ili noževima, što se ponovo javlja kao tradicionalan vid borbe u naših naroda.

Ako, dakle, djevojka, ima dovoljan broj godina i veæ sama nije otkrila put ka salonu za nadogradnju noktiju i kose, na majkama je da joj to, bez odgaðanja, omoguæe. Najbolje je ofarbati ih u platinasto plavu boju i odmah sugerirati naèin ophoðenja. Za oduševljenje neèim treba koristiti sljedeæe izraze: "ekstra", "cool", "vrh", "beton", a kad postoji bilo kakva moguænost da nešto ne okarakteriše u superlativu najbolje je da ne govori ništa, jer se samo tako postaje uspješna i socijalno prihvatljiva žena.

Naèin izražavanja: Ukoliko vaše dijete hoæe nešto zatražiti i obrati se vama ili bilo kome sa "molim", "mogu li" ili "mislim da bi trebalo", odmah prekidajte dijete, i recite mu da se mane æorava posla. Na vama je da mu pokažete pravi naèin komunikacije. Poželjno je, dakle, da mladi naraštaji koriste zakletve u svakodnevnom govoru: "Oca'm'","matere mi", "sestre mi drage", "sviju mi mrtvi'", "dedinog mi sunneta", "gorio k'o ova cigara". Takoðer, bitno je da se u zakletvama koriste poznate liènosti i nadnaravne pojave: umjesto onoga "Tita mi", što ste vi kao dijete eventualno izgovarali, sugerišite djetetu da, prema, veæinskom odreðenju društva govori "Allaha mi", "Isusa mi", ili "Gospoda mi Boga", kako bi lakše uvjerio sagovornike u ispravnost svojih stavova. Još je uvjerljivije kad se u zakletve uvode mrtvi, jer kletva "mrtvog mi oca", priznat æete ima veæu težinu, nego kad je glava porodice živa. Tako je, naravno, i s majkom.

Ljudska prava i naèin borbe za ciljeve: Ukoliko vaše dijete smatra da je u školi nepravedno zapostavljeno, da je znalo za veæu ocjenu ili da smatra da se ne razumije dobro s profesorom ili nastavnikom, te da želi da to objasni na najargumentovaniji moguæi naèin, odmah mu izbijte iz glave takav naèin rješavanja stvari. Prema posljednjim saznanjima iz crnih hronika, poželjno je da mu obezbijedite da u razred, ako nije spremio neki predmet, ponese vatreno naoružanje: u posljednje vrijeme hit je bomba, ali ukoliko ste boljeg imovnog stanja, kupite "Uzi", jer je Kalašnjikov, prosto, nepraktièan za nošenje u školskim torbama. Ukoliko dijete pokazuje sklonost ka istoènjaèkim borilaèkim vještinama kupite mu, jednostavno, palicu ili maè na rasklapanje. Snaga argumentacije je uvijek jaèa ako ima valjanu potporu.

Profesionalno usmjeravanje: Ako vaše dijete pokazuje sklonost, recimo, prema kompjuterima, ni sluèajno nemojte dozvoliti da uludo troši vrijeme. Naðite mu instruktora za upadanje u online raèune, "skidanje" brojeva s kartica, i traženje alternativnih puteva za internet bogaæenje. Legalan rad za kompjuterom ne donosi baš prevelike novce, tako da dijete od ranih tinejdžerskih godina treba biti spremno da samo sebi obezbijedi egzistenciju. Vaše dijete može imati i sportske sklonosti. Ukoliko je tako, odmah ga pošaljite u prvu kladionicu, ali ne sa previše novaca. Ono æe, ako je pravi talent, odmah znati iskoristiti refleks i naæi pravi put za ostvarenje svojih snova. Takoðer, salon automata za igru je idealno mjesto za tu vrstu socijalne realizacije. Ako primijetite da vaše dijete ima sklonost ka brzom i prijekom rješavanju problema – vi ste sretni. Kod djeteta trebate razvijati refleks preživljavanja. Iznuðivanje materijalne dobiti je jedan od sigurnijih izvora prihoda. Ako, recimo, imate stariju i nemoænu komšinicu za koju sumnjate da krije nešto novca i vrijednosti u kuæi, recite to svom djetetu i èekajte reakciju. Ako ode sa predmetom koji širi toplinu, dakle užarenom šipkom ili bakljom, i odmah dobije odgovor na to gdje se kriju stvari od vrijednosti, sretni ste jer se vaša genetika upisala u velièanstveni talent.

Ukoliko je vaše dijete sklono nešto radikalnijim rješenjima, možete predložiti i druge naèine. Davljenje i spaljivanje starijih osoba jedan je legitimnijih naèina probijanja kroz život. Davljenje "baba", prema dosadašnjoj praksi, najbolje se izvodi žicom, a u nedostatku toga mogu poslužiti i jastuk, te CO2 koji se može izazvati ogranièenim požarom. Bitno je takoðer znati pravilno usmjeriti dijete ako pokazuje umjetnièke sklonosti. Neka vam ne padaju na pamet nikakvi klaviri, violine, kursevi crtanja, balet ili neke od poznatih umjetnièkih disciplina. Djetetu dozvolite samo da gleda televizije poput BN-a, DM-a, ili ga jednostavno odvedite u neke od prominentnijih mjesta gdje mogu vidjeti svoje idole: Kaju, Stoju, Sandru Afriku, Bokija 13 i Vendi. Ukoliko vaše dijete traži da ga se stalno snima kamerom, veæ je na pola puta do uspjeha: iæi æe na reality show, a vi æete u Svetu, Expressu i ostalim revijama prièati koji je omiljeni keks vašeg potomka i koji je od Cecinih hitova bio prva himna vaše porodice.

P.S.

Ukoliko mislite da je ovaj tekst plod bolesne mašte njegovog autora, na to apsolutno imate pravo. Ali, prošetajte ulicom, proèitajte crne hronike, izaðite na ulicu, okrenite se oko sebe, i onda se zapitajte: odgajam li pravilno svoje dijete?

21-03-2011 at 10:20 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: OBRAZOVANJE

citat:
Abulafija wrote:
P.S.

Ukoliko mislite da je ovaj tekst plod bolesne mašte njegovog autora, na to apsolutno imate pravo. Ali, prošetajte ulicom, proèitajte crne hronike, izaðite na ulicu, okrenite se oko sebe, i onda se zapitajte: odgajam li pravilno svoje dijete?



Na žalost ovo nije plod bolesne mašte , nego naša realnost
Evo primjer još iz obdaništa. Dovedem dijete kuæi i ona mi kaže kako je jedan djeèak iz grupe rekao "hoæeš (polni organ) moj" Naravno dijete pita šta je to. Objasnim joj da je to jako ružno i sutradan skrenem uèiteljici pažnju na problem. Kad ponovo dodjem po dijete , uèiteljica kaže da je prenijela ocu djeteta , a ovaj je prokomentarisao "ma hoæe to on" uz ponosan osmijeh naravno , jer njegov sin ima samo 5 godina i veæ zna debelo da psuje
22-03-2011 at 00:07 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: OBRAZOVANJE

Školarcu je najvažnije prihvaæanje uèitelja



ovodom poèetka nove školske godine pravobraniteljica je istaknula lijepu vijest o 1.500 više prvašiæa nego prošle godine te naglasila da je djetetu najvažnije prihvaæanje i razumijevanje uèitelja.

'Podsjeæam sve sudionike u prometu da æe od ponedjeljka meðu njima biti i stotine tisuæa uèenika, koji su se uputili u školu ili iz škole i da smo svi dužni omoguæiti im da pritom budu sigurni i zaštiæeni. Svatko od nas tome može i treba pridonijeti odgovornim ponašanjem na cestama', poruèuje Mila Jelaviæ, pravobraniteljica za djecu, u svojoj javnoj poruci na poèetku školske godine.

Pravobraniteljica podsjeæa da su školske torbe i ove godine preteške, a nastavni programi opsežni.

'Ali nemojmo zaboraviti da je svakom djetetu najvažnije da ga njegova uèiteljica prihvaæa i razumije, da mu njegov uèitelj želi pomoæi da bude uspješniji u školi. Uz takve uèitelje škola æe biti manje teška, pogotovo ako im u tome pomognu i ravnatelji i školske vlasti. Tome mogu pomoæi i lokalna zajednica i nevladine udruge, organiziranjem besplatnih programa podrške u uèenju i slobodnih aktivnosti za djecu, što æe u vremenu recesije olakšati teret mnogim obiteljima', ukazuje M. Jelaviæ.

Istièe da ove godine posebno veseli vijest o 1.500 više prvašiæa nego lani.

'Ne zaboravimo da oni trebaju posebnu pažnju uèitelja, ali i veliko razumijevanje, potporu i strpljivost roditelja i drugih èlanova obitelji. Svako dijete ima pravo uèiti svojim tempom i napredovati u skladu sa svojim sposobnostima, a zajednièka je zadaæa i uèitelja i roditelja pomoæi mu u usvajanju radnih navika i novih odgovornosti prema sebi i drugima', poruèuje pravobraniteljica.
Izvor.Net

05-09-2011 at 02:47 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 51
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Roditelji i djeca : OBRAZOVANJE New Topic Post Reply

Strana: 1 2


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice