Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Ženski minder : Uzeti muzevljevo prezime ili ne?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uzeti muzevljevo prezime ili ne?

Previse si napeta a u toj situaciji nema suvislog razgovora.
De mi objasni kakva je to pozicija kad svako malo govoris bas me briga, ili neka radi kako ko hoce?
To sto se pozivas na neko trece lice takodje je znak nesigurnosti u dijalogu.
U maniru okorjelog narcisa nemas obicaj da se vracas na ono sto si napisala, a da to cinis onda bi razumjela zasto kazem da imas predrasude. Evo, vratimo se na ovo -
/Sumnjam da u svojim reèima prepoznaješ svoj otpor prema tradicionalnom jer govoreæi u odbranu tradicionalizma tim tonom zapravo pokazuješ suprotno./
Mene nista ne sprjecava da budem liberalna, ali nesto sto je nenormalno ne moze biti liberalno niti napredno. I po pitanju prezimena tradicija je polaziste, orijentir i esencija.
Mozemo mi razgovarati i npr. o tome kakvo vjencani homoseksualci uzimaju prezime i kako ga prenose na svoju usvojenu djecu, ali meni kao zdravorazumskoj liberalki to je prica o ljudskoj degradaciji i animalizmu.


Ovaj post je premjesten sa topica Re: Uzeti muzevljevo prezime ili ne?
Ovaj post je premjesten sa topica Re: Kanta za smece)))
09-11-2011 at 02:56 | Ukljuèi u odgovor
blentava
Nivo: Forumski doajen
Aequam memento rebus in ardius

Registriran(a): 26-12-2010
Lokacija: Belgrade, Serbia
Odgovori: 4005
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uzeti muzevljevo prezime ili ne?

Pošto se na našoj temi iskristalisalo više neslaganja, malo sam protumarala internetom i našla osobu zbog èijeg stava bih eventualno promenila mišljenje o braku.
Dakle, Morpheus admin nsportal.info je pokrenuo istu temu i evo nekih razmišljanja naših kolega forumaša.


Morpheus

Gospoðe sa dva prezimena

Nisam znao gde bih ovu temu udenuo, pa evo je ovde. Svakako je društveni fenomen. Gledam na jednom drugom forumu, pokrenuta prilièno žestoka rasprava o tome da li je situacija u kojoj žena doda suprugovo prezime na svoje èisto pomodarstvo, pravo, prkos, ili nešto sasvim drugo.

Formiraše se dva tabora. Jedni, "tradicionalisti", tvrde da toj novotariji nije mesto u neèem uzvišenom kao što je brak, te da to narušava same temelje porodice kao takve. Drugi, nazvah ih "evropejcima", smatraju da je ženino pravo da odabere prezime koje æe nositi i da to nema nikakve veze s tradicijom i sliènim...

Ja delim stanovište ovih drugih. Žena je ta koja æe to prezime nositi, njime se potpisivati i identifikovati, i njeno je pravo da odabere kako æe to prezime glasiti, bilo da odabere da zadrži svoje prezime, doda suprugovo ili uzme njegovo. Muškarac tu nema šta da se pita, osim za mišljenje. Žena to mišljenje može uvažiti, ali svakako ne mora prihvatiti kao naredbodavno. Kad i ako se budem ženio, buduæoj supruzi æu reæi da je izbor prezimena njeno pravo i da ja s tim nemam apsolutno ništa.

Šta vi mislite? Imate li problem s tim što pojedine žene dodaju suprugovo prezime, umesto da preuzmu njegovo, ili smatrate da to i nije toliko bitno?

Vidiš, to je komentar koji me najviše zainteresovao tamo gde sam prisustvovao raspravi kao posmatraè. Kako to žena iskazuje nepoštovanje neuzimanjem muževog prezimena "uopšte"? Meni to nije jasno. Zar nije brak institucija u kojoj su supružnici ravnopravni? Kakva je to ravnopravnost i poštovanje, ako ona mora uzeti njegovo prezime? Zašto po definiviji žena "treba" to uraditi? Da li on iskazuje nepoštovanje prema njoj neuzimanjem njenog prezimena?

To što mi imamo patrijarhalnu prošlost, i u obièajima imamo to da žena uzima suprugovo prezime, ne znaèi da to tako treba, a još manje znaèi da to tako mora. To je iskljuèivo njena odluka.

loza je još jedna izmišljotina koja kreira tradiciju tamo gde je nema, niti je treba biti. Prezime koje æe èovek nositi nije ni od kakvog kosmièkog znaèaja, to je samo naèin identifikacije osobe. Ono ne èini porodicu, ono ne povezuje pretke i potomke, ono je u jednom trenutku u prošlosti izmišljeno kako bi olakšalo identifikaciju osobe o kojoj se govori... ništa više, ni manje. Ime i prezime je i po zakonu moguæe promeniti bez strašno važnog razloga (neki razlog mora biti naveden).

Njegova loza se završava? Koga je briga za njegovu (ili moju) lozu? Neko vidi Boga, neko vanzemaljce, neko duhove, neko èuje glasove u glavi... a neko vidi lozu iako je nije zasadio.

Aiko

Nije cak ni prava identifikacija, znas koliko ljudi ima sa istim imenom i prezimenom..

Evo, necu da generalizujem..samo cu izneti primere iz svoje okoline..
Poznajem 9 zena koje su zadrzale i devojacko prezime..razlozi su sledeci:

Dve su to uradile po zahtevu svojih oceva, zbog gore pomenute loze..
Tri iz inata buducem svekru i svekrvi.
Dve iz panicnog straha od gubitka identiteta.
Jedna zato sto je javna licnost.
Jedna da bi odmah u startu pokazala suprugu kako je ravnopravna sa njim..

Znaci identifikacija ide po jedinstvenom maticnom broju, a ona druga, mnogo vaznija identifikacija po pojavi i delima..ni ime, a ni prezime tu ne igraju nikakvu ulogu..

Morpheus

Zašto ne bismo pisali i o tome? Samo, koliko vidim, problem s vraæanjem starog prezimena nakon razvoda je što je ono daleko komplikovanije što se tièe procedure... praktièno kao procedura promene prezimena koja se izvodi bez venèanja. Veliki broj razvedenih žena se odluèi da zadrži promenjeno prezime èisto da se ne bi cimale s dokumentacijom.

Kompaj

Da, ali to je isto cimanje kao i po venèanju.
Moja bivša bolja polovina je 'cimanje' sa uzimanjem mog prezimena sredila za par dana, a ne 'razdužuje' ga 16 godina

Goga

Da se nadovežem na post koji je napisala Aiko..
Drugarica nikako nije mogla da se usaglasi sa tada buduæim zakonitim suprugom, oko prezimena.
Naime, želela je da zadrži devojaèko prezime, upravo zbog ne/gašenja loze, i doda suprugovo.
Niti osuðujem, niti opravdavam gest, jer jedna se loza gasi, druga se nastavlja.
U èemu je problem?
Elem... Dotièna drugarica je èitavo ljudstvo ostavila bez komentara, kada se izjasnila da zadržava svoje prezime, i uzima muževljevo.
Reakcija: kao da je deo svatova sa suprugove strane polila 'ladnom vodom

Da li je naš mentalitet takav, nemam pojma... (nemoj sluèajno da zatalasaš, da se suprotstavljaš)

Morpheus

Bila je potpuno u pravu (ispadoh feminista na ovoj temi).

Msm, zar ne pominju svi poštovanje kad govore o braku? Šta podrazumeva to poštovanje? Da æu je poštovati dok god slepo sledi moje zahteve? Pobogu, ako ne uvažavam njene stavove par sekundi nakon poèetka zajednièkog života, kako æu to uèiniti posle? Hoæe li svaki put kad nešto želi morati gledati u mene i tražiti moje odobravanje? Gde su tu ljubav i poštovanje?


http://nsportal.info/showthread.php?t=416

Morfeuse, samo da te naðem ima da te ženim...odma'

@blentava

09-11-2011 at 20:27 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uzeti muzevljevo prezime ili ne?

citat:
camacwrote:
jaaaj pa zar ovdje stvarno nema slobode misljenja? mislim ako je Dea zastupala neki tradicionalni stav i ako se argumentovano borila da to odbrani. koja ti pi*ka (karakterna osobina) ima pravo da njene postvove prebaci sa ove teme a ostavi ove koji zagovaraju nesto drugo? jasna je svakom da su se neke od vas "zalijepile" na slatke rijeci/pare sadasnjih/bivsih muzeva i ne razmisljajuci upale u licnu traumu zvanu brak, ali ko sto rece @arnie, nisu sve zene iste i sigurno ima onih koje su sretne u svojim brakovima, sve i sa muzevim prezimenom u prefiksu. nije u redu ovo sto svoje licne stavove promovisete a tudje branite/brisete/premijestate, zbog svojih stavova ili mozda licnih iskustava sa muskarcima.. zapitakte se mozda je ipak do vas..
P.S.
mislim da Dea zasluzuje izvinjenje, a ti blentava, morfijus-a mozes naci u matrix-u, ako znas gdje je to..

mudro zboris drug...
ali ce ti se admini popet na vrat, garant...

[Edited by arnie on 10-11-2011 at 10:09 GMT]
10-11-2011 at 10:08 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uzeti muzevljevo prezime ili ne?

Nije joj se trebalo brisati postove, izuzev ako su otskakali od tebe ili bili uvredljivog sadrzaja.

10-11-2011 at 10:11 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Moderator podforuma
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uzeti muzevljevo prezime ili ne?

postovi su vraceni, jer su bili dio prepoucavanja jedni izmedju drugih.
problem je sto kad neko kaze svoj stav odmah se ide na licni nivo.
Nadam ste da ste sad zadvoljni

10-11-2011 at 10:21 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Uzeti muzevljevo prezime ili ne?

citat:
laly wrote:
postovi su vraceni, jer su bili dio prepoucavanja jedni izmedju drugih.
problem je sto kad neko kaze svoj stav odmah se ide na licni nivo.
Nadam ste da ste sad zadvoljni



Sve bi ja to banovo, redom
Pa nek uzimaju komsijino prezime, ako hoce
10-11-2011 at 10:46 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Uzeti muzevljevo prezime ili ne?

citat:
statebriga wrote:

uzimanje muzevog prezimena nije nista lose, niti je sramotno, niti treba izbjegavati. isto je i sa zadrzavanjem vlastitog prezimena.

citat:


sve je reèeno ovom reèenicom,nema potrebe razglabati sa osobama koje imaju "išèašeno" mišljenje prema instituciji braka ili veze uopšte.
10-11-2011 at 17:30 | Ukljuèi u odgovor
kagemusha
Nivo: Forumski doajen
Ordo ab Chao

Registriran(a): 01-04-2004
Lokacija: kyoto
Odgovori: 1349
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uzeti muzevljevo prezime ili ne?

Cilj foruma je razglabanji i iznosenje licnih stavova i odredenih grupa.
Samo sto pojedine osobe svoje prijateljstvo iskoristavaju radi brisanja odredenih stvavova zato sto im jednostavno smeta ko je napisao. I sve ce to tako biti dok za sve ne bude isti arsin....naravno odmah ce se javiti neko kome ovaj Forum prestavlja zivot i koji ema druge razonode nego da svojhe kucne frustracije i bracne (ne)uspjehe prenosi na druge forumase....koja je razlika izmedu diskriminacije licnosti o kojoj se prica i o kojoj se ne prica...mislim da je samo bitno koga znas i kome dupe lizes...
Tako i u ovj temi kao i u drugima...zar,ne?
Za neupucene postoji i takozvano Bracno pravo...ali da li ima smisla pricati ili pisati ljudima koji nemaju pojma gdje im je nos i koji svoje najbolje postove pisu na temama o sex-u....i koji se hvale kad ce nabiti nekoliko hiljada postova...ali to je do njh....a vec ako moderatorima odgovara da im neko spamuje sve teme...super...onda ovo nije Forum nego Spamer...
Naravno prva ce se javiti da odgovori na moje pisanje osoba cija sam nocna mora...a kao dijete je...odmah trazi brisanje postova onih koji se njoj ne svidaju...Hvala i Aferim ( i slobodno obrisite ili prebacite u smece ovaj post ,kao sto se obicno radi sa skoro svim postovima koji imaju smisla)

10-11-2011 at 20:08 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Uzeti muzevljevo prezime ili ne?

citat:
kagemusha wrote:
Cilj foruma je razglabanji i iznosenje licnih stavova i odredenih grupa.
Samo sto pojedine osobe svoje prijateljstvo iskoristavaju radi brisanja odredenih stvavova zato sto im jednostavno smeta ko je napisao. I sve ce to tako biti dok za sve ne bude isti arsin....naravno odmah ce se javiti neko kome ovaj Forum prestavlja zivot i koji ema druge razonode nego da svojhe kucne frustracije i bracne (ne)uspjehe prenosi na druge forumase....koja je razlika izmedu diskriminacije licnosti o kojoj se prica i o kojoj se ne prica...mislim da je samo bitno koga znas i kome dupe lizes...
Tako i u ovj temi kao i u drugima...zar,ne?
Za neupucene postoji i takozvano Bracno pravo...ali da li ima smisla pricati ili pisati ljudima koji nemaju pojma gdje im je nos i koji svoje najbolje postove pisu na temama o sex-u....i koji se hvale kad ce nabiti nekoliko hiljada postova...ali to je do njh....a vec ako moderatorima odgovara da im neko spamuje sve teme...super...onda ovo nije Forum nego Spamer...
Naravno prva ce se javiti da odgovori na moje pisanje osoba cija sam nocna mora...a kao dijete je...odmah trazi brisanje postova onih koji se njoj ne svidaju...Hvala i Aferim ( i slobodno obrisite ili prebacite u smece ovaj post ,kao sto se obicno radi sa skoro svim postovima koji imaju smisla)


Rece i uradi sve kontra onoga sto napisa. O cemu je ovaj post, sta je ovo, odgovor na temu sigurno nije.

Moderatori trebaju da brisu sve postove koji se drasticno udaljavaju od teme i idu u svadju, ako se skrene konstruktivno pa opet vrati to je ok, a sve ostalo treba brisati bez obrazlozenja.

A najbolji si mi ovo komentari vezani za administratore koji kao nekome sjede na ledjima, , de malo postenja pa argumentujte tvrdnje.

10-11-2011 at 20:38 | Ukljuèi u odgovor
kagemusha
Nivo: Forumski doajen
Ordo ab Chao

Registriran(a): 01-04-2004
Lokacija: kyoto
Odgovori: 1349
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Uzeti muzevljevo prezime ili ne?

citat:
sunce wrote:


Rece i uradi sve kontra onoga sto napisa. O cemu je ovaj post, sta je ovo, odgovor na temu sigurno nije.

Moderatori trebaju da brisu sve postove koji se drasticno udaljavaju od teme i idu u svadju, ako se skrene konstruktivno pa opet vrati to je ok, a sve ostalo treba brisati bez obrazlozenja.

A najbolji si mi ovo komentari vezani za administratore koji kao nekome sjede na ledjima, , de malo postenja pa argumentujte tvrdnje.

[/quote
Treba znati citati a ne samo procitati...
10-11-2011 at 20:46 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 25
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Ženski minder : Uzeti muzevljevo prezime ili ne? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice