Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Zdravlje : Dignitas (assisted dying organisation)
Strana: 1 2
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Dignitas (assisted dying organisation)

Dignitas is a Swiss assisted dying group that helps those with terminal illness to die assisted by qualified doctors and nurses.

Nisam sigurna da je ovo pravi PDF, pa molim moderatore da prebace temu na neki drugi pdf, ako misle da joj nije ovdje mjesto.

Interesuje me vase misljenje o svemu ovome! Da li mislite da je moralno pomoci ljudima koji zele da okoncaju svoj zivot da to ucine uz pomoc ljekara i samim time da je sav taj proces legalizovan?

08-12-2011 at 13:04 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dignitas (assisted dying organisation)

ja sam u potpunosti za! moja mama se dobro napatila zadnjih 2 mjeseca zivota, to ne bih nikome pozeljela! niti joj je moglo biti bolje, niti je zeljela da tako zivi, niti je svima nama oko nje bilo dobro... neko moze reci da sam bescutna, ovakva i onakva, ali ja sam svojima rekla: ako bude tako, ili cete me uspavat k'o kera, ili cu se ja laste s 12. (zato ne prodajem stan, cekam priliku)

08-12-2011 at 14:31 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dignitas (assisted dying organisation)

Hvala Bogu da neko progovori na ovu temu. Pomislila sam da nema zainteresovanih.

Eh @stb, ali tu ima jedan problem. U mnogim zemljama nije legalno uspavati terminalno bolesnu osobu, bez obzira koliko ta napacena osoba to zeli. Jer i ta napacena osoba se brine za one koje ostavlja iza sebe, da ne zavrse u zatvoru pod kriminalnom kaznom ubistva prilikom asistencije samoubistva.

Skociti sa zgrade mozda jeste rjesenje za terminalno bolesnu osobu, ali postoje i zivotna osiguranja koja nece biti isplacena onima koje osoba ostavlja iza sebe, jer samoubistvo nije pokriveno kupljenom insurance policy. Cak i penzije nisu time pokrivene, pa kako ce parter i djeca ili partnerka i djeca naslijediti penziju ako se ta osoba samoubije?

Pretpostavljam da si za legalizaciju? I ja sam ponekad, a onda pomislim na ljudski rod koji je sklon napraviti money making business od necije tuge, pa ce sve otici u pravcu totalne nehumanosti, pocece asistirati masovnim samoubistvima.

Meni je ova tema pravo interesantna, jer ima sto i jedan razlog za i protiv. Vrlo tesko skontati sta je ispravno, sta je moralno. Procitala sam mnoge zivotne price vezane za ovaj problem, cak imam poznanicu sa MS koja je u slicnoj situaciji i ciji se kvalitet zivota drasticno pogorsao u zadnjih 6 mjeseci.


08-12-2011 at 14:49 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dignitas (assisted dying organisation)

da, ja jesam za legalizaciju autanazije, no u pravu si kad kazes da se svaki jad na svijetu obicno pretvori u money-making, pa onda dolazi do vecih (moralnih) problema.

08-12-2011 at 14:58 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dignitas (assisted dying organisation)

Izgleda da treba pod obavezno smisliti neki novi zakon koji ce biti tako jednostavan i dobar za sve pacijente sa neizlijecivom dijagnozom,
nesto vida bioloski testament u kome pacijent ima puno pravo izbora da ispise kada zeli umrjeti i kako ako je u potpunosti svjestan svoje dijagnoze i ishoda smrti .Sto je mene osobno ljudski umirilo i zaposlilo na razmisljanju na onkoloskim odjelima jeste i ova druga varijanta nove zapadne medicine palliativni odjeli koji vrlo vrlo humano hrabro i strucno ispracaju ljude u smrt ..
Timski rad specijalni ljekari psiholozi i sestre.

08-12-2011 at 16:45 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dignitas (assisted dying organisation)

ma, ljudi, da vam ne pricam kroz sta smo mi prolazili, ne bi mi vjerovali, a nema ni smisla na forumu...

ono sto bih jedino voljela da podijelim jeste da ovdje nema, al' nikako, podrske porodici, ni kako da se nosi s bliskom osobom koja im pred ocima umire (lagano i turobno), niti da im kazu kako se to moze olaksati, sta da rade, kako da se ponasaju... nista!

ja sam, srecom, imala neki dobar odnos i par prijatelja, pa su mi u onim bas najkriticnijim momentima pomogli. mislim, ne mogu biti djubre pa reci da je i ta pomoc bila smijesna, al' da ni njih nije bilo, mislim da bih letjela s prozora u totalnoj nemoci...

ima u tuzli hospice, pa ljudi umiru malo humanije. no, eutanazija je, zaista, merhametli stvar, za ljude kojima niti ima spasa, niti vise mozes ostvariti komunikaciju, ni nista...

suti... strasno je to!

08-12-2011 at 17:42 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dignitas (assisted dying organisation)

citat:
statebriga wrote:
nemoci...

eutanazija je, zaista, merhametli stvar, za ljude kojima niti ima spasa, niti vise mozes ostvariti komunikaciju, ni nista...




Ne kaže narod džaba, lijepa smrt, samo da se insan ne pati....

Podržavam eutanaziju.
08-12-2011 at 17:59 | Ukljuèi u odgovor
ZEHRUDIN
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 28-10-2007
Lokacija: AUSTRIA
Odgovori: 5981
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dignitas (assisted dying organisation)

U pravu si Aida, veoma teska tema, s koje god strane gledana.
Moje iskustvo, a mislim i mnogih drugih je samo iz vlastitog ugla gledanje na bolest a s tim u vezi i patnju pogodjene osobe.
Moja pokojna supruga, tek malo preko 40.e, umiruci ,me molila da joj ne dam da ide, i kako sad da budem pristalica eutanazije kao posljednjeg izlaza ne ulazeci dublje u pitanja vjere i etike...
Kad su starije, bolesne osobe u pitanju, lako nam se otme komentar da se doticni/a nazivio i da je bolje da se rijesi muke, no kad su mlade osobe pogodjene, nastaje unutarnja borba i dilema pa cak i kad je ishod poznat i neminovan, ostaje opet bar jedan promil onog...mozda jos nije sve pokusano...mozda nije svemu kraj...mozda ima jos tracak nade...
I zato ne mogu biti pristalica eutanazije...
Zbog tog jednog tracka nade...

08-12-2011 at 21:19 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dignitas (assisted dying organisation)

Nisam mislila ikoga da rastuzim ovom temom. Samo me interesuju misljenja iz razlicitih uglova.

Ja sam razmisljala o ovome i zaista ne mogu kategoricno reci ni da, ni ne.

08-12-2011 at 21:25 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dignitas (assisted dying organisation)

citat:
ZEHRUDIN wrote:
U pravu si Aida, veoma teska tema, s koje god strane gledana.
Moje iskustvo, a mislim i mnogih drugih je samo iz vlastitog ugla gledanje na bolest a s tim u vezi i patnju pogodjene osobe.
Moja pokojna supruga, tek malo preko 40.e, umiruci ,me molila da joj ne dam da ide, i kako sad da budem pristalica eutanazije kao posljednjeg izlaza ne ulazeci dublje u pitanja vjere i etike...
Kad su starije, bolesne osobe u pitanju, lako nam se otme komentar da se doticni/a nazivio i da je bolje da se rijesi muke, no kad su mlade osobe pogodjene, nastaje unutarnja borba i dilema pa cak i kad je ishod poznat i neminovan, ostaje opet bar jedan promil onog...mozda jos nije sve pokusano...mozda nije svemu kraj...mozda ima jos tracak nade...
I zato ne mogu biti pristalica eutanazije...
Zbog tog jednog tracka nade...


Zehro, prvo žao mi je zbog tvoje supruge. Sam kažeš da te je molila da joj ne daš da ide, a kolko ja shvatam pojam eutanazije to je da valjda osoba koja je bolesna odluèuje o tome, odnosno traži da joj se muke prekrate.
09-12-2011 at 15:09 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 30
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: avaz, Bolt, diablo, Havaji, jasmin501, kokostz, krila, mahic, Miki333, mima15, nina_, njuso1981, Tina_23, ZuZu
FORUM : Zdravlje : Dignitas (assisted dying organisation) New Topic Post Reply

Strana: 1 2


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice